Tech  / Relacja

W stolicy Francji widzieliśmy, jak dobrze radzą sobie młode firmy z Polski

W czwartek 11 czerwca we Francji odbyła się konferencja zorganizowana przez Orange, na którą wybrałem się razem z polskim przedstawicielstwem operatora działającego na międzynarodowym rynku. Paryż tego dnia stał się miejscem, w którym swoje pomysły na biznes prezentowali twórcy młodych firm pochodzących z Polski.

Operatorzy komórkowi coraz częściej wspierają startupy. Takie firmy jak Orange chcą pomóc młodym firmom z potencjałem, które działają w obszarach będących w strefie zainteresowania telekomów licząc na to, że w przyszłości staną się biznesowymi partnerami.

Polskie startupy na pomarańczowo

Orange po raz kolejny raz zdecydowało się zorganizować konferencję, podczas której twórcy startupów mogą przedstawić swoje pomysły szerszej publiczności. Telekom oferuje twórcom tych biznesów możliwość zaprezentowania się międzynarodowej publiczności.

orange 4

W razie powodzenia projektu obecność na takim wydarzeniu daje startupom szansę na współpracę z Orange w przyszłości. W Paryżu mogłem posłuchać co mieli do powiedzenia na temat swoich usług twórcy innowacyjnych rozwiązań pochodzący z Polski.

Kolejna edycja Orange Fab

Prezentację rozpoczęła Mari-Noëlle Jego-Laveissiere piastująca stanowisko Senior Executive w dziale innowacji, marketingu i technologii Orange. Opowiadała o tym, jak Orange wspiera startupy - 500 do tej pory. Telekom daje wsparcie nie tylko w postaci finansowania, ale też pomaga w rozwoju technologii. Orange Fab w ramach której wspierane są startupy to inicjatywa globalna.

Oprócz Warszawy inne miasta biorące udział w tej akcji to Seul, Tel Aviv, Abidjan, San Francisco, Tokio, Taipei, Amman i oczywiście Paryż. Po wstępie rozpoczęła się dyskusja, w której brali udział przedstawiciele startupów, które dostały już wsparcie oraz przedstawiciele innych operatorów. Orange łączy siły z innymi sieciami, w tym np. Deutsche Telekom.

orange 1

Natalie Boulanger przewodnicząca Orange Start-up Ecosystem opowiedziała o rozpoczęciu współpracy z Korea Telekom. Cały panel dyskusyjny dotyczył tego, jak ważne jest wspieranie rożnych młodych firm, których doświadczenie może pomóc operatorom prowadzić biznes i rozwijać rynek mobilny.

Wśród startupów prezentujących swoje dokonania znalazły się cztery firmy z Polski. Podczas sesji dwuminutowych prezentacji w pierwszej kolejności przedstawił swoje pomysły startup z Polski, OORT zajmujący się tematyką Internet of Things. To jedna z czterech obecnych firm mających polskie korzenie.

Kto jeszcze z Polski prezentował swoje dokonania?

Wśród firm prezentujących na konferencji Orange swoje dokonania znalazło się między innymi Hollo, czyli aplikacja dla kierowców umożliwiająca proste zamówienie holownika. Oprócz tego pojawili się przedstawiciele Brinch ze swoim pomysłem na beacony.

orange 2

W Paryżu mogłem posłuchać co mieli do powiedzenia twórcy zdobywającego wyróżnienia za rozwiązania z kategorii Internetu Rzeczy startupu o nazwie OORT. Czwartą z prezentowanych firm była plaftorma usług lokalizacyjnych od PKRM.

Orange Fab w Paryżu nadal trwa, a ja idę teraz przyjrzeć się stoiskiem poszczególnych firm.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst