Oprogramowanie  / Artykuł

To najlepszy moment na przesiadkę z Evernote. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie

Evernote musi się mieć na baczności, bo Microsoft drepcze mu po piętach. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie.

Microsoft właśnie znacząco odświeżył swoją aplikację do notowania OneNote. I chociaż zmiany są niemal wyłącznie wizualne, to z pewnością były to zmiany potrzebne. Na pewno przypadną do gustu użytkownikom.

Nowy OneNote – co się zmieniło?

Zmieniła się przede wszystkim nawigacja. Do tej pory poruszanie się po notatkach i stronach wewnątrz aplikacji było… nieco uciążliwe. Notatniki były gdzie indziej, karty gdzie indziej, strony gdzie indziej – można się było pogubić. A już na pewno nawigacja po OneNote nie była tak prosta i intuicyjna, jak w konkurencyjnym Evernote.

Teraz się to zmienia. Cała nawigacja skupia się po lewej stronie ekranu, zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Notatki, karty i strony są wygodnie posegregowane w kolumnach, a przełączanie się między nimi jest naprawdę intuicyjne.

Nowy OneNote pozwala też osobom niepełnosprawnym obsługiwać aplikację przy pomocy skrótów klawiaturowych. Zmiany wizualne i funkcjonalne obejmują aplikację OneNote na wszystkie platformy, przy czym warto zaznaczyć, że na Windows 10 dotyczą one aplikacji OneNote ze sklepu, nie wersji OneNote 2016 z Office’a 365. Mam nadzieję, że i do niej wkrótce trafi odświeżony interfejs.

Aktualizacja aplikacji trafi na wszystkie platformy w nadchodzących tygodniach.

Czy zmiany wizualne wystarczą, by przekonać użytkowników Evernote’a do OneNote?

To trudne pytanie. Sam po wielu miesiącach testów A/B postawiłem ostatecznie na Evernote’a, choć jestem subskrybentem Office’a 365. Evernote przekonał mnie do siebie szczególnie interfejsem, ale też stabilnością działania i zdecydowanie lepszą aplikacją mobilną.

Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej. Interfejs użytkownika OneNote na komputerach jest bardzo zbliżony do tego, co znamy z Evernote (choć nadal preferuję tego drugiego). Aplikacja mobilna zaś przeszła potężną metamorfozę i przyznaję, że od wczoraj patrzę na nią zupełnie inaczej. Z pewnością spróbuję dać szansę temu narzędziu.

Od strony funkcjonalnej obydwie aplikacje nie różnią się przesadnie, a tam, gdzie jeden odstaje od drugiego w danym obszarze, nadrabia inną możliwością, której brakuje u rywala. Wybór jednego czy drugiego zależy więc niemal wyłącznie od prywatnych preferencji. Obiektywnie rzecz ujmując, zarówno Evernote jak i OneNote to fenomenalne narzędzia.

Warto się jednak zdecydować na jedno z nich, żeby niepotrzebnie nie komplikować swoje życie. Jeśli już korzystasz z OneNote, nowa aktualizacja z pewnością utwierdzi cię w przekonaniu, że dobrze wybrałeś. Jeśli jednak korzystasz z Evernote i myślisz o przesiadce, teraz jest dobry moment.

A jak w prosty sposób przenieść notatki między jednym notatnikiem a drugim? Cóż… Microsoft przygotował się na podbieranie klientów konkurencji i przygotował do tego specjalne narzędzie.

O tym, jak przenieść notatki z Evernote do OneNote, przeczytacie w tym artykule.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst