Tech  /  News

Masz MacBooka - kup ten monitor. LG pokazało nowe monitory Ultrafine dla komputerów Apple'a

LG Ultrafine 4K i LG Ultrafine 5K 2019 - nowe monitory do komputerów Apple'a

Gdy Apple lata temu wycofał Thunderbolt Display z oferty, to właśnie monitory LG Ultrafine wypełniły po nim lukę. Teraz wracają do oferty w nowej odsłonie.

Monitory LG dla komputerów Apple’a miały być ekwiwalentem wyświetlaczy w nowych iMacach – mniejszy miał 21,5” i rozdzielczość 4K, zaś 27-calowy wariant rozdzielczość aż 5K. Obydwa panele prezentowały naprawdę fantastyczną jakość obrazu, pokrywały przestrzenie barw sRGB i DCI-P3 w 100 proc., a do podłączenia ich do MacBooków wystarczył jeden kabelek.

To samo można powiedzieć o nowych wersjach LG Ultrafine, które właśnie trafiły do sklepu Apple’a.

Zmienił się przede wszystkim rozmiar mniejszego z dwóch monitorów, LG Ultrafine 4K.

Tak jak pisaliśmy w maju, nowy mały panel ma nie 21,5, a 23,7” i rozdzielczość 3840 x 2160 px. Monitor można podłączyć do komputera używając kabla Thunderbolt 3 lub USB-C. Porty Thunderbolt 3 są na monitorze dwa, więc możemy podłączyć kolejny monitor używając tzw. daisy-chain. Ponadto mamy trzy porty USB-C, którymi podłączymy akcesoria – teoretycznie więc możemy używać naszego monitora jako stacji dokującej dla naszego Maca.

Zastosowanie standardu USB-C do przesyłu danych i obrazu oznacza również, że nowych monitorów LG Ultrafine możemy używać także jako wyświetlaczy do iPadów Pro z USB-C.

LG Ultrafine 4K

LG Ultrafine 4K nadal oferuje pełne pokrycie gamutu DCI-P3 i sRGB przy jasności 500 cd/m2. Największą zmianą względem poprzedniego małego monitora LG jest jednak zasilanie; 21,5-calowy monitor mógł dostarczyć do laptopa co najwyżej 60W mocy, czyli nie był w stanie zasilić 15-calowego MacBooka Pro. Nowy monitor dostarcza aż 85W mocy, więc spokojnie podłączymy do niego także większego MacBooka.

LG Ultrafine 4K

LG Ultrafine 5K pozostał niemal niezmieniony względem poprzedniej generacji. Nadal jest to 27-calowy panel o rozdzielczości 5120 x 2880 px i podobnie jak mniejszy z monitorów ma jasność 500 cd/m2 i pełne pokrycie gamutu sRGB i DCI-P3.

LG Ultrafine 5K

Większy z monitorów ma za to coś, czego nie ma mniejszy – wbudowaną kamerę i mikrofony. Obydwa zaś mają głośniki stereo.

LG Ultrafine 5K

Mniejszy z monitorów ma zaś o jeden port Thunderbolt 3 więcej – LG Ultrafine 5K ma tylko jeden port Thunderbolt 3 oraz 3 porty USB-C. Port Thunderbolt 3 może za to dostarczyć aż 94W mocy. Może to daleko idący domysł, ale obstawiam, że zastosowanie 94-watowego przesyłu energii oznacza, że nadchodzący MacBook Pro 16 będzie miał właśnie taki zasilacz. A to pozwala mieć nadzieję na mocniejsze podzespoły niż obecny MacBook Pro 15.

LG Ultrafine 5K

Jeśli masz MacBooka – to jedyny monitor, jakiego potrzebujesz.

O ile nie jesteś profesjonalnym fotografem pracującym z przestrzenią barw Adobe RGB lub profesjonalnym filmowcem, który od dwóch miesięcy nie widzi świata poza Apple Pro Display XDR – nie ma żadnego powodu, by kupić inny monitor do MacBooka niż LG Ultrafine.

Jeśli tylko cena nie jest przeszkodą, w zamian za odpowiednio 3249 i 5999 zł dostajemy fantastycznej jakości wyświetlacze, które jak na swoje możliwości naprawdę nie są drogie, a do tego funkcjonują także jako stacje dokujące do laptopów Apple’a. Jeden kabelek i dzieje się magia.

Jedynym obiektywnym minusem dla wielu osób może być połyskliwa powłoka wyświetlacza. LG Ultrafine nie mają – jak znakomita większość monitorów – powłoki matowej, która ograniczałaby odblaski, lecz powłokę błyszczącą. Nie jest to aż taki poblask jak w iMacach, ale nadal może przeszkadzać.

Pomijając ten drobiazg, nie mam uwag. LG Ultrafine 4K i LG Ultrafine 5K to prawdopodobnie najlepsze akcesoria do MacBooków, jakie można kupić.