REKLAMA

Parrot Anafi FPV to nowy dron, którym polatasz w goglach bazujących na smartfonie

Loty dronem z goglami FPV to kapitalne doświadczenie, które teraz jest dostępne wraz z bardzo dobrym dronem Parrot Anafi. Nowa wersja koptera obsługuje gogle FPV.

03.09.2019 15.55
parrot anafi fpv
REKLAMA
REKLAMA

Parrot Anafi to urządzenie dobrze znane entuzjastom rynku dronów, ponieważ zadebiutowało już rok temu. Anafi to jeden z głównych konkurentów DJI Mavic Air. Jego przewagami nad Mavikiem Air są dłuższy czas lotu, wyższa rozdzielczość zdjęć, niższa masa i gimbal obracający się również w górę. Z kolei Mavic Air ma lepszą stabilizację obrazu i czujniki wykrywające przeszkody. Oba drony nagrywają obraz w 4K.

Teraz Parrot Anafi zyskuje bardzo mocny argument za zakupem. Są nim loty FPV.

parrot anafi fpv class="wp-image-996354"

Parrot Anafi FPV to dobrze znany dron, tyle że w nowym wydaniu. Zestaw FPV zawiera nie tylko drona, kontroler i niezbędne akcesoria, ale też okulary FPV do podglądu obrazu z kamery w czasie lotu.

System transmisji opiera się na danych przekazywanych do aplikacji służącej do sterowania dronem. Do tej pory dron mógł przekazywać dane telemetryczne i oczywiście podgląd z kamery. Teraz podgląd jest przetwarzany na dwa okręgi, po jednym na oko.

parrot anafi fpv class="wp-image-996375"
parrot anafi fpv class="wp-image-996372"

System bazuje na aplikacji mobilnej i na smartfonie. To właśnie smartfon jest ekranem, a okulary zawierają jedynie soczewki i uchwyty na smartfona. Podobne rozwiązanie znamy z okularów VR typu Samsung Gear VR lub Google Cardboard.

A jak lata się dronem w FPV?

 class="wp-image-624268"

Dla Parrota okulary FPV nie są zupełną nowością, ponieważ ten francuski producent ma w ofercie drony, którymi można latać w okularach FPV. Miałem okazję testować miniaturowego drona Parrot Mambo FPV, jak i znacznie bardziej zaawansowanego Parrota Bebop 2 Power FPV.

W pierwszym przypadku jakość obrazu z kamery pozostawiała wiele do życzenia. Loty FPV były niekomfortowe i utrudniały manewrowanie dronem. W przypadku Bebopa 2 doświadczenie było zupełnie inne. Wyższa jakość kamery dawała znacznie większą immersję. W przypadku Parrota Anafi wrażenie powinno być jeszcze lepsze.

Same loty FPV są natomiast przyszłością dronowania. Nie mam co do tego wątpliwości.

Parrot dodaje transmisję FPV do typowych konsumenckich dronów, ale największe wrażenie robią wyspecjalizowane drony FPV o sportowej charakterystyce. Ta odnoga dronowania rozwija się ostatnio w bardzo szybkim tempie, a to dopiero początek. Do stawki dołączył DJI, który pokazał nie całego drona, lecz system transmisji FPV, który można użyć w konstrukcji swojego koptera.

Do czego przydaje się FPV? Z jednej strony loty z widokiem z pierwszej osoby pozwalają na znacznie precyzyjniejsze manewry, a to otwiera furtkę do sportowych lotów dronami i widowiskowych pokazów oraz wyścigów dronów. Na naszych oczach tworzy się wręcz nowy sport.

Drugą zaletą precyzji sterowania są nieprawdopodobne ujęcia. Jeżeli nie widzieliście jeszcze tego typu klipów, naprawdę polecam zapoznać się z nimi. Poświęćcie kilkadziesiąt sekund na początek poniższego filmu, a gwarantuję niemały opad szczęki.

REKLAMA

Parrot Anafi FPV zapewni tylko namiastkę tego typu lotów, ale jednocześnie wygląda na bezpieczny i pewny sposób opanowania techniki latania FPV. Poza tym jest po prostu dobrym dronem z kamerą 4K. Parrot Anafi FPV będzie kosztował 799 dol., a więc będzie o 100 dol. droższy od podstawowej wersji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA