Bankowość  / Artykuł

Poczta Polska informuje, że przyjmuje płatności Apple Pay i... w sumie ma rację

110 interakcji
dołącz do dyskusji

Na drzwiach placówek Poczty Polskiej można znaleźć naklejki sugerujące, że można tam płacić poprzez usługę Apple Pay. Postanowiliśmy sprawdzić, czy to zwiastuje dobre wiadomości dla posiadaczy iPhone'ów w naszym kraju.

Apple Pay, czyli możliwość płacenia za zakupy z wykorzystaniem iPhone'a, pojawiło się już 2,5 roku temu. Nadal jednak nie mogą skorzystać z niej Polacy. To może strasznie frustrować klientów Apple'a, bo Android Pay - które debiutowało rok później - działa u nas i to już od kilku miesięcy.

Teraz okazało się, że Apple Pay w Polsce reklamuje... Poczta Polska.

Jeden z naszych czytelników zwrócił nam dziś uwagę na to, że w okienku na poczcie zauważył interesującą naklejkę. Sugeruje ona, że można na poczcie zapłacić iPhone'em. Na naklejce widać również logo takich usług jak Android Pay i Blik.

Apple Pay w Polsce - Poczta Polska

Tego typu naklejki mogą wzbudzić u klientów przekonanie, że Apple Pay jest dostępne w naszym kraju (lub niedługo będzie). Tak jak jednak podejrzewałem, nie jest to bynajmniej zwiastun udostępnienia Apple Pay w Polsce.

Biuro prasowe Poczty Polskiej wyjaśniło nam obecność naklejki z logo Apple Pay na drzwiach:

"Apple Pay działa w Polsce, z tej usługi mogą korzystać klienci zagraniczni, do których jest ona adresowana. Poczta Polska udostępnia tę formę płatności klientom zagranicznym w sieci swoich placówek."

Od samego początku po zobaczeniu zdjęcia byłem sceptyczny i jak widać, niestety, nie pomyliłem się. Apple Pay w końcu de facto działa w naszym kraju od początku, a problemem jest dodanie do usługi polskiej karty. Płatności zbliżeniowe przystosowane są do terminali, które w naszym kraju są szeroko rozpowszechnione.

Problemem jest jednak brak współpracy Apple'a i naszych rodzimych banków wydających klientom karty płatnicze. Dopiero po podpisaniu umowy pomiędzy bankiem i producentem iPhone'a będzie można dodać wydaną w Polsce kartę do usługi Apple Pay w telefonie.

Nie zdziwię się, jeśli w przewidywalnej przyszłości nie doczekamy się Apple Pay w naszym kraju.

Apple bynajmniej nie spieszy się z udostępnianiem kolejnych usług w Polsce. Chociaż płacimy za iPhone'y i MacBooki tyle samo, co nasi zachodni sąsiedzi (i to po przeliczeniu walut przy dużo mniejszych zarobkach), to nadal nie możemy skorzystać np. z asystenta głosowego Siri, a Mapy Apple'a są u nas mocno wybrakowane.

W przypadku Apple Pay może być jeszcze gorzej. Android Pay działające na najpopularniejszym systemie mobilnym w Polsce może pochwalić się zaledwie 25 tys. klientów. Po kilku miesiącach od premiery nawiązało współpracę z mBankiem, a wiele innych banków nadal nie podpisało umowy z Google. Banki też często rozwijają własne systemy płatności, których... nie da się uruchomić na iPhone'ach.

Polska to w dodatku specyficzny rynek, na którym działa wiele banków, a iPhone'ów w naszym kraju sprzedaje się relatywnie mało w kontekście liczby ludności. Placówka Poczty Polskiej informuje więc o możliwości płacenia za pośrednictwem Apple Pay obcokrajowców, a nam jedynie przypomina, że jesteśmy traktowani przez producentów jak konsumenci gorszej kategorii.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst