REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple szykuje się na rewolucję. Pierwszy iPhone 5G ma pojawić się już za rok

Pierwsze telefony marki Apple z modemem 5G mają pojawić się już za rok, ale nie wszystkie modele z 2020 r. otrzymają ten moduł.

17.06.2019
19:43
iphone xi, iphone 11
REKLAMA
REKLAMA

W wybranych krajach na świecie sieć 5G już działa, a pierwsi producenci zaczęli sprzedawać smartfony kompatybilne ze stacjami bazowymi nowej generacji. Jak na razie są to jednak urządzenia z systemem Android takich marek jak Samsung, LG czy Oppo. Wielkim nieobecnym wyścigu o 5G jest jak na razie Apple.

Apple nie spieszy się, by zaprezentować iPhone’a 5G.

Tak naprawdę trudno się firmie z Cupertino dziwić. Smartfony z modułami 5G są dziś jedynie dodatkiem do oferty jej androidowej konkurencji, a nie jej trzonem. Skorzystać można z nich tylko w wybranych lokalizacjach, a umieszczenie ich w obudowie telefonu w wyraźny sposób podnosi koszty produkcji, co nie pozostałoby bez wpływu na i tak wysoką cenę.

W tym roku mają zadebiutować trzy zupełnie nowe iPhone’y, ale następcy modeli iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR nie dostaną jeszcze modułów 5G. Trzeba pamiętać, że w przypadku iPhone’a moduły LTE też pojawiły się z lekkim opóźnieniem względem rynku. Jak jednak podaje portal bgr.com, pierwszy iPhone 5G pojawi się rok później.

Nowe modemy i nowe rozmiary iPhone’ów w 2020 r.

Rzekomo w 2020 r. zmienią się rozmiary ekranów wykorzystywanych w iPhone’ach. Dwa podstawowe modele w ofercie, czyli kolejni następcy iPhone’a XS oraz iPhone’a XS Max będą miały 5,4-calowe oraz 6,7-calowe wyświetlacze. Z kolei tańszy od nich kolejny następca iPhone’a XR ponownie będzie miał 6,1-calowy panel - tym razem już w technologii OLED.

REKLAMA

Tak jak wszystkie trzy telefony Apple’a zbliżą się w 2020 r. do siebie pod względem technologii wyświetlania obrazu, tak ma zacząć je odróżniać moduł bezprzewodowej transmisji danych. Dwa topowe modele mają otrzymać moduł 5G, a ten tańszy ma trafić do sklepów wyłącznie z modułem LTE. To brzmi wiarygodnie, a taki podział oferty miałby sens.

Warto przy tym dodać, że dostawcą pierwszych modemów 5G, które zamontowane zostaną w iPhone’ach, ma być Qualcomm, z którym Apple niedawno zakopał topór wojenny. Intel zrezygnował bowiem z rynku mobilnego. Nie jest jednak wykluczone, że Apple wykupi dział mobilny od Intela, skoro firma Tima Cooka planuje samodzielnie produkować modemy 5G już w 2022 lub 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA