REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Houston, mamy problem. Sonda 2 rozbiła się o stację TVP

Sonda 2 znika z ramówki TVP… Chyba. Pewnych informacji na temat dalszych losów programu nie ma nawet jego prowadzący. Szefowie z misyjnej telewizji go zwodzą. 

01.02.2019
18:13
Czy to koniec programu Sonda 2?
REKLAMA
REKLAMA

Władze TVP zachowują się jak gimnazjalista, który boi się o swoją twarz i zamiast zerwać z dziewczyną, zaczyna jej unikać. O dalszych losach popularnonaukowej Sondy 2 nic oficjalnego nie wiedzą ani jej widzowie, ani prowadzący.

Sonda 2 bawiła i uczyła jak jej poprzedniczka.

W oryginalnej Sondzie dwóch charyzmatycznych prowadzących dowcipnie i z werwą dyskutowało na tematy związane z przyrodą, kosmosem, technologią i nauką. Przyklejeni do telewizorów widzowie chłonęli te ciekawostki. Dzięki Sondzie mieli dostatecznie dużo inspirującego materiału podczas niedzielnych kłótni przy stole. Mogli spierać się z rodziną o lasery, czy o to, jak długo cała wioska musiałaby rzucać kamieniami w dinozaura, żeby go powalić.

Nowa Sonda była skokiem na głęboką wodę. Próba podjęcia dziedzictwa programu, który został uznany za kultowy, jest zawsze ryzykowna i grozi spektakularną klapą. Na szczęście Tomasz Rożek, nowy charyzmatyczny prowadzący, z wdziękiem podjął rzuconą mu rękawicę i od 2016 r. mogliśmy słuchać, jak to on tłumaczy nam różne zagadnienia ze świata nauki. I choć program zbierał pochlebne recenzje, niemal od początku działo się wokół niego coś niepokojącego. W trakcie swoich dwóch lat istnienia i 6. sezonów, Sonda 2 miała co najmniej 6 różnych godzin emisji. To nie może dobrze wpłynąć na żadną produkcję.

Gdy już widzowie przyzwyczaili się, że ciekawostek ze świata nauki słuchają około 22 w poniedziałki, musieli się od tego odzwyczaić i zaprzyjaźnić z zupełnie innym terminem. Seria skakała po dniach emisji i godzinach od 22, przez 10 rano po 14. Wydaje się, że misyjna telewizja publiczna nie mogła znaleźć dobrego miejsca na program popularnonaukowy. Ciągłe zmiany pociągały za sobą spadki oglądalności. Pojawiający o nowej porze program musiał od początku przyzwyczajać wiernych widzów do nowych godzin, a z tymi mniej wiernymi się żegnać. W swojej karierze Sonda 2 zaliczyła nawet zmianę stacji. Pierwsze trzy sezony były emitowane na TVP 2, kolejne na TVP 1.

Wydaje się, że to koniec Sondy 2.

Ostatni odcinek wyemitowano 30 grudnia 2018 r. Od tego czasu fani czekali na informacje o tym, kiedy i w jakich godzinach pojawi się znów Sonda 2. Nie tylko oni. Czekał na nią też sam prowadzący. Na pytanie, czy próbował dowiedzieć się czegoś o nowym sezonie, Tomasz Rożek powiedział nam:

TVP najwyraźniej uznało, że skoro Rożek jest naukowcem, to sam wyciągnie odpowiednie wnioski.

REKLAMA

Oryginalna Sonda przetrwała bardzo wiele, w tym zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły po 1989 r. Jej następczyni może jednak nie przetrwać zarządzania w TVP. Rożka można na szczęście nadal oglądać na jego youtube'owym kanale Nauka. To Lubię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA