REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Tak, Play ma najszybszy internet mobilny w Polsce. Tak, jest tu pewien haczyk

Rozglądacie się za zmianą dostawcy internetu domowego lub mobilnego operatora? Ranking publikowany przez Speedtest.pl pozwoli na znalezienie najszybszego obecnie operatora.

13.12.2018
20:41
speedtest-net-raport
REKLAMA

W listopadowym zestawieniu miała miejsce bardzo ważna chwila dla sieci Play. Zanim jednak do niej przejdziemy, zaczniemy od internetu stacjonarnego. W tej kategorii bezapelacyjnym liderem w pozsotaje INEA i jej symetryczne łącza światłowodowe. Szkoda, że oferta tego operatora dostępna jest jak na razie tylko dla mieszkańców woj. wielkopolskiego. W najbliższych miesiącach ten stan rzeczy ma jednak ulec zmianie.

REKLAMA

Ranking ogólny dostawców internetu stacjonarnego prezentuje się następująco:

 class="wp-image-856607"

Ranking internetu mobilnego Speedtest.pl: Play wysuwa się na prowadzenie

 class="wp-image-856610"

Uwaga, w powyższym zestawieniu doszło do swojego rodzaju manipulacji, której musicie być świadomi. Play, owszem, może pochwalić się najszybszą siecią mobilną w Polsce, ale tylko i wyłącznie w miejscach, w których klienci Play korzystają z własnej infrastruktury tego operatora. Wszędzie tam, gdzie abonenci korzystają z infrastruktury pośredników (czyli z tzw. roamingu krajowego) powyższe wyniki ulegają zmianie.

Ranking ogólny wygląda następująco:

ranking speedtest.pl class="wp-image-856613"

Oczywiście na koniec należy dodać, że Play nieustannie pracuje nad rozbudową swojej infrastruktury. Zanim to jednak nastąpi, klienci tego operatora skazani są na korzystanie z krajowego roamingu. I wolniejsze ładowanie się stron internetowych, ładowanie materiałów wideo, itp.

T-Mobile nadal pozostaje królem LTE

ranking speedtest.pl class="wp-image-856616"

Ranking LTE przedstawia z kolei wielki wyścig pomiędzy Orange i T-Mobile. Obaj operatorzy pracują bowiem w pocie czoła nad refarmingiem pasm częstotliwości. W skrócie oznacza to tyle, że firmy chcą zwiększyć przepustowość dla swoich pasm LTE poprzez modyfikacje i rozbudowę stacji bazowych. W listopadzie T-Mobile utrzymał swoje prowadzenie, chociaż Orange równomiernie skraca dzielący ich dystans.

REKLAMA

W przyszłym roku w polskich rankingach powinno pojawić się jeszcze jedno zestawienie. Mowa tu o sieci 5G, która na początku 2019 r. będzie oferowana klientom T-Mobile. I tak, będzie ona jeszcze szybsza, dzięki czemu w naszym kraju zacznie pojawiać się coraz więcej technologii związanych z internetem rzeczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA