REKLAMA

Lokalizacja autobusów po GPS. O możliwościach BusLive.pl opowiada nam twórca aplikacji

Wrocław to bardzo przyjazne miasto dla użytkowników smartfonów korzystających z komunikacji miejskiej. Mieszkańcy mają dostęp do aplikacji, które pozwalają sprawdzić w czasie rzeczywistym, gdzie znajduje się autobus. Pokazują one pozycję GPS środków komunikacji na mapie. Jednym z takich programów jest BusLive.pl. I przyznam, ze wrocławianom jej zazdroszczę.

23.08.2013 07.59
Lokalizacja autobusów po GPS. O możliwościach BusLive.pl opowiada nam twórca aplikacji
REKLAMA

Najczęściej po mieście poruszam się za pomocą pociągów i autobusów i bardzo cenię sobie świetne JakDojade.pl. Ale jako mieszkaniec stolicy z niekrytą zazdrością patrzę na to, do jakich aplikacji mają dostęp mieszkańcy Wrocławia. Jedną z nich jest opisywane już dwukrotnie na łamach Spider’s Web lokomo dostępne na telefony z Androidem i iPhone’a. Teraz przyjrzałem się również aplikacji BusLive.pl, która realizuje podobne zadanie.

REKLAMA
mpk-mapa

Wykorzystanie GPS w autobusach

Już w kwietniu pisałem o udostępnieniu przez MPK Wrocław danych o lokalizacji pojazdów zgłaszanej przez umieszczony w nich lokalizator GPS, którą podejrzeć można na mapie miasta. Wtedy zastanawiałem się, jaki sens ma udostępnienie takich danych na stronie internetowej, która jest dość niewygodna w nawigacji za pomocą urządzenia mobilnego. Minęło kilka miesięcy i okazuje się, że aplikacja wykorzystujące te dane już powstała. I to nawet nie jedna.

Pierwszą tego typu aplikacją opisywaną przez Spider’s Web było lokomo. Najpierw zostało udostępnione bezpłatnie na Androida, później w cenie 1,79 euro na iPhone’a. Aplikacja korzysta z geolokalizacji i pozwala na wygodne wyszukanie autobusów i tramwajów, które znajduja się w okolicy użytkownika. Co więcej, można obserwować na bieżąco w którą stronę się poruszają i filtrować wyniki. Lokomo w połączeniu z aplikacją taką jak JakDojade.pl to bardzo dobry tandem - ale okazuje się, że to nie jedyna aplikacja, która korzysta z tych danych GPS.

BusLive.pl też ma czym się pochwalić

Już w maju pojawiła się druga aplikacja, która bazuje na tych samych danych co lokomo. Pojawiła się jak na razie wyłącznie w wersji na Androida, więc posiadacze iOS muszą obejść się smakiem. W przeciwieństwie do lokomo dostępna jest w sklepie Google Play w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz pro, która kosztuje 6 zł. W tym drugim przypadku aplikacja nie wyświetla reklam. BusLive.pl na Androida realizuje w zasadzie te same funkcje co lokomo, a wedle statystyk sklepu Google Play pobrana została przez większą liczbę użytkowników. O aplikacji opowiedział nam trochę jej twórca, Paweł Marek:

Czyli jak widać cechą, która ma wyróżnić BusLive.pl na plus, jest możliwość podejrzenia lokalizacji autobusów na terenie całego miasta. Co ciekawe, pojazdy pokazywane na mapie pokazywane są nie tylko jako punkt, w którym znajdują się obecnie. Program pokazuje też trasę, jaką przebyły przez ostatnie 10 minut oraz wizualizację dalszej trasy, którą autobus będzie podążał. To z pewnością miły dodatek.

Dodatki w aplikacji

Oprócz samego sprawdzania lokalizacji pojazdów BusLive.pl oferuje kilka innych dodatkowych opcji. Jedną z nich jest wprowadzenie do aplikacji linii podmiejskich, których - o ile mi wiadomo - nie ma w konkurencyjnym lokomo - Dolnośląskie Linie Autobusowe, Marco Polo. Program integruje się też z systemem Wrocławskiego Roweru Miejskiego:

Widać więc, że wspomniane lokomo spełnia jedną podstawową funkcję, podczas gdy BusLive.pl integruje inne elementy, jak chociażby lokalizacja postojów taksówek:

Podsumowanie

I może to jest właśnie dobre podejście? Wskazywałaby na to chociażby ilość pobrań aplikacji, jednak na to może mieć wpływ wiele innych czynników. Jednocześnie ciekaw tylko jestem, czy w końcu dane GPS nie zostaną wykorzystane w popularnych miejskich nawigatorach, takich jak popularne JakDojade.pl lub Transportoid - a jeśli tak, to jaka przyszłość czeka lokomo i BusLive.pl. BusLive.pl chce się chyba przygotować na taką ewentualność rozwijając aplikację o dodatkowe elementy. Jak mówi Paweł Marek, twórca BusLive.pl:

Muszę przyznać, że dzisiejsze możliwości BusLive.pl prezentują się nieźle i z chęcią skorzystałbym z analogicznej aplikacji na terenie swojego miasta. Aplikację opisuję na podstawie zrzutów ekranu i informacji uzyskanych od osóby, która zajmują się jej rozwojem. Niestety, jako redakcja nie mamy obecnie w planach wycieczki do Wrocławia, więc niemożliwe jest sprawdzenie aplikacji w praktyce.

REKLAMA

Wygląda jednak na to, że aplikacja została ciepło przyjęta przez mieszkańców, o czym świadczy średnia ocen 4,5 w sklepie Google Play.

buslive-pl-oceny
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA