RTV  / Artykuł

Jak uzyskać dostęp do House of Cards i innych, niedostępnych w Polsce materiałów Netfliksa

503 interakcji
dołącz do dyskusji

Netflix zadebiutował w naszym kraju w minioną środę i tak jak wzbudził niemałą sensację, tak wiele osób jest rozczarowana ofertą. Zniesiono blokady regionalne i można już zakładać konta z polskiego adresu IP, ale nie mamy dostępu do pełnej bazy. Nic dziwnego, że internauci poszukują możliwości korzystania z amerykańskiej bazy, a popularność zdobywa aplikacja Smartflix.

Netflix to wiodący serwis VOD, który od kilku dni dostępny jest niemal na całym świecie. Polska była na liście 130 państw, w których zniesiono ograniczenia regionalne. Niestety nie oznacza to, że wirtualne granice całkowicie zniknęły. Płacimy zachodnie ceny za... wybrakowaną usługę.

Polska biblioteka Netfliksa różni się od tej, jaką widzą użytkownicy z innych krajów na świecie.

Ze względu na wykupienie praw do serialu House of Cards przez nc+ jego twórcy nie mogą go nam udostępnić. Działa to zresztą w obie strony - my też możemy oglądać seriale, których nie widzą osoby mieszkające w USA. Są to między innymi takie produkcje jak Penny Dreadful i Suits.

Użytkownicy Netfliksa często uciekają się do różnych sztuczek pozwalających oglądać materiały niedostępne w danym regionie. W tym celu można skorzystać z serwera VPN, zmienić ustawienia proxy albo wpisy DNS w routerze, wgrać rozszerzenie do przeglądarki i zainstalować odpowiednią aplikację.

Smartflix-Netflix-House-of-Cards-Polska

Jedną z takich aplikacji jest Smartflix.

Każda z metod ma swoje wady i zalety, ale grupa programistów postanowiła przygotować nieoficjalną aplikację kliencką Netfliksa pozwalającą oglądać… wszystkie materiały dostępne w ramach usługi. Smartflix pozwala przeglądać pełne zasoby serwisu i w locie zmienia serwery proxy.

Aplikacja ma nieco inny interfejs niż strona główna serwisu. Po kliknięciu miniatury z serialem otwierany jest dobrze znany ekran odtwarzania. Jeśli materiały nie są dostępne w danym regionie, to Smartflix zmieni ustawienia połączenia tak, by film lub serial stał się dostępny.

Oznacza to, że użytkownicy z Polski mogą oglądać House of Cards oraz dziesiątki, jak nie setki, innych produkcji normalnie u nas niedostępnych.

Na podobnej zasadzie mieszkańcy innych krajów mogą oglądać materiały dostępne u nas, na które w ich kraju Netflix nie uzyskał licencji. Jak na razie Smartflix dostępny jest w wersji do systemów OS X oraz Windows.

Brakuje za to aplikacji na inne platformy. Można zapomnieć o oglądaniu dzięki aplikacji Smartflix wideo na Smart TV, konsolach lub urządzeniach mobilnych - ale w przypadku smartfonów i tabletów może się to zmienić.

Aplikacja desktopowa dostępna jest teraz za darmo. Po zakończeniu beta testów będzie wymagane wykupienie licencji w cenie zbliżonej do miesięcznego abonamentu za usługę.

Pozostaje tylko pytanie, czy łamanie regulaminu usługi poprzez korzystanie z aplikacji Smartflix i uzyskiwanie dostępu do niedostępnych w Polsce materiałów nie powinno być traktowane na podobnej zasadzie, jak oglądanie filmów i seriali serwisach pokroju CDA.

Oglądaj: Netflix w Polsce - historia smutna, ale prawdziwa

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst