REKLAMA

Dzięki Lenstag zabezpieczysz sprzęt fotograficzny przed kradzieżą

Sprzęt fotograficzny to łakomy kąsek dla złodziei. Jest mały, stosunkowo lekki, a przy tym często szalenie wartościowy. Chwila nieuwagi i torba ze sprzętem przepada i słuch o niej ginie. Lenstag to nowa strona, która ma maksymalnie utrudnić życie złodziejom i sprawić, że skradziony sprzęt szybko wróci do właściciela.

16.07.2013 11.11
Dzięki Lenstag zabezpieczysz sprzęt fotograficzny przed kradzieżą
REKLAMA

Lenstag to baza danych, w której możemy bezpłatnie zarejestrować swój sprzęt fotograficzny. Strona na początku prosi nas o założenie konta, do którego wystarczy tylko mail i hasło. Od tej pory możemy rejestrować posiadany sprzęt fotograficzny.

REKLAMA

Rejestracja odbywa się poprzez wpisanie nazwy posiadanego aparatu/obiektywu i podanie jego numeru seryjnego. To jednak nie wszystko. Fakt posiadania sprzętu musimy udowodnić poprzez zrobienie zdjęcia danego sprzętu z widocznym numerem seryjnym. Po przesłaniu zdjęcia i jego pozytywnym zweryfikowaniu sprzęt zostaje przypisany do naszego konta w serwisie.

lenstag-welcome

Od tej pory mamy trzy możliwości – pierwszą jest usunięcie sprzętu z bazy, kolejna to transfer sprzętu do innego użytkownika Lenstag. Odbywa się po sprzedaży obiektywu, oczywiście warunkiem jest posiadanie przez kontrahenta konta w serwisie. Ostatnią opcją jest przycisk, którego mam nadzieję, że nie będziemy musieli klikać. Służy on do oznaczania sprzętu jako skradziony. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, zostaniemy poproszeni o podanie okoliczności kradzieży oraz o zostawienie swojego pełnego imienia i nazwiska wraz z numerem telefonu.

Od tej pory zaczyna działać cały mechanizm strony. Nasz skradziony sprzęt trafia na specjalną listę skradzionego sprzętu, dostępną dla każdego zainteresowanego. Jeżeli ktoś będzie próbował sprzedać w internecie ukradziony nam obiektyw lub aparat, czeka na niego kilka niespodzianek. Każdy kupujący może sprawdzić legalność kupowanego sprzętu na stronie. Wystarczy wpisać numer seryjny, żeby przekonać się, czy nie kupujemy sprzętu od złodzieja lub pasera. Każdy skradziony sprzęt ma swoją osobną stronę w serwisie, ale jakby tego było mało, strona ta jest automatycznie indeksowana przez Google. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer seryjny, a w przypadku kradzieży otrzymamy w wynikach informację, że ten sprzęt jest kradziony.

Złodzieje popełniają dużo błędów podczas sprzedawania kradzionego sprzętu, zatem jest duża szansa, że sprzęt się odnajdzie. Jeżeli widzimy ofertę podejrzanie tanią, lub zawierającą sam sprzęt bez pudełka (a co gorsza – z pudełkiem zawierającym inny numer seryjny niż na obiektywie/aparacie), powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Podobnie w sytuacji, gdy sprzedawca odmawia podania numeru seryjnego. W takiej sytuacji kupujący może zgłosić swoje obawy na stronie Lenstag, a ona poinformuje okradzionego o podejrzanej aukcji.

lenstag-stolen-page
REKLAMA

Lenstag wydaje się być dobrym narzędziem, a jego przydatność będzie rosła wraz z rozrostem bazy danych zarejestrowanych obiektywów i aparatów. Strona ma dużą przewagę nad klasycznymi forami internetowymi. W natłoku wpisów posty o kradzieży po czasie gdzieś giną, podobnie jak pamięć użytkowników o zgłoszonym sprzęcie. Lenstag pozwala zgromadzić w jednym miejscu całą bazę kradzionego sprzętu, która jest dostępna zawsze. Sam na pewno zarejestruję tam swój sprzęt fotograficzny.

Zdjęcie dangerous burglar about to enter house pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA