REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dostałeś pod choinkę smartfon z Windows Phone? Oto aplikacje, które musisz zainstalować

Dostałeś pod choinkę smartfon z Windows Phone? Wybrałem piętnaście najlepszych, najbardziej praktycznych oraz najskuteczniej działających aplikacji, które po prostu musicie mieć na Waszych urządzeniach.

25.12.2013
17:47
Dostałeś pod choinkę smartfon z Windows Phone? Oto aplikacje, które musisz zainstalować
REKLAMA
REKLAMA

Facebook

Oczywiste? W Przypadku Windows Phone, wręcz przeciwnie. Smutnym zwyczajem było to, że na telefonach z systemem operacyjnym Microsoftu najlepiej przeglądało się Facebooka z poziomu… przeglądarki. Smutne, lecz prawdziwe. Wszystko przez brak woli po stronie Zuckerberga, aby klient najpopularniejszego portalu społecznościowego znalazł się na WP. Rękawy musiał więc zakasać Microsoft.

Niestety, aplikacja Facebook w wykonaniu giganta z Redmond pozostawiała naprawdę wiele do życzenia. Na całe szczęście z każdą kolejną aktualizacją było jednak coraz lepiej. Prawdziwy przełom nastąpił właśnie kilka dni temu, kiedy do Facebook dla Windows Phone został wydany w wersji 5.02.

Dopiero teraz powiadomienia typu push oraz toast działają tak, jak powinny działać. Messenger, tablica, wydarzenia – wszystko to możemy podzielić na osobne, atrakcyjne wizualnie kafle, które w końcu informują użytkowników w błyskawiczny oraz czytelny sposób. Najpopularniejszy klient Facebooka na WP w końcu zaczął być naprawdę funkcjonalny i aż chce się go używać. A to wszystko z poziomu pulpitu. Bajka, porównując to do wcześniejszych edycji.

Coigdzie.pl

Nie masz planów na weekend? No to już masz. Coigdzie.pl to jedna z tych aplikacji, których nie używa się codziennie, lecz na pewno korzysta się z nich stale, cyklicznie. Agregator wydarzeń z Waszego miasta/regionu spisuje się doskonale, odnajdując eventy ogromne i ważne, ale również drobne zdarzenia, które przeszłyby Wam koło nosa, gdyby nie ta aplikacja.

Muzyka, kino, teatr, rodzinne i sport – pod tymi kategoriami kryją się wszystkie zbierane przez Coigdzie.pl informacje, skutecznie zastępując programy od repertuarów filmowych czy portale poświęcone koncertowym wydarzeniom.

Co, gdzie, kiedy, jak tam dojechać i za ile – na te główne pytania Coigdzie.pl odpowiada za każdym razem, stanowiąc kompletną bazę danych na temat wydarzeń wokół Was, integrując się z mapami Google oraz oferując szybkie skróty dla obejrzenia witryny internetowej wydarzenia, zadzwonienia do organizatorów czy wysłania im maila. Podsumowując – kompletne, wystarczające i wysoce efektywne narzędzie, za pomocą którego zaplanujecie sobie każdy wolny dzień.

Jakdojade.pl kontra Transportoid

Miałem ogromny dylemat, którą aplikację do podróży miejskimi środkami komunikacji wybrać. Ostatecznie wybrałem obie. Każda z nich jest wystarczająca do stawianych przed nią celów, żadna nie jest również idealna.

Tak oto Jakdojade.pl jest skierowane dla osób, które są w stałym kontakcie z siecią. Aplikacja wymaga Internetu, każdorazowo łącząc się z serwerami i pobierając interesujący nas rozkład jazdy. Dzięki temu nigdy nie musimy się martwić, że posiadamy stare, nieaktualne dane. Jakdojade.pl zawsze wie, kiedy jest święto, kiedy ferie czy wakacje. Niestety, posiadacz smartfona z Windows Phone przypłaca to znacznie mniej przyjazną i intuicyjną nawigacją, niżeli ta zastosowana u konkurencji.

No właśnie, Transportoid. Szybki, intuicyjny, banalnie prosty w obsłudze. Niestety, częste sprawdzanie dostępności nowych zmian w rozkładach bywa męczące. Często zdarzało się tak, że w pośpiechu nie mogłem skorzystać z bazy danych, ponieważ aplikacja musiała zainstalować nowy pakiet rozkładów. Groza.

Która aplikację wybrać ostatecznie? To już Wasz wybór. Pozostałem przy jakdojade.pl, chociaż rozumiem, że dla osób bez pakietów danych bądź nielimitowanego Internetu w smartfonie ta aplikacja może być całkowicie bezużyteczna.

Pobierz Jakdojade.pl oraz Transportoid ze Sklepu Windows Phone.

HERE Maps, HERE Drive+ oraz HERE City Lens

Będę tutaj stuprocentowo szczery – nawigacja Nokii to najlepsze rozwiązanie, jakie kiedykolwiek widziałem oraz używałem na ekranie smartfona. To właśnie za jej sprawą coraz większa ilość znajomych decydowała się na zakup modelu z Windows Phone na pokładzie, szukając odmiany od Androida. Nawigacja jest jednym z najsilniejszych punktów tego systemu operacyjnego, w moim odczuciu deklasując konkurencję na całej linii.

Kto miał do czynienia ze zbiorem HERE, ten na pewno wie, o czym mówię. Darmowe aplikacje, darmowe mapy, darmowe aktualizacje – wszystko to przekłada się w pełni wystarczającą nawigację, która wystarcza zarówno w podróży samochodem, jak również maszerując pieszo bądź jeżdżąc rowerem. Zbiór HERE jest cały czas rozwijany, poszerzając się o informacje o korkach czy miejską komunikację. To zupełnie nowa jakość mobilnej nawigacji, która działa jak burza, nawet ze sprzętami z 512 MB RAMu na pokładzie.

Nie można również nie wspomnieć o City Lens. Aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość w celu wskazania nam najciekawszych obiektów dookoła idealnie współgra z HERE Maps, stanowiąc wystarczające rozwiązanie dla wszystkich, pieszych oraz zmotoryzowanych. HRE po prostu trzeba mieć na smartfonie z Windows Phone.

Pobierz HERE Maps, HERE Drive+ oraz HERE City Lens ze Sklepu Windows Phone.

Deezer

Jestem zakochany.  Aplikacja Deezer na Windows Phone wygląda bajecznie. Jest prześliczna. Cieszy oko niepomiernie bardziej, niżeli desktopowy odpowiednik na komputery osobiste, przewyższając równocześnie wersję dla kafli Windows 8 pod względem instynktowności oraz prostoty.

Od kiedy korzystam z Deezera, na moim sprzęcie z Windows Phone nie uruchamiałem ani jednego innego odtwarzacza muzyki, nie licząc YouTube. Słowo harcerza. Deezer wystarcza mi całkowicie. Możliwość zapisywania utworów w pamięci telefonu, bez potrzeby posiadania połączenia z Internetem w celu ich odsłuchania – rewelacja. Sama strona wizualna tej aplikacji to czyste mistrzostwo, natomiast comiesięczna opłata abonamentowa nie boli ani trochę, biorąc pod uwagę dostęp do ogromnej ilości muzyki.

Deezer to przede wszystkim świetny system poznawania nowych artystów, za pomocą rekomendacji. Nie mogło zabraknąć list przebojów oraz ulubionych składanek. Niestety, nie zawsze jest idealnie. Aplikacja wciąż ma problemy z synchronizacją, czasem wyświetlając puste foldery zbiorów. Stosunkowo często program „gubi się” podczas szybkiego przełączania utworów w trybie on-line. To poważne wady, lecz nawet mimo ich obecności, Deezer wyparł z mojego smartfona jakiekolwiek inne programy do odtwarzania muzyki. Dzięki niemu poznałem masę nowych artystów i wiem, że prędko z niego nie zrezygnuję.

Bilkom

Co tutaj dużo pisać, Bilkom to najlepsza aplikacja dla wszystkich, którzy podróżują koleją. Ten program jest przeciwieństwem PKP, działając precyzyjnie, szybko i bez żadnych problemów. Jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, w przeciwieństwie do Kolei Państwowych.

Dla mnie główną zaletą Bilkoma w wersji na Windows Phone jest jego prostota i niesamowicie intuicyjny interfejs. Wykorzystanie modułu GPS, pożądane i proste opcje, takie jak odwrócenie kierunków trasy, czy dodatkowe informacje, których często próżno szukać nawet na dworcowych tablicach – to wszystko przekłada się na rzetelną aplikację, której można zaufać. Może nawet bardziej, niż pani przy okienku.

App Social

Sklep Windows Phone w wydaniu mobilnym nie należy do najbardziej funkcjonalnej platformy dystrybucji cyfrowej. Interfejs jest po prostu archaiczny i wymaga gruntownej przebudowy. Algorytmy wyszukiwania to momentami kpina z użytkowników. O wyglądzie nawet nie będę wspominał.

Na całe szczęście istnieje alternatywa. Jest nią stale rozwijany App Social do samej Nokii. App Social to nie tylko „całkowicie inny” Sklep Windows Phone, ale również znacznie więcej funkcji, dzięki którym wybierzecie interesujące Was aplikacje. Mnie najbardziej cieszy możliwość tworzenia ulubionych list programów, które mogą zostać wyświetlone i ocenione przez innych użytkowników. „Najlepsze gry RPG”, „najlepsze aplikacji do edycji zdjęć” i tym podobne – znajdziecie tutaj wszystko, dzięki stale rozrastającej się bazie rekomendacji. No i takie sklepy to ja rozumiem.

Connectivity Shortcuts

Windows Phone posiada jedną, wysoce odczuwalną wadę. Jest nią brak możliwości przypięcia kafli z konkretnymi ustawieniami do głównego pulpitu. Włączanie i wyłączani wyszukiwania Wi-Fi, dzielenia się Internetem czy używania modułu GPS – aby kontrolować to wszystko, stale musimy przedzierać się przez ekran opcji, odnajdując odpowiednie kategorie. Oczywiście do momentu zainstalowania conenctivity shortcuts.

Ta aplikacja jest bajecznie prosta w obsłudze. Dzięki niej powstają skróty do odpowiednich zakładek w ustawieniach, które możemy przywoływać na pomocą jednego kliknięcia. Tak oto dzięki rozwiązaniu stworzonemu przez Łukasza Rejmana mamy błyskawiczny dostęp do trybu samolotowego, ustawień sieci, ustawień lokalizacji, ustawień Wi-Fi, ustawień Bluetooth oraz, co może nieco dziwić, zbiorów map wykorzystywanych przez nawigację HERE. Tak proste, ale równocześnie tak potrzebne. Naprawdę polecam.

TVN Player, ipla oraz Onet VOD

To, co łączy wszystkie powyższe serwisy VOD, to przede wszystkim jakość wykonania. Żaden z nich nie zawodzi, będąc świetnym kompanem zarówno podczas połączenia za pomocą Wi-Fi, jak również sieci 3G.

Tak oto TVN Player oferuje bardzo ciekawą opcję zatrzymywania materiału filmowego, po czym ponownego jego oglądania na innym urządzeniu, za sprawą uniwersalnego konta. Ipla to przede wszystkim ogromne zbiory programów oraz znacznie mniejsza ilość reklam, w porównaniu do wersji webowej oraz desktopowej.

Najmłodszym z tej trójki jest oczywiście Onet VOD. Po fatalnym starcie usługi, dzisiaj Onet VOD jest miejscem, w którym możemy obejrzeć wiele fantastycznych filmów, niedostępnych nigdzie indziej. Niestety, momentami przeraża ilość reklam, które dręczą widza nawet do dwóch minut. Mimo tego, każda z aplikacji vod została wykonana na wyjątkowo dobrym poziomie, działając po prostu rewelacyjnie. Pisząc z pełnym przekonaniem – mobilna telewizja jeszcze nigdy nie była tak przyjemna.

Pobierz TVN Player, IPLA oraz Onet VOD ze Sklepu Windows Phone.

Youtube HD

Podobnie jak opisany wyżej Facebook, również YouTube w wersji dla Windows Phone nie posiada swojego oficjalnego klienta. To źle? Wręcz przeciwnie, to bardzo dobrze, ponieważ dało to pole do popisu dla zewnętrznych twórców, którzy stworzyli aplikację doskonałą.

Jaka jest największa siła YouTube HD? Przede wszystkim możliwość zapisu każdego materiału filmowego w pamięci telefonu. Mało? W takim razie co powiecie na całkowity brak reklam? HD pozwala również na szereg praktycznych czynności, takich jak grupowanie materiałów filmowych, wrzucanie bezpośrednio nagranego pliku czy świetny system subskrypcji.

Ten program to następna obowiązkowa pozycja na Waszej liście. Skoro Google nie chce wydać oficjalnej aplikacji na Windows Phone, dlaczego mamy męczyć się z kolejnymi nieudolnymi nakładkami na wersję przeglądarkową? YouTube HD to gra na nosie gigantowi w najlepszym możliwym wydaniu. Przyczepić mogę się tylko do strony wizualnej, której przydałby się już drobny lifting.

NOKIA Camera, NOKIA Glam Me, NOKIA Smart Cam oraz NOKIA Refocus

Nawigacja oraz zdjęcia – to główne siły systemu Windows Phone w połączeniu z urządzeniami Nokii. Dzięki aplikacjom do edycji i wykonywania zdjęć, ich jakość jest jeszcze lepsza. Posiadacze najnowszych Nokii z WP na pokładzie nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o wykonywanie najbardziej spektakularnych, mobilnych fotografii.

Nokia Glam Me zajmuje się edycją portretów, odchudzając nas o kilka kilogramów bądź podkreślając te najkorzystniejsze atrybuty. Refocus to wyjątkowa aplikacja, za pomocą której możemy bawić się głębią oraz ostrością, co daje piorunujące efekty. Smart Cam oraz Camera to już spektakularny zestaw narzędzi, dzięki którym mobilni fotografowie będą w niebie. Nie starczyłoby mi tutaj miejsca, aby opisać wszystkie możliwości tych aplikacji, toteż jestem zmuszony odesłać Was do odpowiedniego tekstu Maćka.

Pobierz Nokia Camera, Nokia Smart Cam, Nokia Refocus oraz Nokia Glam Me ze Sklepu Windows Phone.

VBA8, VGBC8 oraz SNES8X

Co tutaj dużo pisać – wszystkie zgrupowane w tym punkcie aplikacje to emulatory świetnych konsol, za pomocą których możecie uruchomić posiadane przez Was dawniej fantastyczne gry, w formacie ROMów.

pokemon emerald

VBA8 to emulator GameBoy’a Advance. VGBC8 to oczywiście środowisko zdolne do uruchamiania gier wydanych na GameBoy’a Color, natomiast Snes8x to najstarszy z wielkiej trójcy. Za jego pomocą przypomnicie sobie największe hity z Super Nintendo.

Co bardzo cieszy, po przejściu tych aplikacji w ręce nowego twórcy, ten dodał do nich wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów. Pokemony na Widows Phone, z niesamowicie wygodnym sterowaniem? Nie ma żadnego problemu. Oczywiście, o ile posiadacie ROM zgrany z Waszej kopii oryginalnej gry. Przypominamy, że pobieranie ROMów z innych źródeł jest nielegalne!

Pobierz VBA8, VBC8 oraz Snes8x ze Sklepu Windows Phone.

QONQR

Tytuł opiera się na walce o realne, osadzone w rzeczywistości strefy wpływów, wykorzystując do tego sieć Wi-Fi oraz GPS. Gracze wybierają jedną z trzech frakcji i ruszają w miasto, walcząc o dominację nad Rzeczpospolitą.

Poza zwalczaniem wroga, który pozostawił ślady na danym terytorium, CONQR pozwala na zakładanie wirtualnych baz, wsparcie słabej obwarowanych regionów innych graczy, lokowanie pułapek i korzystanie ze specjalnych umiejętności, zdobywanych wraz z rozwojem naszej postaci.

To, co zrobiło na mnie największe wrażenie, poza kapitalnym, lecz już nie tak oryginalnym pomysłem, to solidne wykonanie. CONQR posiada piękne, czytelne ekrany danych, działa bardzo płynnie nawet ze sprzętami ograniczonymi 512 MB RAMu oraz nie łapie żadnej zadyszki, pobierając mapy otoczenia, w jakim się znajdujemy i dodając do nich specyficzny dla produkcji filtr oraz oznaczenia.

Nightmares From The Deep 2: The Siren's Call

Powyższa gra to najlepszy przykład na to, jak doskonale potrafią sobie poradzić Polacy na scenie produkcji mobilnych. Gra przygodowa stworzona przez mistrzów-rzemieślników z krakowsko-zabrzańskiego Artifex Mundi to światowa czołówka, jeżeli chodzi o mobilną rozgrywkę.

To, co naprawdę cieszy w The Siren’s Call, to zagadki skrojone idealnie na miarę mobilnych urządzeń. Nie można również nie wspomnieć o przepięknych tłach, które po prostu nie mają sobie równych, mówiąc o grach na smartfony i tablety. Na tym tle banalny scenariusz zdaje się w ogóle nie przeszkadzać. Gra wciąga jak bagno, o czym przekonałem się na własnej skórze, będąc zmuszonym wyrywać mój telefon z objęć pochłoniętej zabawą dziewczyny.

Dobre, bo polskie? Zdecydowanie. Artifex Mundi posiada ogromne doświadczenie w tej gałęzi gier. Niedowiarków zapraszam do przeczytania naszej recenzji tego tytułu, w wydaniu na komputery osobiste.

HALO: Spartan Assault

Ten tytuł to jedna z niewielu produkcji ekskluzywnych, którymi mogą pochwalić się gracze związani z Windows Phone. Gra akcji w rzucie izometrycznym to przede wszystkim kapitalna grafika oraz wciągający mechanizm rozgrywki.

REKLAMA

Niestety, boli brak jakiegokolwiek trybu wieloosobowego. Dla fanów uniwersum może to być prawdziwy potwarz, ponieważ od zawsze to właśnie zmagania na serwerach były największą siłą tej serii. Spartan Assault jest ponadto stosunkowo krótkie, co za tym idzie, warto poczekać do wyprzedaży, które co jakiś czas, cyklicznie nawiedzają Sklep Windows Phone.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA