REKLAMA

Nowy etap walki z papierosami. Philip Morris prezentuje podgrzewacze tytoniu IQOS 3 i IQOS 3 Multi

Philip Morris zaprezentował właśnie w Tokio nową generację swojego podgrzewacza do tytoniu. Sprawdzamy, jakie nowości wprowadzają IQOS 3 i IQOS 3 Multi.

23.10.2018 08.07
iqos 3 iqos 3 multi
REKLAMA
REKLAMA

IQOS to marka produktów z kategorii heat not burn, które są przeznaczone dla palaczy jako alternatywa dla analogowych papierosów. Wykorzystywane są w nich tytoniowe wkłady Heets by Marlboro, które są podgrzewane, a nie spalane. Po włączeniu urządzenia z wkładu przypominającego wyglądem skróconego papierosa uwalniana jest nikotyna, która staje się częścią aerozolu przypominającego kolorem i konsystencją dym.

iqos 3 iqos 3 multi class="wp-image-826010"

Philip Morris przekonuje, że dzięki wyeliminowaniu procesu spalania, podczas inhalowania się aerozolem z IQOS-a, palacz przyjmuje ok. 90 proc. mniej szkodliwych substancji w porównaniu do palenia zwykłych papierosów. Do tego zapach, jaki wydziela podgrzewacz, szybko się ulatnia. Na łamach Spider’s Web przyglądałem się już tym urządzeniom - zarówno tej pierwszej, jak i nowszej, usprawnionej wersji. Teraz pojawiła się kolejna generacja.

Nie bez powodu światowa premiera IQOS 3 i IQOS 3 Multi odbyła się w Japonii.

Jest to kraj, na którym IQOS przyjął się najlepiej. Ten rynek jest większy niż wszystkie pozostałe razem wzięte pod względem liczby osób, które dzięki urządzeniom z kategorii heat not burn zrezygnowały z klasycznych papierosów. W centrum Tokio zlokalizowane są sklepy markowe IQOS, które przypominają Apple Store’y, a podgrzewacze i wkłady Heets widać w co drugiej witrynie sklepowej w całym mieście. Nawet w hotelu, w którym teraz mieszkam, jest zakaz palenia, ale właściciel pozwala korzystać z IQOS-a w pokoju.

W stolicy Japonii premiera dwóch nowych wersji podgrzewacza odbyła się 23 października. IQOS-a 2.4 Plus zastępują w ofercie IQOS 3 i IQOS 3 Mutli. Na miejscu uczestniczyłem w konferencji, którą poprowadził Andre Calantzopoulos, czyli CEO w Philip Morris International. Po krótkim wstępie, podczas którego przypomniał, co jest celem jego firmy - czyli stworzenie mniej szkodliwej alternatywy dla palaczy, a w rezultacie wyeliminowanie papierosów w ogóle - pokazał oba nowe sprzęty.

iqos 3 iqos 3 multi world premiere 7 class="wp-image-826001"

IQOS 3, czyli bezpośredni następca IQOS-a 2.4 Plus

Pierwszym z nowych podgrzewaczy do tytoniu w ofercie Philip Morris jest IQOS 3. Na pierwszy rzut oka przypomina poprzednika, a na zestaw ponownie składają się podgrzewacz oraz etui z powerbankiem. Dwa lata pracy projektantów - bo tyle zajęło opracowanie nowego modelu - nie poszły jednak na marne. Etui od IQOS-a 3. generacji jest mniejsze, ma bardziej opływowy kształt i nieco inną konstrukcję.

W nowej wersji zmienił się przede wszystkim sposób wkładania i wyjmowania podgrzewacza z obudowy. Zamiast - podobnie jak w np. AirPodsach od Apple’a - otwierać klapkę z góry, co robiło się naciskając przycisk zwalniający zaczep, trzeba teraz otworzyć podłużną kieszeń, wciskając dół obudowy. Sam podgrzewacz ma podobne wymiary, ale można wkładać go do etui bez konieczności dokładnego celowania. W środku utrzymuje go magnes.

To oczywiście nie koniec zmian.

Przedstawiciele firmy Philip Morris zapewniają, że IQOS 3 ładuje się 15 proc. szybciej, akumulator działa na jednym ładowaniu dwukrotnie dłużej, a czas pomiędzy kolejnymi użyciami podgrzewacza jest krótszy niż w IQOS 2.4 Plus.

Sam system grzewczy, który podgrzewa wkłady  i tworzy aerozol do zaciągania się, jest natomiast ten sam, co w poprzedniku. Dzięki temu IQOS 3 jest kompatybilny z obecnymi już na rynku wkładami Heets.

iqos 3 iqos 3 multi 11 class="wp-image-826016"

Do oferty dołączył też IQOS 3 Multi

To zupełnie nowe urządzenie, które eliminuje z zestawu etui z powerbankiem. Pod względem designu IQOS 3 Multi jest zbliżony do etui od IQOS-a 3. generacji, ale jest od niego nieco dłuższy i węższy - a zarazem sporo większy od podgrzewacza będącego do tej pory tylko jedną z części zestawu.

Największą zmianą w IQOS 3 Multi w porównaniu do innych urządzeń z tej linii jest możliwość podgrzewania wkładów Heets jeden za drugim. Znika konieczność ładowania podgrzewacza w etui po każdym użyciu. Wbudowany akumulator po jednym ładowaniu wystarczy na zużycie 10 wkładów Heets.

iqos 3 iqos 3 multi 6 class="wp-image-826019"

Miłą niespodzianką jest to, że w obu urządzeniach znalazł się port USB-C, a nie microUSB. Co prawda osoby, które kupiły np. stację dokującą do poprzedniego modelu, mogą być nieco rozczarowane tą zmianą, ale Philip Morris pokazuje, że nie ignoruje najnowszych trendów w branży technologicznej.

Philip Morris stawia na personalizację IQOS-a.

Zestawy sprzedażowe IQOS i IQOS 3 Multi będą dostępne w czterech wariantach kolorystycznych: złotym, niebieskim, czarnym i białym. Na tym jednak nie koniec. Jak zauważył Andre Calantzopoulos, odpowiadając na pytania po konferencji: „używamy IQOS-ów cały dzień i nosimy je ze sobą, kładziemy na stołach - tak, jak telefony. Chcemy, by były piękne”.

Z tego względu Philip Morris zaprojektował IQOS-a 3. generacji tak, by można było modyfikować jego kolor, zmieniając końcówkę podgrzewacza oraz zewnętrzną część klapki w etui. Te elementy dostępne są w wielu barwach. Dzięki temu klienci będą mieli możliwość personalizacji swojego urządzenia. Łącznie jest aż 576 różnych kombinacji kolorystycznych.

IQOS 3 kolory class="wp-image-826022"

IQOS 3 i IQOS 3 Multi trafią na wybrane rynki już 15 listopada.

REKLAMA

W pierwszej kolejności do krajów, gdzie działają już sklepy firmowe marki.

Nie znamy dokładnej daty debiutu urządzeń w Polsce, ale Philip Morris zapowiedział, że nowe produkty dotrą na każdy rynek, gdzie obecnie prowadzona jest sprzedaż poprzednich wersji podgrzewaczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA