RTV  /  Artykuł

Czy technologia wyświetlania ma znaczenie przy zakupie projektora? DLP kontra 3LCD

Picture of the author

Decydując się na zakup projektora, który nie będzie drenował naszego portfela do wyboru mamy dwie technologię wyświetlania obrazu: DLP oraz 3LCD. Czy któraś jest zdecydowanie lepsza? Co o nich mówią sami producenci?

Po przygotowaniu pokoju do kina domowego oraz szerszym zapoznaniem się z głównymi parametrami projektorów przyszła pora na ostateczną rywalizację pomiędzy dwoma wiodącymi technologiami: 3LCD i DLP. Na początek powiem, że każda z nich ma wady i zalety, a wybór i tak zależy od was samych.

Z 3LCD i DLP jest podobnie jak z telewizorami LCD oraz technologią plazmową. 3LCD daje lepsze żywsze kolory, ale DLP znowu oferuje lepszą czerń. W przeciwieństwie jednak do rynku telewizorów, żadna z technologii w projektorach nie jest wymierająca. Mamy jeszcze droższą i rzadziej stosowaną technologię LCOS, która jest swoistym połączeniem obu rozwiązań.

O zalety obu technologii postanowiłem spytać przedstawicieli obu rywalizujących ze sobą obozów. W dziedzinie DLP jedna z popularniejszych marek w Polsce jest BenQ, natomiast niekwestionowanym liderem 3LCD (w końcu to ich autorska technologia) jest Epson.

Zalety DLP

O zaletach technologii DLP mówi Krzysztof Sulowicz, Country Manager BenQ PL:

 • wysoki kontrast i głębokie czernie z dobrze widocznymi szczegółami w ciemnych partiach obrazu
 • stabilna wysoka jakość kolorów przez cały cykl życia projektora czyli w praktyce nie zmniejsza się nasycenie i kontrast w miarę upływu czasu użytkowania projektora elastyczność zastosowania w różnych rodzajach projektorów – od miniaturowych do instalacyjnych
 • niski pobór energii i bardzo dobry stosunek jasności/mocy czyli lumenów/W
 • zamknięty tor optyczny lampa-obiektyw – nie trzeba okresowo wymieniać filtrów przeciwkurzowych
 • możliwość stosowania – przez producenta - różnych źródeł światła np. laserowego, LED-owego czy lamp – co w przypadku LED lub lasera powoduje brak koniecznosci wymiany lampy (okres zywotnosic lampy bardzo dlugi)
 •  zwykle lepszy stosunek ceny projektora do jego możliwości w stosunku do innych technologii wyświetlania, choć dziś już różnice te nie są tak znaczące jak jeszcze kilka lat temu

Zalety 3LCD

W krótkich żołnierskich słowach o zaletach technologii 3LCD wypowiedział się dla Spider’s Web Karol Andruszkiewicz, dyrektor do spraw projektorów w firmie EPSON:

 • jednakowa wartość natężenia światła białego oraz barwnego
 • obrazy do 3 razy jaśniejsze niż w przypadku technologii DLP
 • dzięki ciągłemu wyświetlaniu kolorów technologia 3LCD jest przyjazna dla wzroku (brak efektu tęczy oraz „migania” obrazu)
 • niskie zużycie energii
 • sprawdzona technologia – ponad 70 mln sprzedanych chipów LCD

Warto też podkreślić uniwersalność technologii 3LCD i jej szerokie zastosowanie zarówno w rozwiązaniach domowych jak i specjalistycznych:

3LCD jest technologią najwierniej odwzorowującą kolory. Dzięki temu projektory wykonane w tej właśnie technologi nadają się doskonale zarówno do zastosowań profesjonalnych przy wyświetlaniu zdjęć czy reprodukcji obrazów, ale również w zastosowaniach medycznych gdzie niezwykle ważne jest to aby lekarz czy student widział możliwie najrealniejszy obraz. Projektory 3LCD gwarantują pewny, stabilny obraz w każdych warunkach dzięki ciągłemu wyświetlaniu obrazu – nawet jeśli obraz jest nagrywany kamerą na nagraniu nie pojawią się uciążliwe „pasy” tak dobrze znane ze starych monitorów oraz jednochipowych projektorów DLP. Zmieniająca się technologia spowodowała poprawienie jedynego „niedociągnięcia” technologii 3LCD – a więc najnowsze, organiczne matryce LCD gwarantują niebywalewysokie poziomy kontrastu.

Mówi Karol Andruszkiewicz z firmy EPSON

Nie ma róży bez kolców, a projektora bez wad

Jednocześnie każda z tych technologii ma mniejsze lub większe wady. W 3LCD to chociażby gorszy poziom czerni, często też konieczność wymiany filtrów kurzu, czy blaknięcie kolorów. Słusznie też jeden z komentatorów pod moim ostatnim tekstem zauważył, że 3LCD praktycznie nie jest używany w kinach. W sklepach znajdziemy jednak tanie urządzenia domowe jak EB-S18, projektory dla graczy EH-TW5200, urządzenia edukacyjne EV-W8D, czy urządzenia instalacyjne jak EB-Z100005.

Jako największą wadę projektorów DLP wymienia się najczęściej efekt tęczy, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdy jedno przetwornikowy projektor. Problem ten świetnie nakreślił Juluisz Kornaszewski, PR Manager Intela, w komentarzu do poprzedniego tekstu.

DLP ma szereg zalet. Jednak tęcza to poważny problem, którego bym nie bagatelizował (nawet przy wielosegmentowych kołach obracających się z dużą częstotliwością). Można jej nie widzieć (ja widzę, różnica w zależności od modelu to tylko czy mniej czy więcej to przeszkadza) bądź widzieć, natomiast pamiętajmy, że projektor to takie urządzenie, które często służy do oglądania filmów ze znajomymi. I choć jedna osoba może tęczy nie wychwytywać to inni już tak. Wiele razy miałem tak, że znajomi nie potrafili powiedzieć co im przy oglądaniu obrazu z DLP nie pasuje, jednak czuli dyskomfort. Gdy się im opisało zjawisko oczywiście wszystko było już jasne. Zatem podsumowując - najlepiej sprawdzić na własnej skórze przed zakupem. Wybrać się z rodziną i sprawdzić (zawsze to już jakaś eliminacja ryzyka, znajomych ciągnąć do sklepu już nie będziemy ;)
Są też projektory z 3 przetwornikami DLP i wtedy problem nie istnieje. Problemem jest wtedy cena.

Fakt, że efekt tęczy dotyczy tylko niektórych widzów podkreśla też przedstawiciel firmy BenQ.

Zauważanie efektu tęczy i jego wpływ na jakość odbioru obrazu jest tzw. cechą osobniczą czyli nie wszyscy tak samo go widzą, o ile w ogóle zauważają. Dzieje się tak m.in. dlatego, że m.in. zwiększanie szybkości obracania się koła kolorów oraz zwiększanie liczby i rozmiaru poszczególnych wycinków powoduje znaczny postęp w redukcji zauważalności tego efektu.

Wojna, w której zwycięża klient

Na rynku telewizorów walka dwóch technologii nie zakończyła się z sukcesem dla klienta. Telewizory plazmowe zostały wyparte z rynku przez ekrany LCD LED, które pod wieloma aspektami nie dorównują plazmom. Są jednak znacznie bardziej uniwersalne. Po wycofaniu się Panasonica z rynku pozostały jedynie urządzenia budżetowe od Samsunga i LG. Na rynku projektorów sytuacja jest odmienna - tutaj obie technologie wciąż ze sobą konkurują. Nie są może dynamicznie udoskonalane ale nadal rozwijane.

Klient może więc wybrać taki projektor jaki mu odpowiada zaczynając od urządzeń DLP LED, poprzez szerokie spektrum sprzętów 3LCD, kończąc na drogich projektorach z technologią LCOS. Czy można tu wskazać jednego zwycięzcę? Teoretycznie projektory DLP lepiej sprawdzają się w domu, a 3LCD w biznesie. Jednocześnie jednak wśród projektorów w technologii 3LCD znajdziemy szereg do użytku domowego - od tanich urządzeń, przez sprzęt dla graczy, a kończąc na naprawdę świetnych urządzeniach do kina domowego, jak na przykład EH-TW9100.

Kupując projektor należy więc zwrócić uwagę na technologię i najlepiej samemu przed zakupem dokonać porównania kilku urządzeń z podobnej półki cenowej. Wybór konkretnej technologii jest ważny ale jeszcze nie gwarantuje satysfakcji z korzystania z obrazu. Szczególnie decydując się na DLP musimy przed zakupem przetestować czy my i nasi bliscy nie będziemy dostrzegać efektu tęczy. Projektor z 3LCD będzie znacznie lepszym wyborem, gdy nie możemy sobie pozwolić na pełne zaciemnienie pokoju. Jednak temat jasności zostawiam na później.

Największą bolączką pozostaje tutaj kwestia możliwości przetestowania projektora. W elektromarketach dostępność projektorów jest ograniczona, a profesjonalne salony audio-wideo nie są zwykle na wyciągnięcie ręki. Mimo, że sam nabyłem projektor 7 lat temu praktycznie bez wiedzy i w ciemno, to dziś odradzam takie zakupy. Warto zdecydować się na wcześniejsze sprawdzenie.

Kupić projektor DLP czy 3LCD?

W zależności od potrzeb, możliwości, zasobności portfela oraz przede wszystkim własnych preferencji. Jedna osoba będzie chciała osiągnąć czarną jak smoła czerń, inna zdecyduje się na przecudne, żywe i jasne kolory oferowane przez 3LCD.

Zobacz również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst