Biznes  /  News

Od teraz darmowy przejazd Uberem jest jeszcze bardziej... darmowy

Picture of the author
181 interakcji
dołącz do dyskusji

Rabat na pierwszy, darmowy przejazd Uberem wynosi teraz aż 45 zł. Dzięki niemu przejedziesz praktycznie całe miasto bez jakichkolwiek opłat i na dobre przekonasz się do tej usługi.

Uber coraz agresywniej walczy o nowych klientów. Firmie nie sprzyja jednak wiosenno-letnia aura. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury powodują, że ludzie zamiast korzystać z taksówek i alternatywnych usług przewozu osób wolą w ciągu dnia chodzić na spacery lub jeździć rowerem, a porą wieczorową i nocną korzystać z komunikacji miejskiej.

Ten stan rzeczy nie powinien dziwić absolutnie nikogo, ponieważ nasze stosunkowo niskie pensje powodują, że wiele osób stara się oszczędzać także na środkach transportu. W takiej sytuacji nawet przyjemna aura jest dobrym powodem, by nie zapłacić za transport więcej niż wymagane minimum.

Jak Uber walczył o klientów w Polsce?

Z tego powodu Uber zdecydował się przeprowadzić w Polsce prawdziwą ofensywę. Najpierw, w czwartek 19.05.2016 r. wprowadził podstawową wersję swoich usług, UberPop, do dwóch nowych miast - Aglomeracji Śląskiej i Łodzi. Oprócz tego w ostatnim czasie Uber dwukrotnie obniżył swoje ceny. Pod koniec poprzedniego roku za rozpoczęcie kursu płaciło się 7 zł, każdy przejechany kilometr kosztował 1,5 zł, zaś każda minuta podróży lub postoju kosztowała 35 groszy.

W marcu bieżącego roku Uber wprowadził nowy cennik. Przewidywał on, że koszt rozpoczęcia kursu to 5 zł, przejechanie kilometra to 1,4 zł, zaś każda minuta korzystania z usługi to 0,3 zł. Obniżka ta miała na celu nie tylko zwiększenie konkurencyjności usługi, ale też przekonanie do niej większej liczby klientów i zwiększenie zarobków kierowców. Według firmy te ostatnie wzrosły o 15 proc. Mimo to Uber widocznie uznał, że te działania są niewystarczające, ponieważ zdecydował się na wprowadzenie kolejnej obniżki cen. Firma usprawiedliwia ją okresem wakacyjnym i związanym z nim mniejszym zainteresowaniem usługami przewozu osób.

Teraz, przez najbliższe kilka miesięcy, rozpoczęcie kursu będzie kosztować zaledwie 4 zł, przejechany kilometr 1,3 zł, zaś minuta jazdy/postoju 0,25 zł. Kwoty te są bardzo niskie, ale kierowcy nie tracą na kursach. Kierowcy, którzy zaakceptują w ciągu tygodnia 90% kursów, będą wykonywać co najmniej 1,4 przejazdu na godzinę od czwartku do piątku do 23 oraz 1,7 przejazdu od piątku 23 do końca tygodnia, otrzymają od Ubera dodatki płacowe, które wyrównują ich pensje.

Uber zwiększa bonusy dla nowych użytkowników. Darmowy przejazd Uberem jest. jeszcze bardziej darmowy.

Zmiana weszła w życie w ostatni piątek. Przekonałem się o tym osobiście, ponieważ dostałem podwyższony bonus za przejazd wykonany przez nowego użytkownika, który zarejestrował się w usłudze z mojego polecenia (ty też możesz zarejestrować się z powyższego linku lub przy rejestracji podać kod b1y8wqqxue i otrzymać darmowy przejazd). Do tej pory wartość tych okazjonalnych bonusów wynosiła 25 zł, a teraz wzrosła do 45 zł. W przypadku taksówki kwota ta może nie robić wrażenia, ale w Uberze pozwala na przejechanie praktycznie całej Warszawy lub innego dużego miasta.

Instrument ten może spowodować, że wiele osób po raz pierwszy skorzysta z Ubera i… przekona się do niego. Poziom samej usługi, jak też sposobu zamawiania przejazdu i rozliczania płatności jest bowiem zdecydowanie wyższy niż w przypadku taksówek. Gdy dodamy do tego niższą cenę, może okazać się, że powrót do taksówki nie ma większego sensu.