REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Najlepsze filtry na zdjęcia powrócą za sprawą DxO

Nik Collection - prawdopodobnie najlepszy pakiet filtrów do Photoshopa i Lightrooma - powróci! DxO odkupiło do niego prawa.

27.10.2017
11:33
Pluginy Nik Collection za darmo
REKLAMA
REKLAMA

W 2014 roku pisałem o tych filtrach, że „to moje najlepiej wydane 149 dol. na fotografię”. Paczka Nik Collection zawierała wówczas sześć wtyczek. Każda z nich była naprawdę rozbudowanym narzędziem zawierającym tony filtrów, które można było dostosowywać i nakładać na siebie. Wtyczki można było dodać do Photoshopa, Lightrooma i do Photoshop Elements.

Moimi ulubionymi pluginami były Color Efex Pro z rewelacyjnymi filtrami kolorystycznymi, a także Silver Efex Pro, czyli prawdopodobnie najlepsze narzędzie, jakie powstało do konwersji zdjęć kolorowych na czarno-białe. Pakiet warto było kupić dla samej wtyczki Silver Efex.

Paczkę pluginów Nik Software stworzył Nikon, ale po jakimś czasie prawa do niej przejął Google.

Pluginy Nik Collection za darmo class="wp-image-487360"

Nikon sprzedawał wszystkie pluginy osobno, a po przejęciu pakietu przez Google był on sprzedawany w całości za 150 dol. Siedem pluginów w takiej cenie było znacznie atrakcyjniejszym cenowo zakupem.

W 2016 roku Google postanowił udostępnić cały pakiet za darmo, co było naprawdę dużym wydarzeniem. Niestety rok później, w maju bieżącego roku, Google porzucił rozwój paczki. Pluginy nadal można było pobrać, ale nikt nie gwarantował kompatybilności z nowymi wersjami programów. I faktycznie, z nowymi odsłonami Photoshopa CC i Lightrooma CC pluginy po prostu nie działały.

Trudno było mi się z tym pogodzić, ale przyjąłem do wiadomości fakt, że to już koniec Nik Software.

I nagle Nik Software zyskało nowe życie. Pluginy będą rozwijane przez DxO.

Pluginy Nik Collection za darmo class="wp-image-487359"

DxO z pewnością znacie z laboratorium testowego, w którym są prowadzone dość kontrowersyjne testy aparatów i smartfonów. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale DxO to także oprogramowanie, w tym ceniony program DxO OpticsPro (DxO PhotoLab), który jest alternatywą dla Lightrooma.

Teraz francuska firma odkupiła od Google’a cały pakiet Nik Collection i zamierza rozwijać go dalej pod własnymi skrzydłami. W jaki sposób? Pluginy są dostępne do pobrania ze strony DxO po zostawieniu maila, ale jednocześnie dostajemy wskazówkę, że paczka może być wchłonięta przez programy DxO.

koniec nik collection class="wp-image-568237"
REKLAMA

Właśnie zadebiutowała nowa wersja sztandarowego programu do obróbki, czyli DxO OpticsPro. W najnowszej odsłonie program zmienił nazwę na DxO PhotoLab, a wiąże się to z rozszerzeniem możliwości. Pojawiły się w nim nowe narzędzia, w tym kontrola obrazu poprzez tzw. U-point, czyli rozwiązanie stworzone właśnie przez Nik Software. DxO przejęło prawa do tego rozwiązania po odkupieniu pakietu Nik.

Przyszość pokaże, że zamierza zrobić DxO. Nowa odsłona całej paczki pluginów ma się pojawić w 2018 roku. Na tę chwilę nie wiemy o niej nic więcej. DxO nie zdradza, czy rozszerzy możliwości pakietu, ani czy nadal pakiet będzie darmowy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA