Sprzęt  / Recenzja

To najlepszy smartwatch na rynku, przed którym trudne zadanie. Samsung Gear S2 - pierwsze wrażenia Spider's Web

267 interakcji
dołącz do dyskusji

Rynek inteligentnych zegarków, dokładnie tak jak rynek smartfonów, został zdominowany przez dwie firmy - Apple i Google. Czy jest na nim miejsce na trzeciego gracza? Odpowiedź na to pytanie staram się znaleźć od pierwszego założenia na rękę zegarka Samsung Gear S2, który jest jednym z najbardziej innowacyjnych tego typu urządzeń na rynku.

Jest to bardzo ważne pytanie, bo przez długi czas to Samsung był liderem rynku inteligentnych zegarków. Okazało się jednak, że swoją wysoką pozycję na nim zawdzięczał jedynie faktowi, że nikt poza nim się tym segmentem nie interesował. Po premierze zegarków Apple Watch i Android Wear ludzie zaczęli masowo kupować właśnie je i zapomnieli o urządzeniach południowokoreańskiego producenta.

Teraz stara się on powrócić na ten rynek za sprawą modelu Gear S2 zaprezentowanego na targach IFA, który od niemal doby gości na moim nadgarstku. Mówi się, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego przed napisaniem pełnej recenzji zegarka chciałbym podzielić się z wami pierwszymi wrażeniami, jakie wywarło na mnie to urządzenie.

Jakość wykonania

Samsung Gear S2 to bardzo solidnie wykonany zegarek. Jego koperta została zrobiona ze stali nierdzewnej, a znajduje się w niej 1,2-calowy wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości 360 x 360 pikseli. Koperta prezentuje się dosyć prosto i standardowo. Jedynymi elementami wyróżniającymi się na niej są dwa przyciski znajdujące się po lewej stronie.

SAMSUNG CSC

Dolna część koperty została wykonana z plastiku. Początkowo wydawało mi się to kiepskim rozwiązaniem, ale następnie doszedłem do wniosku, że może nie jest to najładniejsze rozwiązanie, ale z całą pewnością najbardziej przemyślane. W końcu wiele metalowych zegarków powodowało u użytkowników reakcje alergiczne. W tym przypadku podobny problem nie będzie występował. Sprzęt jest dobrze wyważony, stosunkowo lekki i nie ciąży na nadgarstku. Pod tym względem jest idealny.

Do zegarka zostały dołączone dwa silikonowe paski w dwóch rozmiarach: małym oraz dużym. Niestety nie były to skórzane modele, którymi na prezentacjach chwalił się Samsung. Zamiast tego otrzymałem białe, silikonowe opaski, które może nie prezentują się najładniej, ale z całą pewnością sprawdzą się podczas ćwiczeń fizycznych.

SAMSUNG CSC

Wymiana paska w Samsung Gear S2 trwa zaledwie chwilę. Z tego powodu posiadacze tego zegarka powinni kupić kilka różnych pasków i wymieniać je zależnie od okazji. Dzięki temu opisywany tu zegarek doskonale sprawdziłby się zarówno podczas treningu, niezobowiązujących spotkań ze znajomymi, jak też poważniejszych okazji. Samsung Gear S2 może nie jest arcydziełem, ale pod względem wyglądu jest to kawał solidnie wykonanej roboty.

Oprogramowanie

Zdecydowanie najlepszym punktem opisywanego zegarka jest oprogramowanie. Nowa wersja systemu Tizen to zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze oprogramowanie inteligentnych zegarków, z jakiego miałem okazję korzystać. O ile przyzwyczajenie się do systemu Android Wear zajęło mi praktycznie kilka dni, to już po kilkudziesięciu sekundach korzystania z Tizena miałem wrażenie, że wiem o nim już wszystko.

SAMSUNG CSC

Wszystko dzięki bardzo intuicyjnemu systemowi sterowania, który opiera się na wykorzystaniu obrotowego pierścienia koperty. Przekręcenie jej odpowiada za przemieszczanie się między poszczególnymi aplikacjami i programami. Po dostaniu się w ten sposób do odpowiedniej opcji trzeba po prostu wybrać ją na wyświetlaczu i… gotowe. Oczywiście używanie pokrętła nie jest obligatoryjne, równie dobrze można używać gestów na wyświetlaczu dotykowym, jednak są one znacznie mniej wygodne.

Używając obu rozwiązań można szybko przekonać się, jak mało przemyślanym systemem jest Android Wear obsługujący tylko gesty. Do ekranu głównego można łatwo powrócić przyciskając dowolny z dwóch znajdujących się na kopercie klawiszy. Jeden z nich to dodatkowy przycisk powrotu, zaś drugi umożliwia też wyłączenie zegarka, przejście w stan oszczędzania energii lub szybkie otwarcie menu aplikacji.

Współpraca z telefonem

Samsung Gear S2, w odróżnieniu do poprzednich zegarków Samsunga, współpracuje niemal z każdym smartfonem z systemem Android. Jeszcze rok temu pracownicy południowokoreańskiej firmy twierdzili, że zachowanie tego systemu kompatybilności jest konieczne dla dostarczenia jaka najlepszych doświadczeń.

Prawda jednak była taka, że porządnych inteligentnych zegarków było na rynku jak na lekarstwo, a Samsung twierdził, że osoby zamierzające kupić zegarek skuszą się też na smartfon tej samej firmy. Sam uważam, że w ten sposób Koreańczycy zamknęli przed sobą drogę do zostania liderem rynku inteligentnych zegarków i oddali rynek w ręce Android Wear. Ale cóż, każdy popełnia błędy.

SAMSUNG CSC

Niestety mimo że Samsung Gear S2 może współpracować z większością telefonów z Androidem, nie jest to współpraca do końca komfortowa. Samsung wymaga bowiem instalacji wielu aplikacji. Zaczyna się niewinnie, zainstaluj Samsung Gear. OK. Następnie załóż konto Samsung. OK. A potem dowiadujesz się, że zegarek nie może zadziałać bez trzech, pięciu lub siedmiu dodatkowych programów, a ty zaczynasz tęsknić za prostotą Androida Wear.

Na szczęście po przejściu tego procesu jest o wiele łatwiej, a aplikacja pozwala na łatwe instalowanie interesujących aplikacji oraz korzystanie ze wszystkich jego funkcji. A te różnią się zbytnio od innych inteligentnych urządzeń. Samsung Gear S2 umie zapisywać aktywność użytkownika i przypominać mu o wykonywaniu ćwiczeń. Oprócz tego pozwala na bardzo szybkie zapoznawanie się z wiadomościami tekstowymi, kalendarzem, pocztą, najważniejszymi informacjami oraz celami zdrowotnymi. Standard, ale podany w bardzo eleganckim opakowaniu.

Pierwsze wnioski

Samsung Gear S2 to porządny inteligentny zegarek cechujący się bardzo dobrą jakością wykonania oraz fenomenalnym i prostym jak budowa cepa interfejsem użytkownika. Cieszy fakt, że Koreańczycy wyeliminowali problem braku kompatybilności z innymi urządzeniami. Pozostaje jednak pytanie, czy warto wydać na niego pieniądze. Mimo że korzystam z niego krótko, już mam pewne wątpliwości.

SAMSUNG CSC

Zobaczmy bowiem, jak często Samsung zmieniał swoją koncepcję inteligentnego zegarka i na czym kończyło się jego wsparcie. Gdy dodamy do tego fakt, że rynek tego typu ubieralnych gadżetów został już praktycznie podzielony przez Apple i Google można dojść do wniosku, że Samsung Gear S2 to świetny, niezwykle dopracowany i lepszy od konkurencji inteligentny gadżet, który jest skazany na rynkową porażkę.

Czy tak faktyczne się stanie? Do końca nie wiem, jednak tak mi się wydaje. Naprawdę trudno mi uwierzyć, że Samsung przekona do siebie deweloperów kluczowych aplikacji, gdy obok stoi prawdziwy gigant, Google, któremu nie na rękę jest rozwijanie jakiegokolwiek systemu ubieralnego poza Android Wear.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst