REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple trzyma na Watchu blisko 80 proc. marżę? Popatrzmy na to z innej strony

Oszacowano koszt produkcji Apple Watcha i w Sieci momentalnie zawrzało. Pojawiają się komentarze w stylu “sekta i tak to kupi” oraz “Apple pięknie strzyże owieczki”. A jaka jest prawda? Nieco inna.

01.05.2015
18:58
Apple trzyma na Watchu blisko 80 proc. marżę? Popatrzmy na to z innej strony
REKLAMA
195 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jak podaje Re/Code, firma ISH Technology oszacowała już koszt wyprodukowania jednego zegarka Apple Watch w wersji Sport - najtańszego modelu w ofercie Apple. Wartość zastosowanych w smart watchu materiałów oraz koszt pracy włożonej w jego wytworzenie wyceniono na 83,7 dol.

Analiza ISH Technology dotyczy zegarka Apple Watch Sport w rozmiarze 38 mm, czyli mniejszej (kobiecej) wersji. Jego cena detaliczna w oficjalnym sklepie Apple zaczyna się od 349 dol. Zgodnie z tą wyceną, możemy powiedzieć, że koszt produkcji zegarka to jedynie 23,98 proc. jego właściwej ceny. Oznaczałoby to, że Apple trzyma na najtańszym Watchu marżę na poziomie 76 proc.

Taka przebitka może powodować zdziwienie i sporo emocji. Nic więc dziwnego, że w Sieci błyskawicznie pojawiły się komentarze sugerujące, że Apple wręcz okrada swoich klientów oraz takie, które wyśmiewają użytkowników Watcha, sugerując przy tym, że zapłacili blisko 80 proc. ceny zegarka za tzw. metkę.

Prawda jest w tym wypadku nieco inna. Wycena przygotowana ISH Technology obejmuje koszt produkcji lub zakupu podzespołów potrzebnych do złożenia jednego zegarka oraz koszt związany z samą robocizną. To jednak nie są wszystkie koszty jakie poniósł producent.

apple-watch

Pamieajmy, że Apple Watch jest pierwszym smart zegarkiem Apple. Pamiętajmy również, że plotki o “iWatchu” krążyły już od dawna. Co za tym idzie firma musiała przeznaczyć niemałe pieniądze na dział badań, który opracował technologie zastosowane w zegarku. Dodatkowo Apple poniósł koszty wynikające ze stworzenia oprogramowania do zegarka oraz zmian w systemie iOS, tak aby ten był w stanie współpracować z nowym urządzeniem.

Do tego dochodzą koszty przygotowania linii produkcyjnej dedykowanej nowemu gadżetowi oraz działania marketingowe, które w przypadku Apple Watcha są doskonale widoczne.

To wszystko składa się na realne koszty Apple Watcha (Sport), które znacząco podbiją sugerowane przez ISH Technology 83,7 dol.

Ile zatem kosztuje wytworzenie jednego Apple Watcha? Z informacji podanych przez Apple wiemy, że marża na tym zegarku wynosi około 40 proc., co jest wartością mniejszą niż średni zysk na innych produktach tej marki.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA