REKLAMA

Pokemon GO – słownik pojęć, czyli podstawy, od których powinien zacząć każdy gracz

Czołem trenerzy pokemonów! Przygotowaliśmy dla was słowniczek pojęć, które pomogą na początku przygody z Pokemon GO.

12.07.2016 12.26
Pokemon GO – pomoc, słownik pojęć, poradnik, podstawy
REKLAMA
REKLAMA

Kilka dni temu opublikowaliśmy obszerny poradnik dotyczący gry Pokemon GO. Znalazły się w nim odpowiedzi na pytania: jak zainstalować Pokemon GO, jak łapać pokemony, jak walczyć i jak rozwijać stworki.

Dzisiaj skupimy się na wyjaśnieniu, co oznaczają pojęcia i nazwy przedmiotów, które możecie spotkać w grze.

Pokemon Go – miejsca na mapie

PokeStop – punkt, który gracze mogą odwiedzać raz na 5 minut. Po odwiedzeniu pokestopa kręcimy... no właśnie… czymś na wzór monety z ilustracją danego miejsca i zbieramy wypadające z pokestopa nagrody.

Gym – arena, na której toczą się walki. Gym może być zajęty przez jedną drużynę (czerwoni, niebiescy, żółci) i tylko gracze z tej drużyny mogą dokładać obronę do danego miejsca. Liczba miejsc na pokemony w danej arenie zależy od jej poziomu. Zawodnicy drużyny przeciwnej, którzy chcą odbić arenę muszą odwiedzić gym i stoczyć walki ze wszystkimi pokemonami, które jej bronią. Po wygranej serii walk siła areny słabnie, a wraz z kolejnymi wygranymi walkami mamy szansę na jej przejęcie. Gym może być atakowany przez kilku graczy drużyny przeciwnej, a broniony przez kilka pokemonów jednej drużyny (każdy z graczy może zostawić jednego pokemona do obrony areny). O profitach z posiadania pokemonów w wielu arenach przeczytasz poniżej, przy haśle Shop.

Pokemon GO – menu (ikona poke balla)

Pokedex – lista wszystkich dostępnych pokemonów, na której zaznaczono, jakie stworki już posiadasz. Wybierając danego pokemona możesz zapoznać się z jego specyfikacją, typami ataków oraz szczegółami dotyczącymi ewolucji/metamorfozy. W pokedexie sprawdzisz też, ile różnych Pokemonów już spotkałeś i ile udało ci się złapać.

Shop – sklep, w którym za realne pieniądze dokupisz dodatkowe sprzęty pomagające w rozgrywce Pokemon GO. W sklepie odbierzesz też za darmo wirtualną walutę – w tym celu musisz posiadać stworki w gymach (arenach), a od liczby obstawionych przez ciebie gymów zależy bonus, jaki odbierzesz. Bonus można zbierać raz na 21 godzin, a żeby to zrobić wystarczy wejść do sklepu i kliknąć ikonę tarczy w prawym górnym rogu.

Pokemon – lista posiadanych przez ciebie pokemonów. Z tego miejsca możesz nimi zarządzać, ulepszać je, ewoluować/modyfikować lub wysyłać do profesora. Na drugim ekranie znajdują się jajka, z których dopiero wyklują się nowe pokemony.

Items – lista przedmiotów, które posiadasz i które odpowiednio użyte mogą znacząco wpłynąć na rozgrywkę.

Pokemon GO – darmowe itemy

Potion – służy do leczenia pokemonów, które zostały ranne w walce. Jednorazowe użycie potiona na wybranym stworku przywraca 20 HP (punktów życia). Do pełnego wyleczenia pokemona potrzeba zwykle kilku potionów.

Super Potion - służy do leczenia pokemonów, które zostały ranne w walce. Jednorazowe użycie potiona na wybranym stworku przywraca 50 HP (punktów życia). Dzięki większej mocy potionu do pełnego wyleczenia pokemona potrzeba mniejszej ich liczby.

Hyper Potion – służy do leczenia pokemonów, które zostały ranne w walce. Jednorazowe użycie potiona na wybranym stworku przywraca 200 HP (punktów życia). Dzięki większej mocy potionu do pełnego wyleczenia pokemona potrzeba mniejszej ich liczby.

Revive – stawia na nogi pokemony, które zostały pokonane w walce i straciły przytomność. Użycie revive’a dodatkowo leczy stworki do połowy maksymalnej wartości HP (punktów życia)

Lucky Egg – użyty zwiesza dwukrotnie liczbę otrzymywanego doświadczenia. Efekt utrzymuje się przez 30 minut, a z lucky eggs warto skorzystać, gdy pokemony wykluwają się z jajek, przeprowadzamy ewolucję/modyfikację stworka, odwiedzamy wiele pokestopów w krótkim czasie lub prowadzimy walki.

Poke Ball – kulka używana do łapania pokemonów. Poke balla rzucamy za pomocą gestu wykonywanego palcem na ekranie. Zanim spróbujemy złapać pokemona warto poruszać trochę poke ballem, aż widoczne będą gwiazdki wokół niego. Za taki rzut możemy dostać więcej punktów, o ile będzie celny i skuteczny. Poke balle potrafią zajmować bardzo dużo miejsca w ekwipunku gracza, dlatego warto pilnować, żeby go całkowicie nie zapchały. Nadwyżki poke balli można usuwać, zostawiając sobie miejsce na inne przedmioty, które możemy dostać np. jako prezent z okazji osiągnięcia kolejnego poziomu. Zapchany poke ballami lub innymi sprzętami plecak może sprawić, że nie odbierzemy innych, cenniejszych przedmiotów.

Great Ball – lepszy poke ball. Służy do łapania mocniejszych pokemonów.

Ultra Ball – jeszcze lepszy poke ball. Służy do łapania mocniejszych pokemonów.

Incense – wabik na pokemony. Po jego uruchomieniu przez 30 minut różne pokemony będą same do nas przychodziły. Incense działa zarówno, gdy się poruszamy, jak i wtedy, gdy pozostajemy bez ruchu w jednym miejscu. Zwykle pokemony, które zwabił incense nie są zbyt mocne, choć zdarzają się miłe niespodzianki.

Lure Module – to wabik, który uruchamiamy będąc przy punkcie pokestop. Wabik działa przez 30 minut i mogą korzystać z niego również inni gracze, którzy przyjdą do danego punktu pokestop.

Razz Berry – smakołyk, który pomaga oswoić i złapać pokemona. Gdy podczas próby przejęcia stworka sięgniemy do ekwipunku i wyciągniemy oraz użyjemy razz berry, zwiększymy szansę na złapanie pokemona przy kolejnym rzucie.

Camera – pozwala zrobić zdjęcie spotkanym pokemonom. Podobny efekt uzyskamy wykonując zrzut ekranu.

Egg Incubator – pozwala na przygotowanie jajek do wyklucia. Jajko należy włożyć do inkubatora, a następnie przejść zadaną liczbę kilometrów (np. 2 lub 10 km) z włączoną aplikacją. Po pokonaniu takiego dystansu z jajka wykluje się nowy pokemon. Im większy dystans potrzebny do wyklucia jajka tym większa szansa na mocnego pokemona. Każdy gracz dysponuje jednym inkubatorem, z którego można korzystać nieskończoną liczbę razy. Dodatkowe inkubatory można kupić lub znaleźć np. w pokestopach, ale mają one ograniczoną liczbę użyć. Wiele inkubatorów przydaje się, gdy chcemy pokonując dany dystans jednocześnie przyśpieszać wyklucie się pokemonów z kilku jajek.

Pokemon GO – shop, items (płatne przedmioty)

20, 100 lub 200 Poke balls – paczka podstawowych poke balli służących do łapania pokemonów (poke balle można zdobywać też bezpłatnie).

1, 8 lub 25 Incense – jeden lub paczka wabików na pokemony (incense można zdobywać też bezpłatnie).

1, 8 lub 25 Lucky Eggs – jedno lub paczka szczęśliwych jajek, które na 30 minut podwajają liczbę zdobywanego doświadczenia (lucky eggs można zdobywać też bezpłatnie).

1 lub 8 Lure Modules – jeden lub paczka wabików na pokemony, które stosujemy będąc w zasięgu pokestopów (lure modules można zdobywać też bezpłatnie).

Egg incubator – dodatkowy inkubator, który możemy wykorzystać trzy razy (egg incubatory można zdobywać też bezpłatnie).

Pokemon GO – shop, upgrades (płatne rozszerzenia)

Bag Upgrade – płatne rozszerzenie pojemności plecaka. Można je kupować kilka razy, stale zwiększając maksymalną liczbę przedmiotów, które może unieść nasza postać.

Pokemon Storage Upgrade – płatne rozszerzenie maksymalnej liczby pokemonów, którymi może opiekować się nasz bohater. Można je kupować kilka razy, stale zwiększając maksymalną liczbę stworków.

REKLAMA

Wyjaśnienie: słowniczek zawiera wszystkie pojęcia, na jakie trafiliśmy do tej pory w grze. Wpis będzie aktualizowany i rozbudowywany o nowe pozycje, wraz z rozwojem gry i zdobywania kolejnych poziomów przez naszych trenerów pokemonów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA