REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft prezentuje Surface Neo. Dwa ekrany i Windows 10X, w sklepach w przyszłym roku

Surface Neo to zupełnie nowe urządzenie mobilne w ofercie Microsoftu. Wyróżniają je dwa ekrany oraz system operacyjny o nazwie Windows 10X.

02.10.2019
19:36
Surface Neo to urządzenie z dwoma ekranami i Windows 10X
REKLAMA
REKLAMA

Surface Laptop 3, Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Duo to nie jedyne nowości Microsoftu, jakie dzisiaj zostały zaprezentowane przez firmę z Redmond. Przedsiębiorstwo zaanonsowało również Surface Neo, czyli tablet z dwoma ekranami oraz skrojonym na jego potrzeby odchudzonym oprogramowaniem.

Tak jak Surface Duo to urządzenie podobne do telefonu - stąd wziął się na nim Android - tak Surface Neo jest kuzynem komputerów i tabletów. Nie działa co prawda pod kontrolą klasycznego Windowsa 10, tylko Windows 10X, ale o tym później. Najpierw przyjrzymy się jego specyfikacji.

Nowy tableto-komputer wyposażony został w dwa ekrany. Nie jest to niestety jeden elastyczny ekran jak w Galaxy Fold lub Huawei Mate X, ale biorąc pod uwagę problemy wieku dziecięcego, z jakimi boryka się Samsung, to raczej dobra wiadomość.

Microsoft zresztą nie sugeruje, że po rozłożeniu użytkownicy będą mieli do dyspozycji jeden ekran z większą powierzchnią roboczą. Surface Neo to nie jest tablet do oglądania filmów, tylko narzędzie do pracy przy wielu aplikacjach jednocześnie.

microsoft-surface-neo-9 class="wp-image-1013078"

Każdy z ekranów ma przekątną długości 9 cali.

Dzięki temu po złożeniu urządzenie o masie zaledwie 655 g przypomina gabarytami iPada, ale po rozłożeniu deklasuje klasyczne tablety pod względem przestrzeni roboczej. Mierzy wtedy w dodatku zaledwie 5,6 mm grubości.

Powierzchnię tabletu Surface Neo pokrywa szkło Gorilla Glass, a ekrany zostały wykonane w technologii LCD. Przedstawiciele firmy przekonują, że to są najcieńsze panele tego typu, jakie kiedykolwiek stworzono.

microsoft-surface-neo-7 class="wp-image-1013072"

Co jednak ciekawe, sercem Surface Neo jest eksperymentalny układ produkcji Intela. To o tyle dziwne, że Microsoft w innych kategoriach eksperymentuje. Surface Laptop 3 w 15-calowej ma układ AMD, a w Surface Pro X - chip typu AMR.

Surface Neo wspiera rysik Surface Pen nowej generacji przypinany do plecków. Do tego można do obudowy tabletu doczepić zaprojektowaną specjalnie z myślą o nim klawiaturę, ale za klawisze może robić też… jeden z ekranów.

microsoft-surface-neo-6 class="wp-image-1013069"
REKLAMA

Potwierdziły się wczorajsze plotki, że urządzenie z dwoma ekranami produkcji Microsoftu nie będzie kontrolowane przez klasyczny system Windows 10. Zamiast tego firma zdecydowała się na Windows 10X.

Nie wiemy o nim jednak na razie zbyt wiele. Nowy system operacyjny opiera się o te same fundamenty, co zwykły Windows 10, ale pozbawiony został m.in. aktywnych kafelków w Menu Start na rzecz zwykłych ikon aplikacji i dokumentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA