REKLAMA

Pokemon GO: FAQ – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak grać w Pokemon GO? Jak rozwiązać najczęstsze problemy z grą? Odpowiadamy na te i masę innych pytań związanych z grą Pokemon GO na Androidzie i iOS-ie.

18.07.2016 08.30
Pokemon GO – problemy i odpowiedzi na najczęstsze pytania
REKLAMA
REKLAMA

Spis treści - w tym teście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Dlaczego postać się nie porusza po mapie - problemy z lokalizacją i GPS?
 • Pokemon GO – nie działa kamera?
 • Pokemon GO – jakie gra ma wymagania (wersja Androida, iOS-a i ile RAM-u)?
 • Pokemon GO nie działa - dlaczego gra nie łączy się z serwerami?
 • Czy w Pokemon GO można grać bez internetu?
 • Ile internetu (transferu danych) zużywa gra Pokemon GO?
 • Jak zmienić nazwę gracza, team lub awatar w Pokemon GO?
 • Pokemon GO – jak zacząć od nowa?
 • Pokemon GO – jak oszczędzać baterię/akumulator?
 • Skąd zabrać Candy, czyli cukierki?
 • Czy warto łapać pokemony, które już posiadam?
 • Jak często można odwiedzać PokeStop?
 • Jak działa Incense? Co robi Lure Module?
 • Jak dodać na mapie nowy PokeStop lub Gym? Czy można je usunąć?

Dlaczego postać się nie porusza po mapie? Co oznacza komunikat „GPS signal not found” lub „Failed to detect location”?

Aby postać w grze Pokemon GO zaczęła się poruszać, musimy wstać z kanapy i ruszyć w teren. Gra korzysta z GPS-u do lokalizowania położenia gracza. Dzięki transmisji online wszystkie dane są synchronizowane z serwerem, a działania jednego gracza są natychmiast widoczne u innych osób.

Aby gra Pokemon GO działała poprawnie musimy zapewnić nie tylko dostęp do internetu, ale również włączyć lokalizację w telefonie. Można to zrobić za pomocą skrótów albo przez zmianę ustawień – w Androidzie trzeba wejść do Ustawień, następnie do Lokalizacji i upewnić się, że jest włączona, a jej Tryb działania ustawiono na Wysoką dokładność.

Warto pamiętać, że włączenie oszczędzają baterii/akumulatora w smartfonie może wpływać na automatyczne wyłączenie lub pogorszenie działania lokalizacji, a wtedy gra w Pokemon GO będzie niemożliwa.

Jeśli Pokemon GO wyświetli komunikat „GPS signal not found”, wejdź do ustawień smartfonu i przejrzyj wyżej opisane funkcje. Upewnij się, że lokalizacja jest włączona (dla pewności możesz ją wyłączyć i aktywować ponownie), a tryb oszczędzania energii jest nieaktywny lub nie ma wpływu na działanie lokalizacji.

Jeśli smartfon nadal nie może złapać sygnału GPS spróbuj ponownie uruchomić telefon. W tańszych smartfonach z Androidem zdarza się, że łapanie sygnału GPS trwa nieco dłużej, nawet kilka minut. Zrestartuj telefon, wyjdź z budynku i poczekaj chwilę na złapanie sygnału.

Jeśli smartfon wyświetli komunikat „Failed to detect location” również wykonaj wyżej opisane kroki. Jeśli to nie pomoże, upewnij się, że nie masz w smartfonie zainstalowanych aplikacji, które mają wpływ na zmianę lub fałszowanie lokalizacji (tzn. czy nie masz aplikacji, które udają, że jesteś w innym miejscu niż w rzeczywistości). Wejdź również do Opcji programisty (dotyczy telefonów z Androidem) i sprawdź, czy nie masz aktywnej Aplikacji do pozorowania lokalizacji, która mogłaby powodować jakieś problemy.

Czasami niestety telefon nie jest wspierany w ogóle i nie da się z tym nic zrobić.

Pokemon GO – nie działa kamera? Tryb AR nie działa – nie widzę pokemonów. Czy warto grać w Pokemon GO z włączonym trybem AR? Co oznacza komunikat „We’re not detecting yout phone’s orientation, would you like to turn off AR mode”?

Aby gra Pokemon GO działała poprawnie w trybie AR, czyli wykorzystywała kamerę, do generowania podglądu naszego otoczenia, który następnie posłuży do stworzenia złudzenia, że pokemony znajdują się obok nas, potrzebny jest smartfon z żyroskopem.

Wiele tańszych modeli telefonów nie ma żyroskopu, więc aplikacje – w tym gra Pokemon GO – nie mogą poznać dokładnego położenia i ułożenia urządzenia (nie mylić z lokalizacją). Dlatego też tryb AR w tych smartfonach nie jest i nie będzie dostępny, a aplikacja wyświetli wtedy komunikat: „We’re not detecting yout phone’s orientation, would you like to turn off AR mode”.

Warto jednak pamiętać, że tryb AR to tylko bajer i w zasadzie zbędny gadżet. Fajnie jest podglądać pokemony, ale pamiętajmy, że w grze chodzi o to, żeby być najlepszym. A jeśli wyłączymy tryb AR, to łatwiej jest wykonywać rzuty, łapać pokemony i zdobywać więcej doświadczenia. Zatem rezygnując z funkcji AR ułatwiasz sobie grę i zyskujesz przewagę nad rywalami.

Pokemon GO – jakie gra ma wymagania (wersja Androida i ile RAM-u)?

Plik instalacyjny Pokemon GO dla Androida waży około 60 MB, a do jego uruchomienia potrzebne będzie urządzenie z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej. Warto zaznaczyć, że gra może nie działać lub źle działać na urządzeniach z mniejszą liczbą pamięci operacyjnej niż 1 GB (chodzi o RAM, nie mylić z wolnym miejscem w pamięci telefonu).

Pokemon GO dla iOS działa zarówno na iPhone’ach, iPodach touch, jak i na tabletach iPad. Do zainstalowania i uruchomienia gry potrzebować będziemy sprzętu z systemem iOS w wersji 8.0 lub nowszej.

Pokemon GO nie działa - dlaczego gra nie łączy się z serwerami?

16 lipca 2016 r. gra została udostępniona w 26 krajach Europy (również w Polsce) i zaczęły się duże problemy z działaniem serwerów. Niewykluczone, że wraz ze premierą gry w 26 krajach Europy podłączono nowe serwery, które miały obsłużyć wielu nowych użytkowników, ale nie zdziwiłbym się, gdyby zainteresowanie ponownie zaskoczyło twórców gry i przewyższyło możliwości infrastruktury.

Możliwe, że problemy z działaniem gry wynikają również z ataku DDoS, który miała przeprowadzić grupa PoodleCorp, która przyznała się na Twitterze, że to ona przyczyniła się do trwających problemów z serwerami Pokemon GO. Osoby mające stać za atakiem zapowiedziały również, że to dopiero początek i szykują coś znacznie większego w najbliższym czasie.

Czy w Pokemon GO można grać bez internetu? Czy po ponownej instalacji będę miał dostęp do złapanych Pokemonów? Złapałem pokemona, ale go nie ma – o co chodzi?

Pokemon GO to gra online. Oznacza to, że wszystkie dane są zapisywane na serwerach. Informacja o każdym złapanym pokemonie, o każdym odwiedzonym punkcie pokestop, każdej walce itp. od razu zapisywana jest w chmurze, czyli połączenie z siecią jest niezbędne do gry.

Dobra strona tego rozwiązania jest taka, że po zmianie telefonu lub ponownej instalacji gry, wszystkie dane użytkownika będą nadal dostępne. Oczywiście jeśli zaloguje się on dokładnie na to samo konto, na które logował się poprzednio.

Może się zdarzyć jednak tak, że ostatnio wykonana czynność nie zostanie poprawnie zapisana. Możemy wygrać walkę, złapać pokemona lub nagrody z pokestop’a, a z powodu błędu w połączeniu internetowym lub przez chwilową niedyspozycję serwerów zmiany nie zostaną uznane, a po ponownym uruchomieniu gry okaże się, że po pokemonie, którego złapaliśmy nie został nawet ślad.

Ile internetu (transferu danych) zużywa gra Pokemon GO?

U mnie przez 7 dni grania gra zużyła/przesłała około 110 MB danych. Nie jest to jednak regułą, bo słyszałem, że przy intensywnym graniu Pokemon GO może u niektórych wykorzystać 80 MB internetu mobilnego w zaledwie kilka godzin.

Wielu użytkowników podpowiada, że w celu oszczędzania danych warto w aplikacji Google Maps pobrać dany obszar (np. twoje miasto) do pamięci urządzenia. Zapisane w ten sposób mapy maja wpłynąć na oszczędność danych przez grę Pokemon GO. Nie sprawdzałem tego osobiście, ale jeśli zależy ci na oszczędzaniu pakietu danych, to powinieneś rozważyć tę opcję.

Pokemon GO – jak oszczędzać baterię/akumulator?

Gra w Pokemon GO zużywa sporo energii z akumulatora, a smartfon, na którym gramy rozładowuje się wręcz w oczach. Dzieje się tak dlatego, że gra stale przesyła dane mobilne do i z serwerów, wymusza stałą lokalizację urządzenia oraz działa tylko wtedy, gdy ekran smartfona jest podświetlony.

W funkcjach Pokemon GO znajduje się opcja „oszczędzania energii” i po jej włączeniu telefon będzie wygaszał ekran (wyświetlał czarną planszę), za każdym razem gdy odwrócimy urządzenie do górny nogami (czyli opuścimy w dół rękę, w której trzymamy smartfona). Nie trzeba się przy tym martwić, że przegapimy w ten sposób pokemony, bo telefon zawibruje, gdy jakiś stworek znajdzie się w naszym zasięgu. Tryb oszczędzania energii w Pokemon GO docenią głównie posiadacze smartfonów z ekranami typu Amoled, które nie wyświetlają koloru czarnego, więc w tym trybie znaczna część ekranu będzie nieaktywna, co w zauważalny sposób powinno wpłynąć na oszczędność energii.

Jak zmienić nazwę gracza, team lub awatar w Pokemon GO?

Niestety obecnie nie ma możliwości zmiany nazwy użytkownika, modyfikacji wyglądu awatara oraz zmiany teamy (czerwony, niebieski lub żółty). Dane te wybieramy na samym początku gry, a team na 5-tym poziomie. Warto zatem robić to rozważnie.

Jeśli chcesz ułatwić sobie grę, to zanim dojdziesz do 5-tego poziomu, obserwuj, która drużyna jest najmocniejsza w twojej okolicy. Dołączając do niej będziesz miał trochę łatwiejsze rozgrywkę.

Jeśli chcesz grać razem ze znajomymi, to dowiedz się, jakiego koloru team wybrali. Dołącz do tego samego i grajcie wspólnie. Pamiętaj, że gymy (areny) obstawione przez mocnych graczy możesz atakować razem ze znajomymi – atakujcie w tym samym czasie. Ułatwicie sobie zadanie.

Pokemon GO – jak zacząć od nowa?

Wszystkie dane i informacje o postępach w grze zapisywane są na serwerze. Przy pierwszym uruchomieniu gry zapewne połączyłeś się za pomocą konta Google (ewentualnie Pokemon Trainer Club). Aby zacząć grę od nowa będzie ci potrzebne nowe konto Google (nowy adres Gmail).

Włącz grę, wejdź do ustawień, na samym dole znajdziesz opcję wylogowywania. Po wylogowaniu połącz się z serwerami korzystając z nowego konta Google/Gmail. Jeśli korzystasz z Androida może zdarzyć się, że będziesz automatycznie logowany na konto Google połączone ze smartfonem. Aby dodać kolejne konto Google do smartfona wejdź do ustawień telefonu, wybierz opcję Konta i tam dodaj nowe konto Google.

Skąd zabrać Candy, czyli cukierki?

Do rozwoju, czyli zwiększania statystyk, danego pokemona potrzebny jest Stardust i odpowiednie Candy (cukierki). Dla przykładu, żeby ulepszyć pokemona Weedle potrzebujemy Weedle Candy, a żeby podnieść statystki Zubata konieczne będzie wykorzystanie Zubat Candy.

Jeśli jakiś pokemon wyewoluuje do wyższej formy (do ewolucji potrzebne są odpowiednie Candy), to jego dalszy rozwój będzie napędzany cukierkami odpowiednimi dla pierwszej formy pokemona. Oznacza to, że gdy pokemon Weedle zamieni się w Kakunę, to  do ulepszenia Kakuny nadal będą potrzebne Weedle Candy.

Za każde złapanie pokemonów dostajemy m.in. cukierki odpowiednie dla danej rasy (np. Weedle Candy za każdego złapanego pokemona Weedle lub jego wyższe formy, czyli Kakunę i Beedrilla). Dodatkowe candy odbierzemy za przetransferowanie niepotrzebnych pokemonów do Profesora. Aby to zrobić trzeba wejść do listy pokemonów, wybrać tego, który ma małą wartość CP i/lub niskie wartości ataków i nacisnąć przycisk Transfer (widoczny na samym dole karty każdego pokemona).

Czy warto łapać pokemony, które już posiadam?

Warto łapać wszystkie pokemony, które spotykamy. Za każde złapanie pokemonów dostajemy m.in. cukierki odpowiednie dla danej rasy (np. Weedle Candy za każdego złapanego pokemona Weedle lub jego wyższe formy, czyli Kakunę i Beedrilla). Te cukierki posłużą potem do ewolucji (ulepszenia) pokemona lub w połączeniu ze Stardustem do podbicia statystyk CP danego stworka.

Jak często można odwiedzać PokeStop?

Punkty pokestop można odwiedzać raz na 5 minut. Częstsze wizyty nie mają sensu, bo punkt pozostanie nieaktywny i nie będziemy mogli uzyskać profitów z tego samego miejsca.

Skąd brać Poke Balle w Pokemon GO? Co zrobić jak skończyły się Poke Balle?

Do łapania pokemonów niezbędne są Poke Balle (podstawowe kulki), Great Balle lub Ultra Balle (mocniejsze poke balle). Nowe poke balle dostajemy wraz z każdym poziomem rozwoju postaci lub wypadają z punktów poke stop. Istnieje również możliwość zakupienia dodatkowych poke balli za wirtualną walutę obowiązującą w grze - tę kupujemy za prawdziwe pieniądze lub raz na 21 godzin odbieramy w nagrodę na obstawione przez nasze pokemony gymy (areny).

Jak działa Incense? Co robi Lure Module?

Incense – wabik na pokemony. Po jego uruchomieniu przez 30 minut różne pokemony będą same do nas przychodziły. Incense działa zarówno, gdy się poruszamy, jak i wtedy, gdy pozostajemy bez ruchu w jednym miejscu. Zwykle pokemony, które zwabił incense nie są zbyt mocne, choć zdarzają się miłe niespodzianki.

Lure Module – to wabik, który uruchamiamy będąc przy punkcie pokestop. Wabik działa przez 30 minut i mogą korzystać z niego również inni gracze, którzy przyjdą do danego punktu pokestop.

Definicje innych przedmiotów używanych w grze znajdziesz w naszym słowniczku podstawowych pojęć z Pokemon GO.

Jak dodać na mapie nowy PokeStop lub Gym? Czy można je usunąć?

Obecnie twórcy gry nie umożliwiają dodawania nowych punktów pokestop i aren przez użytkowników. To, co jest już w bazie Pokemon GO, bazuje na punktach dodanych przez graczy Ingress. Możliwe, że z czasem twórcy udostępnią narzędzie, które pozwoli na dodawanie nowych miejsc na mapie.

REKLAMA

Na stronach producenta znajdują się informacje, że można zgłaszać do usunięcia punkty gym i pokestop, które znajdują się w niebezpiecznych lub z jakichś względów niewłaściwych miejscach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA