REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To już dziś - od teraz na poczcie potwierdzimy tożsamość aplikacją mObywatel

Już od dziś będziemy mogli odbierać przesyłki na poczcie pokazując dowód w aplikacji mObywatel.

23.04.2019
9:08
mdokumenty
REKLAMA
REKLAMA

Od 23 kwietnia pracownicy Poczty Polskiej są zobligowani do uznawania poświadczenia tożsamości przez aplikację mObywatel. Wcześniejsze odmowy przekazania paczki stają się więc pieśnią przeszłości.

Aplikacja mObywatel nie jest dowodem, ale zastępuje go w niektórych sytuacjach.

Oprócz poczty są to np. siłownie, gdzie abonament przypisany jest do konkretnej osoby. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel ma również wkrótce zadziałać w PKP. Bilety kupowane w internecie wymagają bowiem obecnie potwierdzenia tożsamości przed konduktorem w trakcie sprawdzania ważności biletu.

Możliwości aplikacji mają się również zwiększyć dla kierowców. Do aplikacji dołączyć ma dowód rejestracyjny pojazdu i informacja o ubezpieczeniu OC.

W mObywatelu już teraz znajdziemy legitymację szkolną i studencką.

Sama aplikacja jest bezpłatna i działa na dwóch wiodących systemach operacyjnych - Androidzie i OS-ie. Aby się do niej zalogować potrzebny jest Profil Zaufany. Jeśli już go mamy, dodanie dowodu do aplikacji zajmuje 2-3 minuty.

REKLAMA

Usprawnienia mObywatela to kolejny epizod cyfryzacji państwa.

Na razie idzie wolno i drogo (testy pierwotnej wersji kosztowały ponad 3 mln zł). Nie można jednak odmówić administracji pewnych sukcesów. Od prawie dwóch miesięcy ubiegać się możemy choćby o dowód z warstwą elektroniczną, gdzie można np. wgrać certyfikat podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA