REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Koniec z opłatami za roaming w Plusie. Są szczegóły i nowe cenniki

Ostatni z głównych polskich operatorów poinformował o nowym cenniku usług w roamingu. Klienci sieci Plus, podobnie jak abonenci Orange, T-Mobile i Play, będą mogli korzystać z telefonu na terenie Unii Europejskiej bez dodatkowych opłat. Znamy już pierwsze szczegóły.

14.06.2017
17:27
darmowy roaming pule minut wiadomości gb - play t-mobile orange plus
REKLAMA
REKLAMA

Plus jako ostatni z głównych polskich operatorów zaktualizował swój cennik usług w roamingu, by honorować zasadę RLAH (tj. roam like at home, tłumaczoną luźno na W Unii jak w domu). Od teraz i ta sieć za korzystanie z usług telekomunikacyjnych w podróży służbowej lub na wakacjach w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteine nie będzie pobierać dodatkowych opłat.

Roaming w Plus po 15 czerwca 2017 roku - zasady.

Nowe i znacznie atrakcyjniejsze zasady roamingu dostępne są dla wszystkich klientów. Dotyczy to posiadaczy kart Plus i Plush, w tym osób decydujących się na plany abonamentowe, usługi typu mix i prepaid. RLAH wprowadzono zarówno w ofertach głosowych, jak i w ofertach internetowych.

O ile w konkretnych umowach dla danej taryfy nie ma jakiś kruczków, to korzystając z pakietu minut i SMS-ów w kraju będzie można wykorzystać go poza granicami Polski. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku internetu mobilnego - pakiety z kraju nie są rozliczane w roamingu 1 do 1.

Plus i internet w roamingu RLAH - co trzeba wiedzieć?

W roamingu będzie można wykorzystać część wykupionego pakietu internetowego. To, jak dużo danych będzie można zużyć podczas podróży zagranicznych, zależy od kwoty abonamentu, jaką miesięcznie uiszcza abonent. Po przekroczeniu pakietu w roamingu pobierane będą opłaty zgodnie z cennikiem 4 gr za 1 MB.

Z ogłoszeniem konkretnych limitów dla danego abonamentu operator wstrzymał się jeszcze jeden dzień. 15 czerwca stosowne regulaminy pojawią się na stronie internetowej operatora. Plus pokazał jednak kilka przykładów takich pakietów internetu w roamingu:

  • plan cenowy z opłatą abonamentową 49,99 zł , który w kraju ma dostępne 5 GB, w ramach tych 5 GB będzie mógł wykorzystać 2,6 GB na transmisję w UE;
  • plan cenowy z opłatą abonamentową 69,99 zł, który w kraju ma dostępne 10 GB, w ramach tych 10 GB będzie mógł wykorzystać 3,6 GB na transmisję w UE.

Plus to była ostatnia z dużych polskich sieci, na której ogłoszenie czekaliśmy.

W połowie maja 2017 roku operatorzy opublikowali pierwsze nowe cenniki usług w roamingu w wyniku zmian w prawie. Nowa ustawa zakładała, że wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej będą mogli korzystać z usług wykupionych u lokalnego operatora nie ponosząc dodatkowych opłat.

Telekomy, z jednym chlubnym wyjątkiem, próbowały dopasować ustawę pod siebie, a nie siebie do ustawy. Opublikowane w maju cenniki przez sieci T-Mobile, Play i Plus nie zniosły dodatkowych opłat w takim stopniu, w jakim spodziewali się tego ustawodawca i klienci.

Operatorzy próbowali forsować śmiesznie niskie pule minut do wykorzystania w ciągu roku.

REKLAMA

Spośród polskich sieci jedynie Orange się wyłamało i już miesiąc temu zapowiedziało zmiany w ofercie, które faktycznie wdrożyły zasadę RLAH. Pozostali operatorzy liczyli na utrzymanie status quo, ale ze względu na ruch Orange musieli się dostosować.

W ostatnich dniach zaktualizowane cenniki opublikowały sieci T-Mobile i Play, a dzisiaj dołączył do nich Plus. Nadal otwarta pozostaje jednak kwestia operatorów MVNO, którzy wprowadzili miesiąc temu tzw. pule usług odnawiane raz do roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA