REKLAMA

Nowe tablety Microsoftu już tu są: Surface Pro 7 z chipem x86 i Surface Pro X z procesorem ARM

Microsoft zaprezentował dwa nowe tablety z linii Surface Pro. Są to Surface Pro 7 z układem x86 oraz Surface Pro X z chipem typu ARM.

02.10.2019 17.01
microsoft-surface-pro-x-1
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft sypie dziś nowościami jak z rękawa. Surface Laptop 3 to ewolucja dotychczasowych notebooków tego producenta, a z kolei Surface Duo to ogromne zaskoczenie - smartfon z dwoma ekranami oraz systemem Android… ze wsparciem usług Google Play. Gdzieś pomiędzy trafiają trzy nowe tablety.

 class="wp-image-1012898"

Hybryda komputera i tabletu kolejnej generacji wprowadza wreszcie długo oczekiwaną nowość. Podobnie jak w laptopach, także i tu zawitał port USB-C. To duże wydarzenie - w poprzednich latach Microsoft upierał się przecież przy swoim własnościowym złączu Surface Connector.

Co jednak istotne dla osób, które mają już akcesoria ze złączem Microsoftu, Surface Connector nie znika całkowicie. USB-C zastąpiło bowiem w obudowie Display Port. Otwartym pozostaje więc pytanie, czy Surface Pro 7 będzie wspierał ładowanie przez ten port, czy jedynie wysyłanie obrazu.

microsoft-surface-pro-7-5 class="wp-image-1013003"

Poza tym w Surface Pro za wiele się nie zmieniło.

Tak jak jednak Surface Laptop 3 doczekał się nowego designu, tak Surface Pro 7 wygląda bardzo podobnie do poprzednika. Nadal ma 12,3-calowy ekran Pixel Sense o proporcjach 3:2 i wspiera takie akcesoria jak klawiatura Type Cover i Surface Pen.

Odświeżono w nim jedynie podzespoły, ale to bynajmniej nie jest rewolucja. Jeśli ktoś jednak myślał o zakupie tego typu sprzętu, to już niedługo będzie mógł wybrać nowy model. Surface Pro 7 trafi do sprzedaży 22 października w cenie od 749 dol. w górę.

microsoft-surface-pro-x-8 class="wp-image-1013027"

Surface Pro 7 to nie rewolucja, tylko ewolucja. Do tej pierwszej bliżej jest urządzeniu o nazwie Surface Pro X. To sprzęt, którego sercem jest chip SQ1 oparty na architekturze ARM, przygotowany we współpracy z Qualcommem, ale pozycjonowany jako sprzęt dla profesjonalistów.

Surface Pro X ma 13-calowy ekran z bardzo cienkimi ramkami i zaokrąglonymi rogami. Wydaje się dzięki temu dużo bardziej poręczny niż Surface Pro 7. Urządzenie ma też nowego docka na rysik Surface Slim. Nad klawiaturą znalazła się specjalna kieszonka, do której można go odłożyć.

microsoft-surface-pro-x-4 class="wp-image-1013015"

Tablet ma grubość zaledwie 5,3 mm.

Mimo to w obudowie znalazło się miejsce nie tylko na procesor SQ1, ale również na wszystkie inne niezbędne podzespoły, port USB-C ze wsparciem szybkiego ładowania oraz moduł LTE.

REKLAMA

Co jednak najważniejsze, Microsoftowi udało się rozwiązać - przynajmniej w teorii - problem braku kompatybilności aplikacji Win.32 z mobilnymi procesorami. Są one emulowane.

Czy tak będzie w praktyce, dowiemy się już niedługo. Surface Pro X trafi do sprzedaży już 5 listopada w cenie 999 dol. Zamówienia przedpremierowe można składać już dziś.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA