REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To najlepszy moment na przesiadkę z Evernote. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie

Evernote musi się mieć na baczności, bo Microsoft drepcze mu po piętach. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie.

19.05.2017
15:38
OneNote się zmienia. Notatnik Microsoftu jest lepszy niż kiedykolwiek
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft właśnie znacząco odświeżył swoją aplikację do notowania OneNote. I chociaż zmiany są niemal wyłącznie wizualne, to z pewnością były to zmiany potrzebne. Na pewno przypadną do gustu użytkownikom.

Nowy OneNote – co się zmieniło?

Zmieniła się przede wszystkim nawigacja. Do tej pory poruszanie się po notatkach i stronach wewnątrz aplikacji było… nieco uciążliwe. Notatniki były gdzie indziej, karty gdzie indziej, strony gdzie indziej – można się było pogubić. A już na pewno nawigacja po OneNote nie była tak prosta i intuicyjna, jak w konkurencyjnym Evernote.

 class="wp-image-565580"

Teraz się to zmienia. Cała nawigacja skupia się po lewej stronie ekranu, zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Notatki, karty i strony są wygodnie posegregowane w kolumnach, a przełączanie się między nimi jest naprawdę intuicyjne.

Nowy OneNote pozwala też osobom niepełnosprawnym obsługiwać aplikację przy pomocy skrótów klawiaturowych. Zmiany wizualne i funkcjonalne obejmują aplikację OneNote na wszystkie platformy, przy czym warto zaznaczyć, że na Windows 10 dotyczą one aplikacji OneNote ze sklepu, nie wersji OneNote 2016 z Office’a 365. Mam nadzieję, że i do niej wkrótce trafi odświeżony interfejs.

Aktualizacja aplikacji trafi na wszystkie platformy w nadchodzących tygodniach.

Czy zmiany wizualne wystarczą, by przekonać użytkowników Evernote’a do OneNote?

To trudne pytanie. Sam po wielu miesiącach testów A/B postawiłem ostatecznie na Evernote’a, choć jestem subskrybentem Office’a 365. Evernote przekonał mnie do siebie szczególnie interfejsem, ale też stabilnością działania i zdecydowanie lepszą aplikacją mobilną.

Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej. Interfejs użytkownika OneNote na komputerach jest bardzo zbliżony do tego, co znamy z Evernote (choć nadal preferuję tego drugiego). Aplikacja mobilna zaś przeszła potężną metamorfozę i przyznaję, że od wczoraj patrzę na nią zupełnie inaczej. Z pewnością spróbuję dać szansę temu narzędziu.

Od strony funkcjonalnej obydwie aplikacje nie różnią się przesadnie, a tam, gdzie jeden odstaje od drugiego w danym obszarze, nadrabia inną możliwością, której brakuje u rywala. Wybór jednego czy drugiego zależy więc niemal wyłącznie od prywatnych preferencji. Obiektywnie rzecz ujmując, zarówno Evernote jak i OneNote to fenomenalne narzędzia.

Warto się jednak zdecydować na jedno z nich, żeby niepotrzebnie nie komplikować swoje życie. Jeśli już korzystasz z OneNote, nowa aktualizacja z pewnością utwierdzi cię w przekonaniu, że dobrze wybrałeś. Jeśli jednak korzystasz z Evernote i myślisz o przesiadce, teraz jest dobry moment.

A jak w prosty sposób przenieść notatki między jednym notatnikiem a drugim? Cóż… Microsoft przygotował się na podbieranie klientów konkurencji i przygotował do tego specjalne narzędzie.

O tym, jak przenieść notatki z Evernote do OneNote, przeczytacie w tym artykule.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA