REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Powstał nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami. Sprawdziłem „Wymień Gry”

GameTrade to ciekawy serwis służący do handlu i wymiany grami. Najwyraźniej nie udało mu się jednak sprostać wyzwaniom ekonomicznym, komuś się znudziło, ktoś się rozmyślił, natomiast jego śmierć przebiega w bardzo złym stylu.

11.03.2019
9:18
Sprawdziłem WymieńGry.pl - nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami
REKLAMA
REKLAMA

Od kilku miesięcy GameTrade umiera w cierpieniu, do bazy nie są dodawane nowe gry, po administracji słuch praktycznie zaginął. Wielu użytkowników obawia się o swoje dane osobowe, a przecież podawano tam adresy, numery telefonów czy numery konta. Taki żywy trup tylko prosi się o jakiś duży wyciek. Moim zdaniem GameTrade.pl i jego dalsze losy powinny być priorytetem na liście zadań Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) w najbliższych tygodniach. To nie może tak wyglądać.

Szkoda, ponieważ naprawdę lubiłem GameTrade. Był to najbardziej uspołeczniony ze wszystkich serwisów o grach. Z tego co wiem, moi znajomi nie mają kont na wielkim i znakomitym przecież Gry-OnLine.pl, natomiast na GameTrade spotykałem nagle ludzi z Facebooka, których nawet nie podejrzewałem o granie.

Sprawdziłem WymieńGry.pl - nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami class="wp-image-901884" title="Sprawdziłem WymieńGry.pl - nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami"

Choć ceny sprzedaży gier były tam na ogół porównywalne z tymi z Allegro, to jednak fajnie całość spinało takie poczucie, że jesteśmy wśród swoich, wśród graczy, a nie anonimowych przedsiębiorców. Dodatkowym atutem były też opcje wymiany. Przeszedłeś Assassin's Creed, a ktoś skończył Fallout 4? No to siup, zamiana! Całość działała względnie dobrze, nie słyszeliśmy nigdy o głośnych przypadkach patologii i kryminału w tym serwisie. Ale twórcy go porzucili. I teraz to już historia (lub tykająca bomba).

WymieńGry.pl - nowa platforma handlu grami w internecie

Z kolei WymieńGry.pl nie próbuje wymyślać koła na nowo. Zrobili w zasadzie stary GameTrade, tylko lepiej. UX i UI są podrasowane, dopasowane do nowoczesnych platform i potrzeb. Pobawiłem się przez kilka dni zamkniętą wersją deweloperską, a następnie oficjalną betą, która miała swoją premierę wczoraj o 22.00 i wszystko wydaje się być jak najbardziej w porządku. Myślę, że spora część starej społeczności GameTrade bardzo szybko się tu przeniesie. Jeśli coś nie działa, to raczej takie niuanse. Ktoś na przykład nie dorobił opcji zmiany avatara (lub umieścił ją w tak złym miejscu, że nie mogę znaleźć), chyba że to zamierzone działanie, a avatary mają stać się swoistą marką handlujących.

Sprawdziłem WymieńGry.pl - nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami class="wp-image-901881" title="Sprawdziłem WymieńGry.pl - nowy serwis do wymiany grami na konsole pomiędzy graczami"
REKLAMA

Zastanawiam się w jakim stopniu zagrożeniem dla serwisu mogą być nowe konsole i ich ewentualne ograniczenia, season passy, postępująca cyfryzacja, a może nawet brak fizycznych napędów. To ostatnie bardzo szybko mogłoby pogrzebać cały projekt, zanim się tak naprawdę rozpędzi. Mam jednak wrażenie, że w przypadku WymieńGry.pl twórcy mają świadomość porażki biznesowej GameTrade i ewentualny sukces na gruncie finansowym będzie tylko dodatkowym plusem projektu spółki będącej na co dzień agencją interaktywną. Nie sądzę by los projektu, który nie wymaga znowu aż tak daleko idącego zaangażowania na co dzień, był więc zagrożony brakiem wymiernych korzyści finansowych (o które może być ciężko).

To bardzo fajnie, że grupa zapaleńców i pasjonatów, w profesjonalny zarazem sposób nie pozwoliła umrzeć idei GameTrade.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA