REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Pluginy Nik Collection od dziś dostępne za darmo! To jedne z najlepszych wtyczek do Photoshopa i Lightrooma

Niespełna dwa lata temu o wtyczkach firmy Nik Software napisałem takie słowa: „to moje najlepiej wydane 149 dol. na fotografię”. Od dziś wszystkie pluginy z paczki Nik Collection są dostępne całkowicie za darmo. Fotografowie, bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy!

24.03.2016
21:13
Pluginy Nik Collection za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Na początku nie mogłem uwierzyć w tę informację. Nik Software, producent jednego z najciekawszych zestawów wtyczek do Photoshopa i Lightrooma, od dziś udostępnia wszystkie pluginy za darmo. To zaskakująca informacja, bowiem wcześniej paczka kosztowała niemało - 149 dol.

Firma Nik Software początkowo należała do Nikona, ale później wykupiło ją Google. Zespół stworzył łącznie siedem wtyczek kompatybilnych z Photoshopem i Lightroomem. Wszystkie pluginy stoją na bardzo wysokim poziomie i zdecydowanie warto się ich nauczyć.

Co znajduje się w paczce Nik Collection?

Moją faworytką jest wtyczka Silver Efex Pro, która służy do konwersji zdjęć do postaci czarno-białej. Jeśli sądzisz, że wystarczy w tym celu po prostu zdesaturować zdjęcie, Silver Efex Pro otworzy przed tobą zupełnie nowy świat. Plugin zawiera gotowe presety pogrupowane w kategorie, ale jego prawdziwa siła tkwi w suwakach przypominających te z Lightrooma.

Pluginy Nik Collection za darmo class="wp-image-487359"

Jednym z lepszych pluginów jest również Viveza 2, która pozwala na edycję zdjęć w oparciu o sztandarowe rozwiązanie Nik, czyli punkty kontrolne. Ustawiamy punkt w wybranym miejscu zdjęcia, regulujemy obszar działania i możemy zmieniać różne zmienne w tym zakresie. Viveza doskonale rozpoznaje kolory i kształty, dzięki czemu edycja jest bardzo precyzyjna, mimo braku konieczności stosowania masek.

Kolejną wtyczką wartą uwagi jest Color Efex Pro, dająca dostęp do dziesiątek presetów kolorystycznych. Są wśród nich prawdziwe perełki, dzięki którym można wyczarować na zdjęciach cuda. Następny plugin to Analog Efex Pro, który pozwala symulować na zdjęciach wygląd wielu znanych klisz analogowych. W pakiecie mamy też HDR Efex Pro do tworzenia HDR-ów, Sharpener Pro do wyostrzania i wyciągania szczegółów zdjęć oraz Dfine do bardzo sprawnego odszumiania.

Na tej liście doprawdy nie ma słabych punktów. Jeśli masz Photoshopa lub Lightrooma, paczka pluginów Nik jest pozycją wręcz obowiązkową.

Pluginy Nik Collection za darmo class="wp-image-487360"

Wtyczki mają to do siebie, że podpowiadają użytkownikowi wiele gotowych ustawień, więc można zacząć z nich korzystać bez żadnego przygotowania. Gwarantuję jednak, że po wgłębieniu się w funkcje, wtyczki zyskują bardzo wiele.

W Photoshopie dostęp do pluginów można uzyskać poprzez pływające okienko Nik, lub poprzez pasek narzędzi, klikając na Filtr -> Nik Collection. Z kolei w Lightroomie na pasku narzędzi wybieramy Photo -> Edit In -> po czym wybieramy odpowiednią wtyczkę. Wyjątkiem jest plugin HDR Efex Pro, który jest widoczny w menu File -> Export with Preset -> HDR Efex Pro.

Jak pobrać wtyczki Nik Software za darmo?

REKLAMA

Zestaw wtyczek można pobrać ze strony Nik, przy czym do wyboru mamy wersje na komputery Mac i PC. Podczas instalacji możemy wybrać, do jakich programów chcemy dodać wtyczki. Obsługiwane programy to Adobe Photoshop od wersji CS4 do CC, Lightroom w wersjach od 3 do 6/CC, oraz Photoshop Elements w wersji od 9 do 13 (z PsE nie jest kompatybilna wtyczka HDR Efex Pro 2). Na komputerach Mac wtyczki można też zainstalować w porzuconym Apple Aperture w wersji 3.1 lub nowszej.

Z ręką na sercu, gorąco polecam!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA