REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Początek końca Internet Explorera. Można już testować Edge’a na Windows 7 i 8.x

Tuż przed wygaśnięciem wsparcia technicznego dla Windowsa 7, Microsoft wypycha do niego ostatnią, ale bardzo istotną aktualizację rozwojową. Systemowa przeglądarka zostanie wymieniona na bezpieczną i nowoczesną.

20.06.2019
16:13
Można już testować Edge’a na Windows 7 i Windows 8
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft Edge to przeglądarka, która z początku dostępna była wyłącznie na Windows 10. Z czasem poszerzono jej dostępność również na iOS-a i Androida, ale w nieco innej formie. iOS-owa wersja nie korzysta z technologii przetwarzania języków webowych Microsoftu, a ta na Androida wręcz została zbudowana na Chromium – otwartoźródłowej bazie, z której korzysta również Chrome, Opera czy Brave.

Jak się okazało, to był początek większych zmian. Microsoft całkowicie przerzuca się na Chromium, a już teraz trwają testy Edge’a dla Windows 10 zbudowanego na tym fundamencie, a także dla systemu macOS. Chromium będzie też domyślnym rozwiązaniem w Windowsie dla aplikacji, które korzystają z systemowych kontrolek do renderowania opartego o języki webowe interfejsu. A teraz ruszają testy „chromowanego” Edge’a dla starszych Windowsów.

Microsoft Edge dla Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 – ruszyły beta-testy.

edge windows 7 windows 8 class="wp-image-958751"

Edge dla starszych Windowsów ma mieć bardzo podobny zestaw funkcji do tego dostępnego dla Windowsa 10. Wersja testowa na dziś jeszcze nie obsługuje ciemnego motywu interfejsu oraz logowania się przez konta AAD, ma się to jednak zmienić. Choć należy się spodziewać, że elementy typowe dla nowszych wersji Windows – na przykład moduł udostępniania treści – pozostanie niedostępny.

REKLAMA

To ciekawy ruch, biorąc pod uwagę fakt, że już niedługo Windows 7 przestanie być objęty wsparciem technicznym Microsoftu. Firma ma jednak świadomość, że użytkownicy tego systemu mogą go tak szybko nie porzucić – nauczył się tego chociażby przy okazji Windowsa XP, który był nadal wielce popularny mimo odcięcia go od aktualizacji serwisowych. Edge jest bez żadnej wątpliwości dużo bezpieczniejszą i nowocześniejszą przeglądarką od zaimplementowanego w starszych Windowsach Internet Explorera.

Przeglądarkę w nieukończonej (a więc mogącej sprawiać problemy) testowej wersji można pobrać z tego adresu. Jeszcze nie wiemy, kiedy pojawi się jego produkcyjna wersja dla zwykłych użytkowników. Testy wersji dla Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 i macOS nadal trwają, wystawiając naszą cierpliwość na próbę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA