Biznes  /  News

Allegro wprowadza kolejne zmiany w prowizjach dla sprzedających. Będzie drożej

Allegro darmowa dostawa

Zajmując pozycję lidera, można trochę swobodniej dyktować podwyżki swoim klientom. Allegro kolejny raz zwiększa prowizje pobierane od sprzedających. Tym razem podwyżki dotyczą akcesoriów samochodowych i zabawek.

Nowy cennik Allegro wejdzie w życie 14 sierpnia 2019 r. Podwyższone zostaną prowizje od sprzedaży następujących produktów:

Akcesoria samochodowe: w kategorii Elektronika samochodowa zostanie wyrównana wysokość prowizji od sprzedaży. Obecnie wynosi ona 9 proc. (a w kilku podkategoriach Elektroniki samochodowej 5 proc.), ale nie więcej niż 50 zł. Nowa stawka prowizji będzie wynosić w całej kategorii:

  • 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 13,5 zł + 6 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.
  • Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł.

Wysokość prowizji zmieni się również w kategoriach Dywaniki, Pióra wycieraczek, Pokrowce, Żarówki (w ramach kategorii Akcesoria samochodowe). Obecnie wynosi ona 8 proc. (ale nie więcej niż 50 zł). Nowa stawka prowizji wyglądać będzie następująco::

  • 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł,
  • 4,5 zł + 8 proc. od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.
  • Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł.

Zmiany dotkną też zabawek sprzedawanych na Allegro. Konkretniej: w kategorii Dziecko > Zabawki (z wyjątkiem podkategorii: Klocki, Gry) wysokość prowizji od sprzedaży z 10 proc. zmieni się na:

  • 12 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł,
  • 6 zł + 8 proc. od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

Dobre zmiany dla kupujących

Od 14 sierpnia, dla wygody kupujących, w programie Super Sprzedawca Allegro zapowiedziało zwiększenie wymaganego udziału zamówień, w których sprzedający udostępniają klientom numery do śledzenia paczek - z 50 do 80 proc. Zmianę Allegro tłumaczy tym, że kupujący w Allegro lubią śledzić swoje zamówienia. 89 proc. z nich deklaruje, że powiadomienie o statusie przesyłki jest dla nich bardzo istotne. Warunek ten zacznie być uwzględniany w kwalifikacjach do programu od 13 września.

Kolejną dobrą zmianą dla kupujących w Allegro będzie tzw. produktyzacja. To dziwne słowo oznacza, że sprzedający na Allegro będą mogli łączyć swoje produkty z produktami z bazy Allegro. Chodzi o bardzo podobny mechanizm do tego, który znacie chociażby z Amazonu. Kupując produkt A, Allegro zasugeruje nam jego zakup w pakiecie z produktem B (i C i D...). Dzięki temu kupujący mają mieć łatwiejszy dostęp do pełnej oferty Allegro. Chodzi oczywiście o to, żeby wydawali tam więcej pieniędzy.

Coś mi mówi, że to nie koniec podwyżek dla sprzedających na Allegro

Pół roku temu wzrosły prowizje od sprzedaży smartfonów i telefonów komórkowych do 4,5 proc. Niewątpliwym plusem Allegro jest na pewno to, że prowizja pobierana jest dopiero w momencie sprzedaży danego produktu. Oznacza to, że samo wystawienie (o ile nie chcemy dodatkowo wyróżnić naszej oferty) jest bardzo tanie (w przypadku niektórych kategorii wręcz darmowe) w porównaniu do konkurencyjnych platform.

Obawiam się tylko, że kolejne podwyżki prowizji pobieranych przez Allegro sprawią, że korzystanie z tej platformy przestanie się opłacać. Sprzedający przeniosą się gdzieś, gdzie będą mogli taniej sprzedawać swoje produkty, a kupujący podążą w ślad za nimi, żeby płacić mniej za swoje internetowe zakupy. Na pewno nie stanie się to zbyt szybko. Allegro ma bardzo mocną pozycję na polskim rynku e-commerce.

Ściślej rzecz ujmując: jest to najpopularniejsza platforma handlowa w naszym kraju z doskonale wypozycjonowanymi stronami w wyszukiwarce Google. Jeśli jakiś internetowy sprzedawca nie ma swojego sklepu na Allegro, to - nie licząc podmiotów zajmujących się sprzedażą bardzo specjalistycznych, bądź niszowych produktów, tak jakby nie istniał. Allegro wie o tym doskonale, dlatego też nie ma żadnych oporów w maksymalizacji swoich zysków przez kolejne podwyżki.

Wszystkie zmiany, których wprowadzenie zaplanowano na 14 sierpnia zostały opisane szczegółowo na stronach Allegro.