REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Pamiętacie sklep Naeba Krzysztofa Gonciarza? Domena wpadła w ręce oszustów

W 2016 r. Krzysztof Gonciarz, popularny polski youtuber, założył sklep internetowy Naeba. Pomysł szybko okazał się klapą, a sam Gonciarz przeprosił za to, w jaki sposób zadebiutował ten projekt. Miesiące mijały i domena przepadła - Krzysztof jej nie przedłużył na kolejny rok, więc… kupili ją oszuści.

21.11.2018
19:04
Pamiętacie sklep Naeba Krzysztofa Gonciarza? Domena wpadła w ręce oszustów
REKLAMA
REKLAMA

Sklep Naeba (dostępny wtedy pod adresem naeba.pl) wystartował 9 grudnia 2016 r. Krzysztof Gonciarz zamierzał sprzedawać w nim m.in. designerskie ubrania. Youtuber postawił na jakość, co wiązało się z wysokimi cenami. Niestety te nie przypadły do gustu widzom Gonciarza, którzy bardzo negatywnie ocenili premierę nowej marki modowej.

Po paru dniach youtuber przeprosił swoich widzów za to, w jaki sposób ogłosił start nowej marki. Przyznał się do błędu i… słuch o marce Naeba niemal zaginął.

Krzysztof Gonciarz nie przedłużył domeny

Linki do sklepu naeba.pl znajdowały się co prawda pod kolejnymi filmami Krzysztofa Gonciarza, ale sam twórca nie naganiał już ludzi na swoją nową stronę. Minęły dwa lata i październiku 2018 r. pojawiła się konieczność kolejnego przedłużenia ważności domeny naeba.pl. Krzysztof Gonciarz zdecydował, że nie będzie tego robił, gdyż od blisko roku domena nie była już wykorzystywana tak, jak na początku. Przez kilkanaście miesięcy służyła już tylko jako przekierowanie do innego sklepu youtubera.

Również w październiku zaktualizowano opis pod filmem, który zapowiadał start sklepu Naeba:

AKTUALIZACJA - październik 2018 r.
Koszulek już nie ma w sprzedaży, a mój oficjalny sklep znajduje się teraz pod linkiem http://sklep.krzysztofgonciarz.com/

Porzuconą domeną szybko ktoś się zainteresował

2 października 2018 r., jak podaje baza whois.com, zmienił się właściciel domeny naeba.pl:

DOMAIN NAME: naeba.pl
registrant type: individual
nameservers: ns1.premium.pl. ns2.premium.pl.
created: 2018.10.02 16:47:14
last modified: 2018.10.02 16:47:16
enewal date: 2019.10.02 16:47:14

Natomiast dzień wcześniej nowy podmiot zaczął świadczyć usługi typu SMS Premium pod numerem telefonu 92505.

numer premium sms 92505 opinie class="wp-image-843044"

Dzisiaj już wiemy, że numer ten oraz dawna domena Krzysztofa Gonciarza wpadły w ręce oszustów, którzy takim oto ekranem witają osoby odwiedzające stronę naeba.pl:

 class="wp-image-843056"

Kliknięcie w przycisk „przejdź do strony” wywołuje pop-up z prośbą o wysłanie weryfikacyjnego SMS-a na numer 92505. Koszt takiej wiadomości to 30,75 zł i niewykluczone, że wysyłając SMS-a ofiara zostanie zapisana do płatnej subskrypcji Premium SMS, w ramach której będzie płaciła ponad 30 zł za każdego odebranego od oszustów SMS-a.

 class="wp-image-843053"

Numer 92505 według bazy Urzędu Komunikacji Elektronicznej należy do Fundacji Trinitatis - jest to Katolicka Wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna. Zaś według UKE numer ten powinien być wykorzystywany do obsługi SMS-ów charytatywnych.

W rzeczywistości służy do wyłudzania pieniędzy w sieci. O fakcie tym poinformowaliśmy Fundację Trinitatis.

Dlaczego o tym piszemy?

Przed publikacją skontaktowaliśmy się z Krzysztofem Gonciarzem i zapytaliśmy, czy wie o tym problemie i czy próbował poinformować swoich fanów, że reklamowana przez niego przez długi czas domena wpadła w ręce oszustów.

Okazało się, że Krzysztof wie o całej sprawie, ale nie zamierza informować swoich widzów o ewentualnym ryzyku:

Zdziwiłbym się, gdyby ta domena wyłudziła choć jednego SMS-a. Mówimy o pojedynczych wejściach w dość świadomym działania internetu targecie. Na pewno nie jest to sytuacja o której warto informować ponad 100 tysięcy osób, ten scam nawet nie próbuje być sprytny. W 2018 roku nawet 10-latek widzi, że coś tam nie gra. Dodatkowo, od ponad roku bodajże ta domena była tylko przekierowaniem, nie używaliśmy już jej adresu (linki zostały pod archiwalnymi filmami publikowanymi w okresie jej funkcjonowania), więc moja społeczność już się dawno od niej odzwyczaiła - powiedział w rozmowie ze Spider's Web Krzysztof Gonciarz.

Chciałbym też wierzyć w to, że nawet 10-latek nie nabierze się na to oszustwo. Uwierzyć jednak nie mogę. Może dlatego, że odebrałem w tym roku kilkadziesiąt maili i wiadomości prywatnych od internautów, którzy byli przekonani, że jak podadzą na dziwnej stronie internetowej dane swojej karty płatniczej, to dostaną w zamian nowego iPhone’a lub Samsunga Galaxy S w cenie 1 euro. Nie, nie zmyślam - to się dzieje naprawdę.

Jest jeszcze jedna kwestia - swego czasu Spider’s Web linkował do strony naeba.pl, aby poinformować czytelników o nowym sklepie Krzysztofa Gonciarza. Przez wiele miesięcy nasz link działał na korzyść tej domeny. Czuję więc obowiązek poinformować teraz czytelników, że pod tym adresem dochodzi do oszustwa oraz zapewnić, że linki kierujące do naeba.pl zostały już usunięte ze Spider’s Web. Dlatego, mimo obaw Krzysztofa Gonciarza, że publikacja na łamach Spider’s Web może zrobić niepotrzebną reklamę domenie naeba.pl, zdecydowałem się napisać i opublikować ten tekst. 

Jest zatem duża szansa, że ktoś, kto trafi na stronę naeba.pl - do której linkowało przecież wiele serwisów internetowych - postanowi wyszukać informacji o dziwnych zabezpieczeniach antyspamowych. Może ktoś wrzuci w wyszukiwarkę hasło „naeba.pl unikamy botów i spamu z wyszukiwarek internetowych” albo postanowi sprawdzić hasło „anty.spam 92505 opinie” i w ten sposób trafi do niniejszej publikacji i uniknie sideł, które zastawili oszuści.

Aktualizacja

Jak dowiedział się Spider's Web prokuratura zajmuje się już tematem oszustw prowadzonych z wykorzystaniem numeru SMS Premium 92505. Wiemy również, że pod wskazanym numerem usługi świadczy obecnie nie tylko wymieniona w tekście Fundacja Trinitatis, ale również inny podmiot lub podmioty.

REKLAMA

Po naszej publikacji strona pod adresem naeba.pl przestała działać - odwiedzający widzą komunikat „wystąpił problem”.

*Grafika tytułowa jest kadrem z filmu „Mój nowy projekt - NAEBA!” - Krzysztof Gonciarz, YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA