REKLAMA

Oto Surface Duo. Pierwszy smartfon Microsoftu z Androidem i dwoma ekranami

Microsoft po kolejnej przerwie wraca do gry o rynek mobilny. Surface Duo to telefon z dwoma ekranami, na którym będzie działał system Android.

02.10.2019 16.26
microsoft-surface-duo-3
REKLAMA
REKLAMA

Windows Phone oraz Windows Mobile okazały się niewypałem. Chociaż twórcy najpopularniejszego systemu desktopowego na świecie dwoili się i troili, to nie udało im się nawiązać równej walki z Google’em i Apple’em na rynku mobilnym, gdzie panuje duopol Androida i iOS-a.

Firma wycofała się na z góry upatrzone pozycje, a obecność na smartfonach ograniczyła do aplikacji na systemy operacyjne konkurentów. Teraz zaś idzie o krok dalej i stworzy… telefon z systemem Google’a. W dodatku będzie to urządzenie na wskroś wyjątkowe.

microsoft-surface-duo-6 class="wp-image-1012967"

Surface Duo z Androidem.

Nowe urządzenie to mniejsza wersja dwukekranowego tabletu Surface Neo PC. Większy sprzęt pracuje pod kontrolą nowego Windowsa, ale w mniejszym o nazwie Surface Duo wykorzystano skrojonego na miarę Androida.

Surface Duo, jak wskazuje nazwa, ma dwa ekrany. Nie jest to więc jeden wyginający się panel jak w smartfonach Galaxy Fold oraz Huawei Mate X, ale biorąc pod uwagę problemy wieku dziecięcego u konkurencji, to była chyba dobra decyzja.

microsoft-surface-duo-7 class="wp-image-1012970"

Szkoda jednak, że po rozłożeniu Surface Duo nie ma jednego ogromnego ekranu.

To nadal dwa panele rozdzielone dość grubą ramką, z których jeden wędruje na plecki po złożeniu. Dzięki temu Surface Duo mieści się w kieszeni, ale podczas pracy daje większą powierzchnię roboczą do wyświetlenia naraz dwóch pełnowymiarowych aplikacji.

Pomijając zawias, który pozwala składać urządzenie na pół, Surface Duo ma dość klasyczną konstrukcję. Na obudowie znalazły się przycisk blokady oraz przyciski głośności, a do tego dochodzą port USB-C i grill głośnika. Nie zabrakło też wsparcia dla rysika.

microsoft-surface-duo-5 class="wp-image-1012964"

Największą niespodzianką jest wsparcie dla sklepu Google Play.

Microsoft nie tylko wykorzystał Androida, ale w dodatku dogadał się z Google’em na tyle, że uzyskał certyfikację. Dzięki temu Surface Duo uzyska dostęp do oficjalnego repozytorium aplikacji. Już ten fakt sprawia, że Surface Duo staje się realną alternatywą dla topowych smartfonów konkurencji.

REKLAMA

Premiera urządzenia została zaplanowana na koniec 2020 r. Jeśli ktoś poszukiwał dowodu na to, że Microsoft widzi siebie jako firmę świadczącą usługi niezależnie od platformy, to właśnie go dostał. Windows w przyszłości firmy z Redmond nie jest już kluczowy, a Satya Nadella i spółka poradzą sobie bez niego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA