REKLAMA

Nie pojawi się HTC Zara, ale do sprzedaży trafią za to kolejne modele z linii HTC Desire: 601 i 300

HTC planuje ofensywę. Możemy spodziewać się nowych telefonów z niskiej i średniej półki cenowej, jak i ciekawych akcesoriów. O gadżetach nazwanych HTC Mini+ i Fetch pisałem już w sobotę, ale dowiedziałem się też od samego źródła, jakie dwa nowe modele tajwańska firma ma zamiar wprowadzić na rynek jeszcze we wrześniu. Już wiemy, że nie będzie nowego modelu HTC Zara, a pora przywitać się z HTC Desire 601 oraz HTC Desire 300. Co o nich już wiadomo?

03.09.2013 07.02
Nie pojawi się HTC Zara, ale do sprzedaży trafią za to kolejne modele z linii HTC Desire: 601 i 300
REKLAMA

Oba wymienione na wstępie modele - czyli HTC Desire 601 i Desire 300 - wydają się być zupełnym zaskoczeniem i nowością, ale tak naprawdę informacje o nich krążyły od dłuższego czasu po sieci - w postaci przecieków od chociażby niezawodnego profilu @evleaks. Do tej pory mówiło się o nich jako o HTC Zara oraz HTC G3, ale po prostu po raz kolejny nazwy kodowe nijak mają się do tego, co zobaczymy na sklepowej półce i w broszurkach operatorów.

REKLAMA

HTC Zara? Nie teraz

Plotki i przecieki, nawet te ze sprawdzonych źródeł, mają to do siebie, że nie można im w pełni ufać. Wyglądały one, przyznam, dość przekonująco, ale i tak do informacji o nowym HTC Zara podchodziłem do tej pory z rezerwą i czekałem na rozwój sytuacji. Okazuje się, że informacje znów się faktycznie potwierdziły. Mam już bowiem oficjalne potwierdzenie premiery dwóch nowych telefonów HTC, a teraz mogę się podzielić z Wami oficjalnymi informacjami.

Pewne i potwierdzone informacje o nowych telefonach czerpiemy zwykle z oficjalnych materiałów producenta udostępnionych w dniu premiery. Tym razem jednak informacje o nowych telefonach HTC przekazał mi podczas rozmowy konferencyjnej Graham Wheeler, piastujący poważnie brzmiące stanowisko w HTC o nazwie “Director of Product Commercialisation”. Opowiedział on dziennikarzom i blogerom nieco o tym, jak prezentować się będzie specyfikacja nowych telefonów oraz o tym, jak HTC widzi rozwój swojej oferty.

htc-desire-601-2

HTC Desire 601 (Zara)

Smartfon HTC, o którym plotki chodziły od jakiegoś czasu i nazywany był Zara, trafi do sprzedaży pod nazwą HTC Desire 601. Ma to być pierwszy telefon w ofercie Tajwańczyków, który będzie oferował łączność LTE w urządzeniu z tzw. klasy midrange. Pod względem specyfikacji ma być to urządzenie plasujące się nieco niżej niż i tak niezbyt porywający pod względem bebechów, ale należący do linii flagowców, HTC One Mini. Ma też oczywiście dużo cech wspólnych z zapowiedzianym w maju modelem Desire 600.

HTC Desire 601 będzie dość dużym telefonem z ekranem o przekątnej 4,5 cala. Zmieści się na nim 960 na 540 pikseli. To w sumie zrozumiałe zagranie, bo umieszczenie kolejnego telefonu z ekranem 720p w ofercie nie miałoby większego sensu. Specyfikację dopełni dwurdzeniowy procesor Qualcomm 400 o taktowaniu 1,2 GHz, 1 GB pamięci RAM i aparat 5 mpix z obsługą znanego z HTC One trybu Zoe. Urządzenie ma mieć 8 GB pamięci wewnętrznej oraz - co miłe - slot na karty microSD.

htc-desire-601-1

HTC Desire 300 (G3)

HTC Desire 601 nie był jednak jedynym urządzenie, które pojawiało się ostatnio w przeciekach. Pojawił się inny smartfon tajemniczo nazwany G3. Okazuje się, że i tym razem w plotkach tkwiło nawet więcej niż ziarno prawdy - chociaż standardowo, używana dotychczas nazwa była wyłącznie oznaczeniem kodowym. HTC Desire 300 będzie pochodził z segmentu o nazwie “entry level” (co stanowi bardzo ładnie brzmiące określenie telefonów z najniższej półki cenowej) i ma cechować go głównie niska cena.

Najtańszy Desire ma jednak być też na tyle dobry, aby zachęcić klienta do nabycia w przyszłości innego, lepszego i droższego telefonu też od HTC. Czy to się może udać? Uważam, że tak. Desire 300 wyposażony będzie w ekran o przekątnej 4,3 cala i rozdzielczości 800 na 480 pikseli, czyli tyle samo co obecny już w ofercie HTC Desire 500. Wypadnie jednak gorzej pod względem podzespołów - zastosowano tu zaledwie klasyczny 5-megapikselowy aparat, dwurdzeniowy procesor 1 GHz, 4 GB pamięci wewnętrznej i tylko 512 MB pamięci RAM. Pod koniec 2013 roku to po prostu strasznie mało.

htc-desire-300-1

HTC się zmienia

HTC stara się dopasować do zmieniającego się i wymagającego rynku i próbuje nowych sposobów na dotarcie do klientów. Ma w tym pomóc zatrudnienie do promocji urządzeń HTC samego Iron Mana, nowe kolory (oprócz wściekle czerwonego pojawi się też Vivid Blue) oraz zaoferowanie ciekawych produktów - nie tylko smartfonów, ale też gadżetów (nowością oprócz HTC Fetch i Mini+ będzie dedykowany głośnik Bluetooth/NFC o nazwie Boombase). Oferta zaczyna w końcu też się klarować i wygląda dość przejrzyście: tegoroczne urządzenia premium (One, One Mini) uzupełnią ponumerowane od najmniejszych/najsłabszych do największych/najmocniejszych telefony z linii Desire (200, 300, 500, 600/601).

Wprowadzenie obu nowych modeli do portfolio to moim zdaniem naprawdę bardzo dobry ruch. Ostatnio zaprezentowany i testowany obecnie przez Mateusza HTC Desire 500 to niezły początek, ale tajwańskiej firmie brakowało w ofercie jeszcze kilku niezbyt drogich telefonów, aby nawiązać walkę z Samsungiem - który ma w końcu w sprzedaży telefony o niemal dowolnych rozmiarach, cenach i specyfikacji. Co jednak znamienne, u Samsunga każdy, nawet najlepszy w ofercie telefon jest członkiem ogromnej rodziny Galaxy.

Podsumowanie

Tajwańskie HTC ma inną taktykę i traktuje jako swoją topową markę One, do której zalicza się dziś One oraz One Mini (a w przyszłości możliwe, że dołączy do tego phablet One Max). Te urządzenia odróżniają się wyraźnie od tańszych i słabszych urządzeń z segmentów “midrange” i “entry level”. Dobrze, że HTC dostrzegł potrzebę posiadania także takich tańszych urządzeń, ponieważ jak pokazuje praktyka, nawet świetnie wykonany smartfon z najwyższej półki nie wystarczy do wygenerowania zadowalających zysków.

REKLAMA

Na rodzinę tych bardziej przystępnych cenowo smartfonów składa się już cała seria Desire, będących następcami (przynajmniej z nazwy) bardzo udanego flagowca sprzed lat. Wyglądają na solidne urządzenia, których wady i uchybienia zrekompensuje atrakcyjna cena. Dobrze rokuje też to, że HTC nie oszczędza na ekranach i z wyjątkiem HTC Desire 200 nie zobaczymy już rozdzielczości niższej niż 800 na 480 punktów. Patrząc na pozostałe parametry jestem przekonany, że jeśli ceny będą atrakcyjne, to najnowsze HTC Desire 601 i Desire 300 odniosą spory sukces. A jakie faktycznie będą cenniki, powinniśmy dowiedzieć się już niedługo.

HTC planuje dowiem wypuszczenie Desire 601 i 300 już we wrześniu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA