REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Roaming w Unii Europejskiej będzie tańszy. Play przedstawił nowe stawki i pakiety roam like at home

Operatorzy od stycznia będą musieli zmienić stawki za usługi w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Play zapowiedział już powiększenie pakietów internetu w ramach roam like at home.

14.12.2018
8:52
roaming w play nowe zasady dopłaty
REKLAMA
REKLAMA

W zeszłym roku ustawodawca przymusił operatorów do zakończenia pobierania opłat za usługi w roamingu od klientów, którzy podróżują po Unii Europejskiej. Weszła w życie zasada roam like at home, dzięki której można korzystać za granicą z telefonów na niemal identycznych zasadach, co w kraju.

Przepisy od samego początku zakładały, że hurtowe stawki za roaming będą topnieć, co ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na cenniki operatorów.

Abonenci mogą korzystać z pakietów, w tym typu no-limits, na rozmowy i wiadomości w innych krajach Unii Europejskiej na tych samych zasadach, jak państwie, gdzie wydana została karta SIM. Oprócz tego otrzymują od operatora paczki internetu w roamingu, które są zwykle o rząd wielkości mniejsze od tych krajowych.

Już w zeszłym roku zmniejszyły się po raz pierwszy, co poskutkowało obniżeniem cen i zwiększeniem pakietów danych do wykorzystania w Unii Europejskiej. Teraz przyszła kolej na kolejną obniżkę cen. Play już poinformował, w jaki sposób zaadoptuje nowe przepisy u siebie.

Nowe cenniki usług w roamingu sieci Play na 2019 rok.

Ustawodawca określa, jakiej wysokości mogą być maksymalnie opłaty, które operator może pobrać za usługi poza pakietami. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku i zakładają, że:

 • cena połączenia przychodzącego to 0,04 zł;
 • cena połączenia wychodzącego to 0,16 zł;
 • cena wysłania wiadomości SMS to 0,05 zł;
 • cena wysłania wiadomości MMS to 0,022671 zł;
 • cena za 1 GB transferu danych poza limitem to 23,07 zł (wcześniej 31,46 zł).

Oprócz tego trzeba rozróżnić opłaty z cennika poza pakietami od tzw. dopłat do roamingu. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się, by operatorzy mogli pobierać dodatkowe opłaty, ale tylko pod jednym warunkiem.

Dodatkowo taryfikowani są klienci, którzy korzystają z karty SIM częściej poza granicami Polski niż w kraju.

To rozsądny kompromis. Zasada roam like at home została wprowadzona z myślą o osobach podróżujących, a nie o klientach, którzy przebywają w innym kraju na stałe. Uderzała ona w polskie telekomy, które oferują usługi za mniejsze kwoty niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

Play wprowadził za zgodą Urzędu Komunikacji Elektronicznej dopłaty w zeszłym roku, ale teraz będzie musiał zmniejszyć ich wysokość. Od nowego roku dla osób, które korzystają z polskiej karty SIM częściej w innych krajach niż w Polsce, będą one wynosić:

 • cena połączenia przychodzącego - 0,03 zł;
 • cena połączenia wychodzącego - 0,06 zł;
 • cena wysłania wiadomości SMS - 0,01 zł;
 • cena wysłania wiadomości MMS - 0,007 zł;
 • cena za 1 GB transferu danych - 7,32 zł (wcześniej 12,62 zł).

Limit danych w roamingu w Unii Europejskiej w Play też się zmieni.

REKLAMA

Wzór, który obowiązywał do tej pory, pójdzie 1 stycznia 2019 roku do kosza. Od teraz klienci będą otrzymywać od operatora paczkę danych o wielkości 430 MB za każde 5 zł abonamentu po uwzględnieniu rabatów.

Osoby, które płacą dla przykładu 25 zł miesięcznie za podstawowy abonament typu no-limits bez telefonu, będą dysponować po wyjeździe z Polski paczką 2150 MB transferu danych. Wielkość paczki można sprawdzić w Play24.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA