Operatorzy  / News

Koniec z opłatami za roaming w Plusie. Są szczegóły i nowe cenniki

105 interakcji
dołącz do dyskusji

Ostatni z głównych polskich operatorów poinformował o nowym cenniku usług w roamingu. Klienci sieci Plus, podobnie jak abonenci Orange, T-Mobile i Play, będą mogli korzystać z telefonu na terenie Unii Europejskiej bez dodatkowych opłat. Znamy już pierwsze szczegóły.

Plus jako ostatni z głównych polskich operatorów zaktualizował swój cennik usług w roamingu, by honorować zasadę RLAH (tj. roam like at home, tłumaczoną luźno na W Unii jak w domu). Od teraz i ta sieć za korzystanie z usług telekomunikacyjnych w podróży służbowej lub na wakacjach w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteine nie będzie pobierać dodatkowych opłat.

Roaming w Plus po 15 czerwca 2017 roku - zasady.

Nowe i znacznie atrakcyjniejsze zasady roamingu dostępne są dla wszystkich klientów. Dotyczy to posiadaczy kart Plus i Plush, w tym osób decydujących się na plany abonamentowe, usługi typu mix i prepaid. RLAH wprowadzono zarówno w ofertach głosowych, jak i w ofertach internetowych.

O ile w konkretnych umowach dla danej taryfy nie ma jakiś kruczków, to korzystając z pakietu minut i SMS-ów w kraju będzie można wykorzystać go poza granicami Polski. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku internetu mobilnego - pakiety z kraju nie są rozliczane w roamingu 1 do 1.

Plus i internet w roamingu RLAH - co trzeba wiedzieć?

W roamingu będzie można wykorzystać część wykupionego pakietu internetowego. To, jak dużo danych będzie można zużyć podczas podróży zagranicznych, zależy od kwoty abonamentu, jaką miesięcznie uiszcza abonent. Po przekroczeniu pakietu w roamingu pobierane będą opłaty zgodnie z cennikiem 4 gr za 1 MB.

Z ogłoszeniem konkretnych limitów dla danego abonamentu operator wstrzymał się jeszcze jeden dzień. 15 czerwca stosowne regulaminy pojawią się na stronie internetowej operatora. Plus pokazał jednak kilka przykładów takich pakietów internetu w roamingu:

  • plan cenowy z opłatą abonamentową 49,99 zł , który w kraju ma dostępne 5 GB, w ramach tych 5 GB będzie mógł wykorzystać 2,6 GB na transmisję w UE;
  • plan cenowy z opłatą abonamentową 69,99 zł, który w kraju ma dostępne 10 GB, w ramach tych 10 GB będzie mógł wykorzystać 3,6 GB na transmisję w UE.

Plus to była ostatnia z dużych polskich sieci, na której ogłoszenie czekaliśmy.

W połowie maja 2017 roku operatorzy opublikowali pierwsze nowe cenniki usług w roamingu w wyniku zmian w prawie. Nowa ustawa zakładała, że wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej będą mogli korzystać z usług wykupionych u lokalnego operatora nie ponosząc dodatkowych opłat.

Telekomy, z jednym chlubnym wyjątkiem, próbowały dopasować ustawę pod siebie, a nie siebie do ustawy. Opublikowane w maju cenniki przez sieci T-Mobile, Play i Plus nie zniosły dodatkowych opłat w takim stopniu, w jakim spodziewali się tego ustawodawca i klienci.

Operatorzy próbowali forsować śmiesznie niskie pule minut do wykorzystania w ciągu roku.

Spośród polskich sieci jedynie Orange się wyłamało i już miesiąc temu zapowiedziało zmiany w ofercie, które faktycznie wdrożyły zasadę RLAH. Pozostali operatorzy liczyli na utrzymanie status quo, ale ze względu na ruch Orange musieli się dostosować.

W ostatnich dniach zaktualizowane cenniki opublikowały sieci T-Mobile i Play, a dzisiaj dołączył do nich Plus. Nadal otwarta pozostaje jednak kwestia operatorów MVNO, którzy wprowadzili miesiąc temu tzw. pule usług odnawiane raz do roku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst