Tech  / Artykuł

Galaxy S6 w obudowie nowego typu oraz wersja z wygiętym ekranem - na to czekam

Data premiery nowego topowego telefonu Samsunga to teraz pewnie jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic w Korei Południowej. Firma nie pokazała Galaxy S6 na targach CES 2015 w Las Vegas, a zamiast tego oficjalnej prezentacji doczekał się phablet Galaxy A7. W Polsce z kolei wprowadzono do sprzedaży Galaxy Note Edge. Nie oznacza to jednak, że o spodziewanym tegorocznym flagowcu Koreańczyków zupełnie nic nie wiemy.

Samsung prezentuje nowe produkty z segmentu mobilnego dwa razy do roku. Na jesieni w trakcie berlińskich IFA pokazany zostaje światu najnowszy phablet z rodziny Galaxy Note, a na wiosnę w okolicach imprezy Mobile World Congress w Barcelonie pojawia się nowy smartfon z linii Galaxy S.

W tym roku Galaxy S6 ma pojawić się ponownie na targach MWC

samsung-galaxy-s5-android-5-lollipop

Co prawda przed samymi targami CES 2015 pojawiły się pogłoski, jakoby koreański gigant miał przyspieszyć cykl wydawniczy i pokazał Galaxy S6 już w styczniu, ale jak wiemy, nic takiego nie było miejsca. Na nowego topowego Samsunga klienci muszą jeszcze trochę poczekać.

Mówiło się przed i w trakcie targów CES 2015 w Las Vegas co prawda o zamkniętych pokazach, na których rzekomo wybrańcy mogli podziwiać nowego Galaxy S6 w akcji, ale jak na razie pozostaje to tylko w sferze plotek i domysłów.

Na temat Galaxy S6 krąży po sieci wiele nieoficjalnych informacji.

Jak zauważa Business Insider, wiele doniesień dotyczących Galaxy S6 dotyczy tego, że dla Samsunga to znacznie ważniejszy produkt, niż poprzednie modele. Tym razem topowy telefon ma nie być tylko małą aktualizacją zeszłorocznego sprzętu, a produktem zaprojektowanym od zera. Dotyczy to nie tylko obudowy i podzespołów, ale też oprogramowania, czyli nakładki TouchWiz na Androida.

Ważną zmianą w cyklu wydawniczym Samsunga ma być od teraz prezentowanie jednocześnie dwóch wariantów nowego telefonu z najwyższej półki. Nie chodzi tutaj o kosmetyczne różnice w postaci innego SoC-a. Jeśli wierzyć informatorom “blisko związanym z Samsungiem” możemy oczekiwać Galaxy S6 z zakrzywionym ekranem na wzór Galaxy Note Edge.

Galaxy S6 z nowym typem obudowy

Samsung Galaxy Alpha 036

Przez lata Samsung opierał się trendowi wprowadzania metalowych konstrukcji w urządzeniach z najwyższej półki. Kolejne Galaxy S (chociaż ich cena wskazywała na przynależność do segmentu premium) miały obudowy wykonane z, wysokiej bo wysokiej jakości, ale plastiku. Wygląda jednak na to, że Samsung wreszcie chce użyć nieco szlachetniejszych materiałów.

Zmiany w podejściu Samsunga do wykorzystywanych materiałów widać już wcześniej. Ostatnie phablety Galaxy Note, nietypowy i konkurujący nieco z nowym małym iPhone’m Galaxy Alpha, a także wywodząca się z niego cała linia telefonów Galaxy A z najróżniejszych półek cenowych wykorzystują metalowe elementy w konstrukcji ramki. Plastik jest nadal obecny, ale nowe sprzęty prezentują się znacznie bardziej elegancko.

Samsung Galaxy S6 również ma być wykonany z metalu.

Nie wiadomo jeszcze, czy Samsung zdecyduje się na obudowę typu unibody, jak np. w iPhonie lub topowych telefonach HTC z rodziny One, czy będzie to też tylko metalowe wykończenie jak w przypadku Galaxy Alpha. Wskazują na to zdjęcia, które nieoficjalnie trafiły do sieci. Nie przypisywałbym im jednak dużego znaczenia.

Samsung najpewniej ujednolici design urządzeń - Note, Galaxy S i Galaxy A. Zdjęcia metalowej obudowy nie świadczą o niczym, bo koreańska firma z pewnością ma w swoich fabrykach mnóstwo projektów smartfonów wykonanych z metalu. Do tej pory jednak plastik wygrywał, bo telefony z obudową z tworzywa są… tańsze w produkcji.

A co z Galaxy S6 Edge?

samsung galaxy note edge

Nie jest zaskoczeniem, że mówi się o planach wypuszczenia drugiego wariantu Galaxy S6 na wzór tego, co Samsung zrobił przy linii Note. Koreańscy inżynierowie opracowali bowiem technologię zakrzywionego ekranu, a programiście napisali pod to software, więc trudno aby ograniczać to rozwiązanie tylko do jednego modelu.

Galaxy Note Edge wprowadza pewien powiew świeżości do smartfonowego świata. Nie jest to w moim odczuciu rozwiązanie jakoś specjalnie przydatne w codziennym użytkowaniu telefonu, ale zakrzywiony ekran ma pewien “cool factor”, który może zachęcić więcej osób do wymiany poprzedniego modelu.

Mobilny Samsung to już nie tylko smartfony i tablety.

Największy producent telefonów z Androidem osiągnął sukces również w innym segmencie rynku mobilnego. Samsung nie jest pierwszą firmą, która stworzyła inteligentny zegarek, ale to też pierwszy producent, który wyniósł smartwatche na salony. W 2013 roku pierwsze zegarki z rodziny Gear przetarły szlaki dla innych producentów, a od tego czasu Samsung wypuścił już najróżniejsze modele.

W sklepach można znaleźć zegarki z Android Wear i Tizenem, współpracujące z telefonami lub działające w pełni autonomicznie. Nowy telefon Samsunga ma zadebiutować podczas targów MWC 2015 w Barcelonie i podobnie jak rok temu prezentację telefonu może przyćmić nowy inteligentny zegarek. Spodziewamy się konstrukcji z okrągłym ekranem na wzór tego z Motoroli Moto 360 lub LG G Watch R.

gear s 2

Jeśli informacje znajdą odbicie w rzeczywistości, a Samsung nie zmieni planów, to nadchodzące targi zapowiadają się ciekawie. Mam jednak nadzieję, że Samsung ma jakiegoś asa w rękawie. Szósta iteracja telefonu w połączeniu z (kolejnym) zegarkiem i zakrzywionym ekranem (prezentowanym rok wcześniej) nie wzbudzi ogromnych emocji, to wszystko już było.

Może to czas na segment Internetu Rzeczy, a tym razem premierę telefonu przyćmią nie opaski i zegarki, a pralki i lodówki? To dopiero byłoby ciekawe.

*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst