REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Sąd ogłosił właśnie upadłość CDP. W porę zmieniono wydawcę Cyberpunka 2077. CD Projekt Red z rekordem

To słodko-gorzki dzień dla polskiej branży gier wideo. Z jednej strony ceny akcji CD Projekt Red pobiły kolejny rekord, a z drugiej… Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił właśnie upadłość najstarszego polskiego dystrybutora gier komputerowych.

21.05.2020
17:54
Sąd ogłosił właśnie upadłość CDP. CD Projekt Red z rekordem giełdowym
REKLAMA
REKLAMA

Część czytelników zapewne pamięta ten przełom, kiedy to w polskich sklepach pojawiło się oryginalne pudełko z pierwszą częścią Baldur's Gate w cenie niższej, niż za tę samą grę życzyli sobie piraci. To był istny strzał w dziesiątkę i piękny początek grupy CD Projekt, która dzisiaj o wiele bardziej znana jest z produkcji międzynarodowych hitów.

Upadłość CDP

W przypadku CDP passa aż tak nie dopisywała. Po wyjściu z grupy CD Projekt na skutek wykupu managerskiego, firma ta zajęła się dystrybucją gier stworzonych przez różne studia — w tym właśnie przez RED-ów. W tym momencie niestety skończyło się pasmo nieustających sukcesów.

Co prawda CDP miał do niedawna w swoim portfolio prawa do dystrybucji na polskim rynku zarówno serii gier o Wiedźminie, jak i nadchodzącego Cyberpunka 2077. Niestety właśnie ta ostatnia umowa okazała się prawdopodobnie ostatnim gwoździem do trumny wydawcy.

Problemy CDP rozpoczęły się bowiem zaraz po przesunięciu przez CD Projekt RED daty premiery Cyberpunka z kwietnia na wrzesień. Niedługo po tym, jak ta wiadomość trafiła do mediów, przez CDP przetoczyła się fala masowych zwolnień. Można tylko domniemywać, że koszt produkcji materiałów promocyjnych w połączeniu z przesuniętą datą premiery Cyberpunka doprowadził do bankructwa dystrybutora. Wniosek upadłościowy CDP trafił do sądu w kwietniu. Dziś Sąd Rejonowy w Warszawie oficjalnie ogłosił upadłość dystrybutora.

Gracze, którzy złożyli zamówienia przedpremierowe, nie zostaną na lodzie. Zadba o to CD Projekt RED - stać ich :-)

Obiecują to przedstawiciele samego producenta gry:

— Wszystkie złożone zamówienia zostaną zrealizowane. Cenega będzie kontynuować zbieranie zamówień na standardową wersję gry w sieciach sprzedaży i sklepach online. Natomiast zamówienia przedpremierowe, które zostały złożone na Edycję Kolekcjonerską gry zostaną zrealizowane bezpośrednio przez CD PROJEKT RED. – wyjaśnia Radek Adam Grabowski, Lead PR Manager z CD Projekt RED

A, no i Cenega przejmuje prawa do dystrybucji Cyberpunka 2077 na polskim rynku. Ale o tym wiedzieliśmy już wcześniej. Na sam koniec i żeby osłodzić wam (i sobie) nieco wieści o upadłości najstarszego polskiego dystrybutora, który oprócz oryginalnego Baldura (Z GENIALNYM PIOTREM FRONCZEWSKIM) w dobrej cenie dał nam również polską wersję najlepszej gry na świecie - Diablo 2, napiszę o rekordowej wycenie CD Projekt Red.

REKLAMA

Kurs akcji tej spółki przekroczył pierwszy raz w historii 400 zł i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby miał przestać rosnąć. A, no i Redzi wyprzedzili tym samym Ubisoft, stając się najlepiej notowanym europejskim studiem tworzącym gry komputerowe. Od dzisiaj nawet zagraniczni inwestorzy, muszą przyznać, że Polacy królują, jeśli chodzi o europejski rynek gier wideo.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA