REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ostatni oryginalny smartfon z Windows 10 Mobile zaciekawił tylko 489 osób

Modułowe smartfony to nie są Androidy, których szukamy. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku telefonu z klocków, który pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile. Twórcy NuAns Neo przegrali nawet z sałatką ziemniaczaną.

09.08.2016
13:40
NuAns Neo
REKLAMA
REKLAMA

O modułowych smartfonach, które można składać niczym klocki Lego, mówi się od kilku lat. Jak na razie takiego telefonu się jeszcze nie doczekaliśmy - Projekt Ara bardzo powoli nabiera kształtów - ale kolejne firmy próbują przekonać klientów, że muszą wybierać między np. łatwiejszym robieniem zdjęć i większą pojemnością akumulatora, a lepszą jakością muzyki.

Po co te moduły w smartfonach?

Tego chyba nikt nie wie, ale LG koniecznie chciało się wyróżnić podczas targów MWC 2016. Zaprezentowany został tam dwuczęściowy LG G5, w którym można odczepić kawałek obudowy i zamienić go na inny moduł - oczywiście sprzedawany osobno i pasujący tylko do tego jednego modelu telefonu.

Nieco więcej sensu ma pomysł Lenovo, który wprowadził magnetyczny zaczep pozwalający dołożyć do obudowy dodatkowe elementy. Mimo to nie jestem fanem takiego rozwiązania. Ostatnim razem z przyjemnością zmieniałem obudowę w telefonie marki Nokia - 15 lat temu.

NuAns Neo, czyli kolejny smartfon z modułami, okazał się porażką.

Pierwszy raz styczność z telefonem składanym z kilku części o nazwie Nuans Neo miał styczność Marcin Połowianiuk podczas targów MWC 2016 w Barcelonie. Po starcie kampanii na Kickstarterze, która miała pomóc firmie w globalnej dystrybucji urządzenia, Marcin nie wróżył projektowi sukcesu - jak się okazuje, słusznie. Użytkownicy platformy crowdfundingowej ocenili ten smartfon gorzej niż (nie)sławną sałatkę ziemniaczaną.

nuans-neo-2901 class="wp-image-475312"

Po miesiącu od uruchomienia zbiórki firma, która zaproponowała klientom modułowy smartfon z systemem Windows 10 Mobile na pokładzie, nie zebrała wymaganej kwoty. Dodajmy, że nie chcieli nawet milionów na realizację tego projektu, a i tak zebrano zaledwie 142 368 dol. z zakładanych 725 tys. dol. Akcję wsparło mniej niż 500 osób.

Pytanie, co było tutaj większym hamulcem - moduły czy oprogramowanie?

Klienci nie zabijają się w kolejkach po smartfony składające się z kilku elementów. Grupa entuzjastów czeka na tego typu sprzęty, ale to nisza. W przypadku telefonów z Androidem i Projektu ARA widać jednak jakiś entuzjazm. W przypadku NuAns Neo zawiódł też wybór oprogramowania.

Windows 10 Mobile to system podtrzymywany przy życiu na respiratorze. Udziały rynkowe są mizerne, Microsoftu skupił się przy rozwoju Windows 10 na rynku komputerów i tabletów, a deweloperzy nadal nie mają motywacji, by pracować nad aplikacjami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA