REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple ma nowy monitor w ofercie, ale nie jest nim Thunderbolt Display. Zamiast tego dostaliśmy LG 24MD4KL

Użytkownicy komputerów Mac mają do wyboru kolejny monitor 4K. W sklepach Apple’a pojawił się niespodziewanie ekran o niepozornej nazwie LG 24MD4KL.

21.05.2019
14:42
LG 24MD4KL monitor mac Apple
REKLAMA

Apple od 2016 r. nie produkuje samodzielnie monitorów do komputerów Mac. W portfolio firmy można znaleźć jedynie komputery iMac typu all-in-one, gdzie w obudowie za ekranem ukrywane są wszystkie niezbędny do ich działania podzespoły. Posiadacze laptopów z linii MacBook oraz maszyn z linii Mac mini i Mac Pro muszą zdać się na ofertę innych firm.

REKLAMA

W tym obszarze partnerem Apple’a zostało lata temu LG.

Koreańska firma z myślą o komputerach Mac przygotowała dwa monitory z serii LG UltraFine: 21,5-calowy o rozdzielczości 4K oraz 27-calowy o rozdzielczości 5K. Niedawno zostały one jednak wycofane ze sprzedaży z Apple Store’ów. LG wprowadził zamiast tego do oferty inne ekrany o wysokiej rozdzielczości - znacznie bardziej uniwersalne, z pełną gamą portów.

Pojawiły się doniesienia, że Apple rozluźnia współpracę z LG, bo lada moment zacznie oferować ponownie własne ekrany z serii Thunderbolt Display o rozdzielczości nawet 6K - zapewne z myślą o mocy obliczeniowej nadchodzącego Maca Pro, na którego czekamy od lat. Nawet jeśli jednak te plotki się potwierdzą, to współpraca Apple’a i LG się (jeszcze) nie kończy.

Apple Store’y zaczęły właśnie sprzedawać monitory LG 24MD4KL.

Informację o pojawieniu się tych monitorów w ofercie przekazał serwis TidBits.com. Przy próbie zakupu 21,5-calowego monitora LG UltraFine 4K sprzedawca poinformował klienta, że nie ma go na stanie. Zamiast tego zaoferował jednak nowy, 23,7-calowy monitor LG 24MD4KL o podobnej stylistyce i w tej samej cenie. Do sieci trafił też PDF zawierający informacje o specyfikacji monitora.

Dzięki temu wiemy, że niezapowiedziany jeszcze oficjalnie monitor LG 24MD4KL przygotowany został z myślą przede wszystkim o komputerach Mac. Stosowna informacja pojawiła się na opakowaniu. W urządzeniu zabrakło innych portów niż Thunderbolt 3 (dwa złącza, gniazdo USB-C) oraz USB (trzy złącza, gniazdo USB-C z innym oznaczeniem), czyli np. HDMI czy DisplayPort.

Użytkownicy nowych komputerów Mac nie powinni jednak narzekać.

LG zadbało bowiem, by monitor obsługiwał łączenie się ze źródłem obrazu zarówno poprzez Thunderbolt 3, jak i przez zwykłe USB-C. Oznacza to, że nie powinno być problemu z podłączeniem do LG 24MD4KL również tabletów iPad Pro z 2018 r. Urządzenie zapewni przy tym zasilanie MacBookom z wykorzystaniem jednego kabla - tego do transmisji obrazu.

Lektura tabelki ze specyfikacją techniczną zdradza, że 23,7-calowy LG 24MD4KL ma matrycę o rozdzielczości 3860 na 2160 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie ok. 200 ppi. To nieco mniej niż w przypadku 21,5-calowego LG UltraFine 4K, który zmieścił 4096 na 2304 pikseli (219 ppi) na panelu o przekątnej długości 21,5 cala, ale nadal zadowalająco.

LG 24MD4KL monitor mac Apple specyfikacja

Co jeszcze wiemy na temat LG 24MD4KL?

REKLAMA

W urządzeniu znalazło się też miejsce na głośniki stereo, a porty USB-C potrafią zasilać peryferia takie jak telefony lub tablety z mocą 5 V x 1,5 A. W monitorze znalazł się też czujnik, który pozwala systemowi macOS automatycznie regulować podświetlenie, by dopasować je do warunków w pomieszczeniu. Niestety wygląda na to, że nie ma w nim wbudowanej kamery.

Na plus warto zaliczyć możliwość montowania monitora na ścianie w standardzie Vesa 100x100 oraz nóżkę o regulowanej wysokości. Otwartą kwestią pozostaje natomiast to, czy hub USB obsługuje transfery z przepustowością USB 3.0, czy tylko 2.0. Mam nadzieję, że będę miał okazję to sprawdzić. Liczę bowiem na to, że LG 24MD4KL trafi niedługo do sprzedaży w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA