Sprzęt  / News

Planujesz kupić Samsunga Galaxy S4 lub HTC One "Nexus Edition"? Mamy złą wiadomość

Topowe smartfony Samsunga i HTC pojawiły się już w wersjach z czystym Androidem. Czy Polacy będą mogli je kupić?

Podczas konferencji Google I/O 2013 pokazano Samsunga Galaxy S4 z czystym Androidem. Hi-endowy smartfon bez nakładki graficznej producenta rozpalił wyobraźnię fanów urządzeń z Androidem, którzy cenią sobie szybkie aktualizacje systemu.

Po pewnym czasie SGS4 w wersji “Nexus Edition” trafił do sklepu Google Play. Obecnie urządzenie dostępne jest w Stanach Zjednoczonych, a prawda jest taka, że czeka na nie cały geekowski świat.

Okazało się również, że topowy model Samsunga nie będzie jedynym sprzętem z górnej półki, które będzie sprzedawane z czystym Androidem. Doczekaliśmy się już ruchu HTC, które wypuściło do sprzedaży model One w wersji pozbawionej HTC Sense. Chodzą głosy, że kolejnym urządzeniem z tej rodziny będzie Sony Xperia Z.

sgs4

Postanowiłem zapytać przedstawiciela Google Polska o szczegóły pojawianie się tych smartfonów w oficjalnej dystrybucji na naszym rynku. Niestety nie miał on dla mnie dobrych informacji.

W tym momencie nie mamy żadnych informacji na temat sprzedaży tych urządzeń poza USA. Jeśli chodzi o Google Play, to pracujemy nad tym by pełna oferta pojawiła się w Polsce. – powiedział w rozmowie ze Spider’s Web Piotr Zalewski z Google Polska.

Jak wspomniał Piotr Zalewski prace nad wdrożeniem pełnej oferty cały czas trwają. Już kilkanaście tygodni temu zauważyliśmy drobne sygnały, które mogły zwiastować rychłe wdrożenie sklepu Google w Polsce. Niestety jak do tej pory nic w tej sprawie nie drgnęło.

A to dziwne. Bo trzeba pamiętać, że tak jak przy wdrożeniu na nowe rynki sklepów z filmami i muzyką Google musi dograć tematy praw autorskich, licencji itp., tak w przypadku sprzedaży sprzętu tego problemu nie ma. A przynajmniej być nie powinno.

Niestety, w takich sprawach wiele decyzji rządzi się swoimi prawami i często są one dla nas niezrozumiałe. Musimy czekać cierpliwie, jak na fanów Androida przystało.

Na koniec mała ciekawostka. Plik instalacyjny Androida 4.2 z TouchWizem dla Samsunga Galaxy S4 waży ponad 2,2 GB, tymczasem czysty ROM w wersji 4.3, który wyciekł niedawno do sieci waży niecałe 400 MB. To oczywiście tylko jeden z atutów czystego Androida.

Zdjęcie Jelly Beans pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst