REKLAMA

Google testuje karuzelę w przeglądarce Chrome. I to nie jest dobra informacja

Zmiany w Google Chrome kopiują jedną z najbardziej kontrowersyjnych nowości znanych z bety Androida P. Stosy kart ma zastąpić karuzela.

28.05.2018 11.41
Google testuje karuzelę w Chrome. I to nie jest dobra informacja
REKLAMA
REKLAMA

Karuzela z kartami otwartych aplikacji w Androidzie to nowość, o której na razie opinię mogą sobie wyrabiać testujący wersję beta systemu operacyjnego. Możliwe, że Google zafunduje podobną jazdę wszystkim korzystającym z Chrome'a na smartfonach. Testy już trwają.

Google Chrome z karuzelą kart zamiast stosów

Kontrowersyjna nowość pojawiła się na Chrome Canary - wersji przeglądarki służącej do testowania przyszłych zmian. Nowy pomysł zmienia sposób rozmieszczenia kart w przeglądarce. Zamiast jak do tej pory nakładać na siebie karty i układać je w stosy, Chrome rozłoży je obok siebie w poziomie i pozwoli użytkownikowi zmieniać za pomocą przesuwania palcem na boki.

Podobnie wygląda nowe menu wielozadaniowości w Androidzie P:

 class="wp-image-729942"

Zaletą jest to, że na pierwszy rzut oka można zobaczyć całą zawartość danej strony bez konieczności dotykania jej i wysuwania na pierwszy plan. Dodatkowo trudniej coś zamknąć przypadkiem, jeśli przed oczyma ma się otwartą dużą kartę.

Nowe rozwiązanie ma jednak wady. Wyświetlanie wielu kart w formie stosu pozwałało na łatwe przełączanie między nimi i wyszukiwanie konkretnych pozycji - wystarczyło czytać tylko nagłówki (na raz mieściło się ich kilka na ekranie) i można było szybko przewijać stos składający się np. z dziesiątek kart.

Tak wygląda nowa karuzela w Chrome:

 class="wp-image-740068"

Nowa karuzela daje nam lepszy podgląd na jedną kartę w danej chwili, ale utrudnia przełączanie się na kolejne otwarte już strony - użytkownik widzi tylko jedną kartę i krawędzie sąsiadujących z nią kart, ale jeśli nie wie, gdzie dokładnie jest karta, której szuka, to jest skazany na długotrwałe kręcenie się na karuzeli.

REKLAMA

To nie koniec nowości w Chrome Canary. Zmiany pojawiły się także w sposobie wyświetlania kart otwartych w trybie incognito. Do tej pory ich stos był widoczny tuż obok stosu z normalnymi kartami. Teraz, aby otworzyć karuzelę z kartami w incognito, trzeba dotknąć ikonki incognito w menu zarządzania kartami.  Stuknięcie tego symbolu raz jeszcze przeniesie nas z powrotem do normalnych kart otwartych w Chrome.

Opisane nowości można samodzielnie testować już dzisiaj. Wystarczy zainstalować Chrome Canary ze sklepu Google Play, a następnie po wpisaniu w pasku adresu chrome://flag zmienić flagę #enable-horizontal-tab-switcher na Enabled.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA