REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Wideo dnia: Nowe limity gigabajtów w roamingu, czyli Play uczy matematyki

Play postanowił uczyć swoich klientów matematyki. Rzecznik sieci w krótkim, acz treściwym wideo wyjaśnia, jak wyliczana jest od nowego roku liczba gigabajtów do wykorzystania w roamingu podczas podróży po Unii Europejskiej.

22.01.2018
19:54
Ile internetu w roamingu? Oto wzór, z pomocą którego policzysz pakiet
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, w tym Polacy, dzięki zasadzie roam like at home mogą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych za granicą tak jak w kraju. W przypadku rozmów i wiadomości krajowe usługi typu no-limits obowiązują podczas podróży po państwach wspólnoty. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku internetu mobilnego.

Operatorzy udostępniają klientom mniejszą bezpłatną paczkę danych w roamingu, niż ta dostępna w kraju. W przypadku sieci Play wielkość paczki danych do zużycia poza granicami Polski nie zależy od wielkości pakietu do wykorzystania w Polsce, tylko od tego, ile miesięcznie klient przelewa pieniędzy na konto operatora.

Bezpłatny transfer w roamingu w sieci Play - wzór:

Liczba GB* w roamingu = Miesięczna płatność netto / 6,14 euro** x 2

*Play uczy matematyki, ale w literkach się chyba pomylił, bo wzór zdaje się wyliczać GB, nie MB.
**Kurs euro podany przez Play wynosi 4,2088 zł.

Sieć dla uproszczenia podaje, że każde 5 zł abonamentu brutto przekłada się na 323 MB do wykorzystania w roamingu.

Wzór sprawdziłem na swoim przykładzie. Płacę operatorowi za usługi 25 zł brutto, czyli 21,46 zł netto. Powinienem otrzymać wedle podanego przez operatora wzoru paczkę o wielkości 1,66 GB:

  • 25 zł brutto przekłada się na 21,46 zł netto (dane z faktury)
  • 6,14 euro x 4,2088 = 25,842032 zł
  • 21,46 / 25,842032 = ~0,83
  • 0,83x2=1,66 GB

W aplikacji i na stronie Play24 widzę natomiast, że mam dostępne 1,5 GB transferu do wykorzystania podczas podróży po krajach Unii Europejskiej. Jest blisko, ale... nie dokładnie tak, jak we wzorze.

Dlaczego te wartości się różnią, staram się jeszcze wyjaśnić i poprosiłem operatora o kolejną lekcję. Niewykluczone, że różnica wynika z tego, że na fakturze część opłaty jest u mnie taryfikowana z podatkiem 8 proc. a część z 23 proc.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w ubiegłym roku mogłem wykorzystać mniej internetu w roamingu. W mojej taryfie obowiązywało 1,25 GB transferu.

Dlaczego zmienił się limit gigabajtów w roamingu?

REKLAMA

Nowy przelicznik, który daje klientom większe pakiety internetu w roamingu, obowiązuje od początku 2018 roku. Aktualizacja związana jest ze zmianą hurtowych stawek za transmisję danych na terenie Unii Europejskiej. Swoje cenniki musiały dostosować do przepisów wszystkie telekomy.

Dzięki temu w praktyce darmowe paczki internetu w roamingu zwiększyły się o ok. 1/4. Do końca ubiegłego Play stosował nieco inny wzór, który przekładał się na 257 MB transferu za każde 5 zł abonamentu brutto. Teraz ta wartość wzrosła do 323 MB - o 25 proc. więcej niż wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA