Sprzęt  / Artykuł

Żyjemy w przyszłości. Samsung Galaxy Note 9 może mieć aż 1 TB pamięci

124 interakcji
dołącz do dyskusji

Samsung Galaxy Note 9 w topowym wariancie może być wyposażony w zawrotny 1 TB pamięci. Kosztuje to jednak niemało.

Samsung Galaxy Note 9 został już oficjalnie zaprezentowany. Nowy biznesowy smartfon jest dostępny w czterech wariantach kolorystycznych i dwóch wyposażeniowych, różniących się RAM-em i pamięcią na dane.

1 TB w smartfonie. Jeden terabajt!

Samsung Galaxy Note 9 wrażenia 1 TB 512 GB

Topowy wariant Note’a 9 ma 8 GB RAM i aż 512 GB pamięci wbudowanej. Można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD, przy czym smartfon akceptuje nośniki o pojemności do 512 GB. Razem mamy więc jeden pełen terabajt pamięci.

Uwielbiam patrzeć, jak technologia użytkowa pokonuje kolejne limity pojemności. W momencie, gdy większość laptopów jest sprzedawanych w podstawowej konfiguracji z dyskiem SSD 256 GB, smartfon może mieć cztery razy więcej przestrzeni na dane.

Na ten moment daje to absolutną swobodę w zapisie zdjęć i filmów 4K z aparatu, seriali z Netfliksa, czy nawet dużych dokumentów. Trzeba się naprawdę postarać, żeby zapełnić taką pamięć. Dziś mój smartfon ma 128 GB, a trudno mi zapełnić choćby połowę pamięci.

Topowe podzespoły nie są tanie. Za Samsunga Glaxy Note 9 z 1 TB przestrzeni zapłacimy krocie.

Samsung Galaxy Note 9 wrażenia 1 TB 512 GB

Topowy wariant Samsunga Galaxy Note 9 został wyceniony na 5399 zł. W tej cenie dostajemy 8 GB RAM-u i 512 GB pamięci na dane. I zanim zakrzykniesz, że możesz mieć OnePlusa 6 z 8 GB RAM za mniej niż połowę tej kwoty, pamiętaj, że Note oferuje znacznie więcej. Nie każdy skorzysta ze wszystkich dodatków takich jak rysik i wbudowany DeX, ale istnieją osoby, które są skłonne do tych funkcji dopłacić.

Jeszcze ciekawiej robi się w momencie wyboru odpowiedniej karty pamięci. Nośniki SD o pojemności 512 GB weszły do sprzedaży dopiero w połowie 2018 roku i obecnie jest to największa pojemność, jaką można zmieścić na karcie pamięci. Owszem, zaprezentowane zostały prototypy kart SD 1 TB, jest też najnowsza wersja standardu SD Express z teoretycznymi pojemnościami dochodzącymi do 128 TB na karcie, ale w praktyce tu i teraz najpojemniejsze nośniki SD mają właśnie 512 GB.

Samsung Galaxy Note 9 wrażenia 1 TB 512 GB

Nie ma jeszcze na rynku kart microSD o pojemności 512 GB (największa to 400 GB), ale lada moment się pojawią. Jaka będzie ich cena? Można zakładać, że podobna do karty SD o pojemności 512 GB, czyli będą to okolice 1000 zł w wersji tańszej i ok. 1500 zł za szybki nośnik UHS-I U3.

Za Samsunga Galaxy Note 9 z 1 TB pamięci trzeba będzie zapłacić ok. 6500 zł.

To sumaryczna cena topowej wersji smartfona i karty microSD 512 GB. Kwota jest zawrotna, ale nośniki o topowej pojemności od zawsze były bardzo drogie. Patrząc przez pryzmat historii, dziś są naprawdę tanie. Ciekaw jestem, kiedy pojawi się pierwszy śmiałek, który doposaży swojego Note’a 9 w kartę o pojemności 512 GB.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst