REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Weź telefon rodziców i ustaw im limity na SMS-y Premium. Teraz już możesz - wymuszono to na operatorach

Nowe przepisy wkurzą spamerów oraz naciągaczy, którzy wykorzystują usługi SMS Premium. Limity pozwolą zablokować opłaty za wiadomości przychodzące.

13.12.2018
21:05
sms premium blokada limity spam
REKLAMA
REKLAMA

SMS Premium to specjalne wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie. Można za ich pomocą opłacać różne usługi. Pojawiły się też plebiscyty i loterie z ich udziałem, gdzie organizator i operator dzielili się przychodami. Ktoś wpadł jednak kiedyś na pomysł, że dobrym pomysłem będzie umożliwienie zapisania się do płatnej usługi subskrypcyjnej. No i się zaczęło.

W czasach, gdy internet dopiero raczkował - i to nie tylko ten mobilny - tego typu usługi może i miały jakiś sens. Można było sobie zamówić cykliczną wysyłkę horoskopów czy dowcipów, gdzie za każdą odebraną wiadomość pobierane były pieniądze. Niestety dzisiaj korzystają z nich przede wszystkim oszuści, którzy czyhają na nieświadomych internautów.

Rząd postanowił wytoczyć działa przeciwko usługom SMS Premium.

Operatorzy przeważnie sami z siebie się nie kwapili, by utrudnić życie oszustom - w końcu od każdego wysłanego SMS-a pobierają prowizję, a koszt po ich stronie związany z obsługą takich szemranych biznesów jest marginalny. Niezbędne były stosowne regulacje. Te pojawiły się na początku bieżącego roku, a sieci dokonały zmian po swojej stronie, ale nie rozwiązało to wszystkich problemów.

Na szczęście Urząd Komunikacji Elektronicznej idzie za ciosem. Klienci mogą ustalić limity, po których przekroczeniu nie będą już naliczane opłaty. Mogą one wynosić np. 35 zł, 100 zł lub 200 zł. Pojawił się też próg 0 zł, który całkowicie blokuje wysyłanie i… odbieranie SMS-ów ze spamem. Dzięki temu można pozbyć się za jednym zamachem wszystkich niechcianych wiadomości zalewających telefon abonenta.

Domyślny próg dla każdego abonenta to 35 zł.

Naciągacze, jeśli nakłonią abonenta do wysłania SMS-a typu Premium, nie zarobią na nim więcej niż 35 zł w danym okresie rozliczeniowym. Z kolei na osobach, które założą sobie blokadę, nie zarobią nic - a w dodatku nie będą mogli ich numerów zalewać nic nie wartym spamem.

REKLAMA

Urząd Komunikacji Elektronicznej dostanie też nowe narzędzia, którymi przymusi operatorów do lepszego kontrolowania usługodawców wykorzystujących SMS Premium. Jeśli operator nie zablokuje danego numeru lub nie uniemożliwi pobierania pieniędzy za wskazaną usługę, będzie musiał liczyć się z karą.

W dodatku na fakturach wysyłanych do klientów będą musiały być wyszczególnione takie informacje o numerze usługi Premium, która odpowiada za naliczoną należność oraz o „rejestrze Premium prowadzonym przez regulatora rynku - Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej” co ma ułatwić proces reklamacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA