REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Foto

DJI pokazuje nowy system FPV, który zupełnie odmieni latanie dronami

Firma DJI właśnie wleciała w kolejny nowy dla niej segment rynku. Segment niszowy, ale niezwykle ekscytujący.

DJI FPV
REKLAMA
149 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Drony FPV (first-person view) to sprzęt, który pozwala na pilotowanie z punktu widzenia pierwszej osoby. Zakładając specjalne gogle, osoba sterująca odnosi wrażenie, jakby leciała dronem. Ma widok z jego pozycji, co umożliwia bardziej dynamiczne i szybkie latanie. Mało kto wie, ale są też specjalne ligi wyścigów dronów. Na YouTube jest cała masa filmów nagranych z dronów sterowanych w ten sposób. Zazwyczaj są to niesamowite popisy latania, które momentami wręcz stoją w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Oto kilka z nich.

Do świata FPV właśnie wchodzi DJI

Ogłoszony właśnie zestaw składa się głównie z nowych gogli FPV, aparatury sterującej oraz modułu Air Unit z małą kamerą o wysokiej rozdzielczości. Nowy zestaw DJI jest o tyle ciekawy, że można z niego korzystać w wielu różnych urządzeniach — od wyścigowych dronów po zdalnie sterowane samochody czy łodzie. Każdy komponent został zaprogramowany tak, aby zapamiętywał początkowe połączenie z innymi komponentami, eliminując potrzebę wielokrotnego parowania modułów lub dostosowywania parametrów.

Do wyboru mamy dwa zestawy. DJI FPV Experience Combo w cenie 3799 zł, który zawiera gogle oraz dwa moduły Air Unit z kamerą, ale bez kontrolera. Z kolei w kosztującym 4299 zł zestawie DJI FPV Fly More Combo są gogle, jeden moduł Air Unit z kamerą i kontroler. A do tego oczywiście wszystkie kabelki, śrubki i inne dodatki.

 class="wp-image-980677"

Wyróżnikiem jest technologia transmisji obrazu zaczerpnięta z dronów

W swoim nowym zestawie DJI wykorzystuje cyfrową technologię transmisji obrazu DJI HDL FPV, a nie technikę analogową, na której opiera się wiele innych kamer i gogli FPV. Oznacza to, że piloci mogą przesyłać materiał HD 720p (przy 120 lub 60 kl.s) z drona do gogli z opóźnieniem wynoszącym 28 ms przy maksymalnym zasięgu transmisji wynoszącym 700 m. Jednostka powietrzna może jednocześnie nagrywać transmisję na żywo jako materiał 1080p 60 kl./s lub 720p 120 kl./s na kartę microSD. Gogle mogą również nagrywać transmisję na żywo na kartę microSD (choć tylko przy 720p / 60 fps). Kamera ma ultraszerokokątny obiektyw 150°. Moduł jest wyposażony w cztery kanały częstotliwości, co pozwala na jednoczesne latanie do czterech dronów.

 class="wp-image-980680"

Co więcej, piloci dronów mogą udostępniać obraz na inne gogle DJI FPV pracujące w trybie publiczności, pozwalając tym samym zobaczyć widzom to, co widzą zawodnicy.

 class="wp-image-980686"

DJI ma duże doświadczenie, więc może zagarnąć nowy rynek. Zaczyna jednak ostrożnie

Chińczycy z DJI idą jak burza. Absolutnie zdominowali już rynek konsumenckich dronów. W ocenie wielu, robią jedne z najlepszych gimbali, czego dowodem jest opisywany przeze mnie ostatnio DJI Ronin-SC. Do tego mamy jeszcze kamerkę sportową DJI Osmo Action. Jestem przekonany, że DJI mogłoby szybko zdominować rynek dronów FPV. Może, ale nie musi.

Drony FPV to niszowy rynek w stosunkowo niedużej kategorii. Chińczycy wchodzą do niego ostrożnie, powoli, nie oferując od razu gotowego zestawu z dronem, a system komponentów.

REKLAMA

Nowa technologia DJI świetnie trafia w potrzeby rynku, rozwiązując wiele problemów. Jeśli użytkownicy chętnie ją przygarną i to jestem przekonany, że DJI pokaże coś więcej. Rozwój z pewnością mocniej spopularyzuje tę działkę. Działkę, która ma ogromny potencjał i nie jest już teraz wykorzystywana tylko do lotów sportowych. Coraz częściej bowiem widzimy ujęcia FPV z dronów w nagraniach komercyjnych lub po prostu jako ciekawe urozmaicienie klipów artystycznych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA