REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak przenieść notatki z Evernote do OneNote?

Nie spotkałem jeszcze osoby, która nie słyszałaby o programach OneNote oraz Evernote. Te dwa najpopularniejsze na świecie, cyfrowe notatniki, to dla wielu osób podstawa pracy i “cyfrowy mózg”, w którym trzymają dosłownie wszystko. Który z nich jednak wybrać? Microsoft przekonuje, że to jego rozwiązanie jest najlepsze i udostępnia narzędzie, które pozwoli w prosty sposób przenieść do niego dotychczasowe notesy z Evernote.

12.03.2016
11:00
Evernote czy Onenote?
REKLAMA
REKLAMA

Trzeba przyznać, że narzędzie do importowania zawartości Evernote do OneNote to ruch porównywalny do tego, jakim było wypuszczenie przez Apple aplikacji Move to iOS na Androida. To bezpardonowa szarża wycelowana w największego konkurenta i nie oszukujmy się, że to narzędzie ma służyć wygodzie użytkowników - ono ma ich zachęcić i skusić do przejścia na drugą stronę barykady. Ułatwienie tego poprzez specjalny program to tylko zagrywka marketingowa.

Jak przenieść swoje notesy z Evernote do OneNote?

W pierwszej kolejności trzeba się udać na stronę Microsoftu i pobrać narzędzie. Niestety, w tej chwili dostępne jest ono wyłącznie na systemy Windows o “siódemki” wzwyż. Podobno aplikacja na OS X jest już w drodze, ale kiedy się jej doczekamy - nie wiadomo.

Aby migracja odbyła się szybko, sprawnie i bez błędów, konieczna jest też obecność obydwu programów, Evernote i OneNote, na komputerze.

Narzędzie do importowania jest jeszcze w fazie beta, co odczułem na własnej skórze, bo próbując przenieść swoje notesy z Evernote do OneNote program “zgubił” po drodze załączniki do notatek, takie jak np. zdjęcia. Nie mogę więc powiedzieć, żeby narzędzie było bezbłędne, ale trzeba przyznać, że przeniesienie się z jednego notatnika na drugi faktycznie jest bardzo proste.

Czy warto się przenosić?

To zależy. Osobiście nie zamierzam wracać do OneNote, który służył mi za główny notatnik przez cały czas trwania studiów. Kiedy jednak na skutek niewyjaśnionego błędu usługa nie zsynchronizowała kilku istotnych notatek, porzuciłem OneNote, tak samo zresztą jak cały pakiet Office (choć cały czas z zawodowej konieczności opłacam subskrypcję Office 365). Potem na długi czas porzuciłem kombajny na rzecz prostego Google Keep i Apple Notes, jednak kilka miesięcy temu zacząłem korzystać z EverNote i nie widzę możliwości powrotu, chociaż nie zdążyłem jeszcze nawet wykupić usługi premium.

REKLAMA

OneNote jest jednak rozwiązaniem prostym, uniwersalnym i - nie ma co ukrywać - oferuje znacznie więcej w swojej darmowej wersji, co też Microsoft skrzętnie podkreśla na stronie z narzędziem do importowania. W mojej subiektywnej opinii Evernote nadal bije go na głowę jeśli chodzi o jakość aplikacji (szczególnie na OS X i iOS) i stabilność działania oraz synchronizacji. OneNote wielokrotnie odmawiał mi współpracy. W Evernote z podobnymi problemami nie spotkałem się jeszcze ani razu.

Jeśli jednak ktoś jest sfrustrowany działaniem Evernote, lub na przykład opłaca pakiet Office 365 i nie chce dublować opłat, płacąc za Evernote Premium, to narzędzie Microsoftu jest dobrą okazją, żeby przyjrzeć się bliżej, co konkurencja ma do zaoferowania, i przenieść swój “cyfrowy mózg” na inną platformę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA