1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Onet nie jest już królem polskich portali. Teraz rządzi Wirtualna Polska

Stało się. Wirtualna Polska przegoniła w Megapanelu Onet. Mamy nowego króla polskich portali, który zgarnie premię od reklamodawców za to, że jest teraz największy.

Onet nie jest już królem polskich portali. Teraz rządzi Wirtualna Polska

Niedawno po internecie hulały przepychanki między Onetem a Wirtualną Polską na temat złych praktyk pompownia ruchu. Teraz już wiemy na pewno, dlaczego były król polskich portali „doniósł” na nowego władcę - chodził o to, żeby zdyskredytować nowego lidera i poddać w wątpliwość sposób w jaki znalazł się na szczycie.

Choć trzeba przyznać, że przewaga WP nad Onetem jest… niewielka. Nowy lider wśród polskich portali może się pochwalić tym, że w grudniu 2014 roku przyciągnął 15,63 mln realnych użytkowników, ale wicelider nie pozostaje daleko w tyle z 15,56 mln RU.

Ważniejsza jest jednak inna sprawa - w grudniu w porównaniu do listopada całej grupie WP przybyło nieco ponad milion RU, a Onetowi zaledwie 64,7 tys. użytkowników.

onet-wp-megapanel-2014

A jak rywalizacja między WP a Onetem kształtuje się w poszczególnych kategoriach tematycznych? W biznesie rządzi Wirtualna Polska - ma prawie 2 mln RU przewagi nad Onetem. To zasługa sporych inwestycji poczynionych przez WP na rzecz rozwoju własnych treści o tematyce gospodarczej oraz zakupu Grupy Money.pl. W kategorii „informacje i publicystyka” nadal rządzi Onet, a WP jest dopiero na trzecim miejscu - za Polskapresse.

Komunikacja to domena Wirtualnej Polski. Ma prawie dwa razy więcej RU w tej kategorii niż Onet, który zamyka podium. Na drugim miejscu plasuje się Google. W rozrywce nikt nie wygra z YouTube’m jeszcze długo, ale Onet wyraźnie w tej kategorii przewyższa WP - o 1,5 mln RU.

Ciekawie kształtuje się sytuacja jeżeli chodzi o nowe technologie. Tutaj walka jest bardzo wyrównana, ale z lekkim wskazaniem na Wirtualną Polskę. Różnica między arcyrywalami wynosi zaledwie niecałe 16,7 tys. RU.

Onet wygrywa z WP w kategorii sport o ok. 400 tys. realnych użytkowników i zajmuje pierwsze miejsce. Sytuacja wygląda jednak odwrotnie jeżeli chodzi o styl życia - tutaj liderem jest WP, a Onet traci też mniej więcej 400 tys. RU. Trzeba jednak nadmienić, że lider w kategorii sport ma w tym segmencie nieco ponad 5 mln RU, a w stylu życia ponad 9 mln RU. Onet rządzi jeszcze w turystyce.

Nowy_Onet

Grudniowe wyniki Megapanelu są bardzo ważne ponieważ wskazują, że wśród polskich portali zmienił się lider. Choć z drugiej strony pokazują też, że nowy król nie może czuć się pewnie na swoim tronie - obalony władca wciąż czyha za rogiem i zapewne w tej chwili przegrupowuje siły, żeby przypuszczać kolejne ataki. I będzie to robił tak długo aż znów zwycięży albo zostanie całkowicie pokonany.

Dlatego też grudniowe wyniki Megapanelu są emocjonujące, ale z niecierpliwością czekam na wyniki z pierwszych miesięcy tego roku, ponieważ to one tak naprawdę pokażą czy WP zadomowiło się na szczycie na stałe czy może był to szczególnie dobry miesiąc w wykonaniu Grupy Wirtualna Polska, którego nie będzie łatwo powtórzyć. Zwłaszcza, że wynik grupy WP wywindowało dołączenie do wyników rezultatów Money.pl i Dobrychprogramów, a Onet i NK.pl nadal liczone są osobno. Z drugiej strony, nie wiem jaka jest "współoglądalność" NK.pl i Onetu, więc nie wiem też jak wpłynie to na wyniki całej grupy Onet-RASP.

Ciekaw też jestem co zrobi Onet pod nowym kierownictwem, żeby ponownie zdobyć palmę pierwszeństwa.

Odejście Roberta Bednarskiego tuż przed spadkiem na drugie miejsce wśród polskich portali nabiera teraz nowego kontekstu i czyni wybór nowego CEO Grupy Onet.pl jeszcze ciekawszym.