REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Internet w roamingu będzie jeszcze tańszy. To nie zasługa operatorów

Znów obniżone zostaną stawki za korzystanie z internetu w roamingu. Od nowego roku potanieje transfer danych w Unii Europejskiej, ale to nie operatorom powinniśmy za to dziękować.

29.11.2017
15:31
tańszy roaming plus play eu w unii
REKLAMA
REKLAMA

W czerwcu bieżącego roku na mocy nowych przepisów unijnych operatorzy zostali przymuszeni, by zaprzestać pobierania drakońskich sum za korzystanie z usług telekomunikacyjnych za granicą. W ramach zasady roam like at home podróżujący po Europie mogą korzystać z telefonu na niemal takich samych zasadach jak w kraju.

Darmowy roaming? To nie do końca tak.

Korzystanie z usług telekomunikacyjnych w roamingu od zawsze było obarczone bardzo wysokimi opłatami. Po części ze względu na wysokie stawki, po jakich rozliczali się operatorzy między sobą, a po części ze względu na oczekiwania operatorów, którzy chcieli od klientów podróżujących za granicę wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy.

Unia Europejska postanowiła ten rynek uregulować. W efekcie od kilku miesięcy usługi głosowe i wiadomości SMS/MMS w roamingu na terenie Europy są już teraz niemal zawsze darmowe. Nieco inaczej wygląda kwestia internetu mobilnego. Operatorzy przyznali klientom paczki danych do wykorzystania poza krajem. Po ich zużyciu opłaty nadal są naliczane.

Internet w roamingu będzie tańszy.

Koszt korzystania z internetu w roamingu znacznie zmalał już w czerwcu. Nawet poza pakietami przyznawanymi w abonamentach maksymalna stawka za korzystanie z internetu w roamingu podczas podróży po Europie wynosiła 4 grosze za 1 MB transferu danych.

Nowe przepisy już od samego początku w dodatku zakładały stopniowy spadek cen. Od początku 2018 roku opłata za internet w roamingu będzie jeszcze niższa. Jeśli tylko operatorzy nie zaczną kombinować, od stycznia klienci poza pakietami, za 1 MB internetu w roamingu zapłacą maksymalnie 3 grosze.

REKLAMA

Nowe stawki za internet w roamingu.

Jak na razie nowe cenniki wskazujące na ceny wynoszące 3 grosza za 1 MB, które będą obowiązywały od stycznia, wprowadziły sieci Play i Plus. Nowe stawki dla klientów detalicznych związane są z maksymalnymi stawkami hurtowymi, po jakich mogą rozliczać się operatorzy. Do końca 2017 roku wynosi ona 7,7 euro za 1 GB transferu. Od stycznia stawka maksymalna spada do 6 euro za 1 GB.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA