REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chcesz pilotować drona DJI? Będziesz musiał bezbłędnie rozwiązać quiz

DJI od jutra wprowadza obowiązkowy quiz w swojej aplikacji do sterowania dronem. Nie polecisz, dopóki nie odpowiesz poprawnie na wszystkie pytania. Na początku quiz pojawi w Wielkiej Brytanii, ale ma być obowiązkowy też w innych krajach.

21.12.2017
18:59
dji phantom 4 advanced
REKLAMA
REKLAMA

Już od jutra operatorów dronów DJI na terenie Wielkiej Brytanii czeka niespodzianka. W aplikacji DJI GO 4, czyli w narzędziu do sterowania dronem i do podglądu obrazu z kamery, pojawi się zestaw pytań dotyczących bezpieczeństwa lotów i prawa lotniczego. Będzie to osiem pytań o podstawowe i najważniejsze zasady lotów.

Aby wystartować, na wszystkie pytania trzeba odpowiedzieć prawidłowo. Taki quiz pojawi się jednorazowo u wszystkich operatorów dronów DJI korzystających z aplikacji, a także u każdej osoby, która od jutra kupi drona tej firmy.

DJI chce w ten sposób podnieść bezpieczeństwo lotów i świadomość użytkowników.

DJI Phantom 4 Advanced class="wp-image-557860"

DJI przytacza wyniki ankiety Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii, z których wynika, że 27 proc. osób, które zamierzają kupić drona, zupełnie nie jest świadoma nakazów i zakazów prawa lotniczego. Data wprowadzenia quizu nie jest przypadkowa, bo święta zawsze są momentem, kiedy sprzedaż dronów mocno rośnie.

Co więcej, drony stają się coraz tańsze. Takie konstrukcje jak DJI Spark są bardzo przystępne, przez co kupują je nie tylko osoby związane z lotnictwem, ale także zwykli konsumenci, fotografowie i fani elektroniki.

DJI wprowadziło już podobny quiz na terenie Stanów Zjednoczonych. Wielka Brytania jest kolejnym krokiem i jednocześnie pierwszym krajem Europy, gdzie rusza podobny test. Docelowo test ma być rozszerzony na wszystkie kraje, w których DJI prowadzi oficjalną dystrybucję. Quiz ma być dostosowany do prawa lotniczego obowiązującego w danym kraju.

To świetna inicjatywa DJI!

Dron DJI Spark class="wp-image-566611"

Być może test zaskoczy i zirytuje zaawansowanych operatorów dronów, ale uważam, że to niewielki koszt wobec potencjalnej poprawy bezpieczeństwa na niebie. Tym bardziej, że quiz jest jednorazowy i znika kiedy tylko odpowie się poprawnie na pytania, co zawodowcom powinno zająć chwilkę.

REKLAMA

Quiz jest kolejną metodą zabezpieczeń programowych wprowadzaną przez DJI. Wcześniej ten producent wdrożył system geofencingu, który uniemożliwia latanie w strefach zamkniętych. Taką strefą są okolice lotnisk i - przykładowo - cały Waszyngton, w którym drony DJI po incydencie nad Białym Domem nie mogą już latać. Po prostu tam nie wystartują. System działa na bazie GPS, który jest potrzebny w każdym locie.

Kolejny raz elektronika stara się myśleć za użytkownika, ale tym razem to bardzo dobre rozwiązanie. Skoro 27 proc. osób kupujących drony nie wie nic o prawie lotniczym, to znak, że DJI powinno pomyśleć za nich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA