REKLAMA

Zobacz gdzie jest twój autobus - teraz również na iPhonie

Komunikacja miejska to dla wielu z nas codzienna zmora. Dzięki urządzeniom mobilnym nieco łatwiej ją znieść. Jedną z najbardziej pomocnych aplikacji otrzymali mieszkańcy Wrocławia – Lokomo właśnie trafił do App Store.

25.07.2013 19.41
Zobacz gdzie jest twój autobus – teraz również na iPhonie
REKLAMA

Wrocławska komunikacja po raz kolejny pojawia się na Spider’s Web. Najpierw informowaliśmy o stronie internetowej miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, gdzie pojawiły się informacje o lokalizacji pojazdów, następnie o aplikacji Lokomo dostępnej na telefony z Androidem. Teraz ta sama aplikacja, niezależnego twórcy jakim jest Artur Jaworski zawitała do App Store. Wrocławskim posiadaczom iPhone’ów już teraz polecamy uszczuplić swoje konto o 1,79 euro.

REKLAMA

Lokomo to stosunkowo prosta aplikacja, wykorzystująca dane MPK Wrocław. Pozwala ona na lokalizacje większości pojazdów komunikacji miejskiej. W wygodny sposób możemy sprawdzić autobusy i tramwaje znajdujące się w pobliżu nas, lub też obserwować wybrane linie. Dodatkowo mamy możliwość stworzenia list z obserwowanymi liniami. Funkcji nie jest dużo, ale trudno od aplikacji wymagać więcej. Spełnia swoje zadania i to jest najważniejsze.

lokomo iOS

Mi osobiście nie przypadł do gustu interfejs. Jest prosty, ładny i nie miałbym mu nic do zarzucenia gdyby powstał z myślą o platformie Windows Phone, do iPhone'a zupełnie nie pasuje czy to w iOS 6 czy iOS 7. Po prostu jest zupełnie oderwany od tego jak wygląda mobilny system operacyjny Apple. Nie jest to problemem, w końcu swoją estetyką nie odrzuca, wręcz przeciwnie. Jednak nie tak wyobrażam sobie aplikacje w systemie iOS.

lokomo iOS

Kombajn, czy funkcja? Lokalnie, czy globalnie?

O samym Lokomo nie ma co się rozpisywać, działa sprawnie, tak jak należy. To dobra aplikacja, która z pewnością przyda się mieszkańcom Wrocławia. Reszta Polski trochę zazdrości, zwłaszcza w godzinach szczytu i na myśl o zimowej aurze. Debiut takiej maleńkiej i do tego płatnej aplikacji w AppStore jest jednak okazją do przemyśleń o aplikacjach jako takich. Nazwa programu nie odnosi się w żaden sposób do Wrocławia, można więc mieć nadzieje, że jeśli będzie taka możliwość to w programie zagoszczą kolejne miasta. A czy tworzenie aplikacji z myślą o lokalnych użytkownikach ma sens?

lokomo iOS

Moim zdaniem potrzebujemy w Polsce jak i na świecie sporej liczby lokalnych aplikacji, takich które będą nam pomagały w codziennym funkcjonowaniu. Czy to  poprzez podawanie ważnych komunikatów, wydarzeń lokalnych, atrakcji, informacji o komunikacji miejskiej i wiele innych aspektów z  życia naszej małej lokalnej społeczności. O tym, że to lokalne wykorzystanie aplikacji jest coraz ważniejsze świadczy fakt, że w iOS7 w App Store znalazła się zakładka Near Me – polecające aplikacje, które można wykorzystać w okolicy.

lokomo iOS

Drugie zagadnienie odnośnie aplikacji, które pojawia się przy Lokomo to kwestia tego jaka powinna być dobra i funkcjonalna aplikacja. Czy powinna ona skupiać się na jednej funkcji czy też może być potężnym wielozadaniowym kombajnem. Wydaje mi się, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jednak często nie da się zrobić jednej dobrej aplikacji i lepiej by powstało kilka mniejszych, a następnie stworzono jakiś łącząco-polecający hub. Chodzi mi tu głównie o aplikacje miejskie. Nie ma sensu pakować do jednej aplikacji informacji dla mieszkańców, turystów, studentów i jeszcze to zapełniać innymi treściami, gdy można stworzyć kilka dobry aplikacji skupiających się na jednej funkcji.

lokomo iOS
REKLAMA

Lokomo z powodzeniem mogłoby być elementem genialnej aplikacji JakDojade. Jest jednak aplikacją skupiająca się na jednej funkcji i jak na razie jednym mieście. Trochę szkoda, że nie można z jednego miejsca sprawdzić zarówno rozkładu jak i pozycji pojazdu. Jednocześnie jednak skupienie się na tym jednym elemencie sprawiło, że aplikacja jest przejrzysta i prosta.

Czekam na więcej takich lokalnych projektów na mobilne platformy. Tak jak czekam na więcej rozwiązań ułatwiających codzienne życie w moim mieście i miastach, które zdarza mi się odwiedzić.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA