REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Płatności mobilne w taksówkach mają sens i MyTaxi o tym wie

Rynek mobilnych usług taksówkarskich był swego czasu gorącym tematem. Takie firmy jak iTaxi, Taxi5 czy MyTaxi chciały go nieco ożywić i w niektórych miejscach tak się stało. Dotyczy to głównie stolicy. Teraz MyTaxi robi kolejną „rewolucje”, do gry wchodzą mobilne płatności.

12.12.2013
18:15
Płatności mobilne w taksówkach mają sens i MyTaxi o tym wie
REKLAMA

Z taksówek korzystam rzadko, choć na pokładzie wiekowych mercedesów można dowiedzieć naprawdę wiele. Rynek ten jest w naszym kraju dość specyficzny i podobnie jak wiele innych grup zawodowych niezbyt dobrze reaguje na zmiany. W wielu miejscach możliwość płacenia kartą, to wciąż wyjątek. A wejście iTaxi obruszyło szereg korporacji.

REKLAMA

W tej chwili możemy zamawiać taksówki dzięki urządzeniom mobilnym. Do dyspozycji użytkowników jest przynajmniej kilka aplikacji od prostych z bazą numerów telefonów, po zaawansowane takie jak iTaxi, czy MyTaxi. Oferują one wybór taksówki z mapy oraz monitorowanie jej pozycji na bieżąco. Niestety tylko nieliczne pojazdy są obecne w tych systemach i ogranicza się do kilku miast. Zapewne z powodów ekonomicznych, nie sądzę by w mojej Łodzi znalazło się dużo amatorów takich usług, w stolicy skala przedsięwzięcia jest znacznie większa, ale z tego co wiem, zamówienie w ten sposób taksówki poza ścisłym centrum też nie należy do najłatwiejszych.

iphone_5s_bl_group-of-3_payment_R5_pl

Do tej pory taksówkarskie aplikacje miały jeden mankament – były przydatne do momentu przyjazdu taksówki, przez co nie oferowały kompletnej usługi. Teraz MyTaxi to zmienia wprowadzając mobilne płatności. Do aplikacji będziemy mogli podpiąć naszą kartę płatniczą i płacić bezpośrednio z MyTaxi. Nie musimy się więc martwić o brak terminalu płatniczego w taksówce, a nawet o posiadanie przy sobie karty czy gotówkę.

Cały proces jest całkiem intuicyjny, podobnie zresztą jak i sama aplikacja MyTaxi. Nie popadałbym w jakiś zachwyt nad tym rozwiązaniem, nie wróżyłbym też większego sukcesu. Jest to jednak kolejna alternatywna, bezgotówkowa forma płatności i dla części stałych klientów taksówek, którzy nie korzystają z korporacyjnych voucherów będzie to dobre rozwiązanie.

Czy mobilne płatności wyprą karty i gotówkę?

REKLAMA

W pierwszym mailingu po premierze, MyTaxi zachęca do porzucenia banknotów. Patrząc na rozwój mobilnych opłat, można by się zacząć zastanawiać, jak długo jeszcze będziemy nosilć portfele. Śmiało odpowiem, że jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Mimo zachęt banków i rządów do przerzucenia się na "plastik", pieniądze w banknotach i monetach trzymają się nieźle.

MyTaxi wykonało dobry ruch, będący uzupełnieniem własnej usługi. Teraz można powiedzieć, że produkt jest kompletny. Niestety to wcale nie oznacza, że będąc w Warszawie zdecyduje się korzystać wyłącznie z tej aplikacji, czy będę częściej jeździł taksówką. Czasem szybciej jest po prostu zadzwonić lub zabrać taksówkę z postoju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA