REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mercedes GLA - laserowa projekcja przyszłością nawigacji

Segment crossoverów cały czas się rozwija, tą kategorią produktową zainteresowane są także takie marki jak Mercedes czy Porsche. Ten drugi, po wielkim sukcesie Cayenne, wkrótce wypuści mniejsze auto Cajun. Natomiast Mercedes zapowiada niesamowity koncept modelu GLA.

19.04.2013
20:33
Mercedes GLA – laserowa projekcja przyszłością nawigacji
REKLAMA

Konceptowy model małego SUVa zostanie oficjalnie pokazany na przyszłotygodniowej wystawie Shanghai Auto Show. Choć jest to auto demonstracyjne, to należy spodziewać się jego realnej konsumenckiej odmiany w ciągu kilkunastu miesięcy. Samochód wykorzystuję płytę podłogową Mercedesa Klasy A. Pod maską znalazł się turbodoładowany silnik benzynowy 2.0 o mocy 211 KM oraz momencie obrotowym na poziomie 350 Nm. Poza tym samochód charakteryzuje się napędem na cztery koła i automatyczną 7-biegową, dwusprzęgłową skrzynią biegów.

REKLAMA
mercedes-gla

Najciekawszym elementem prototypu, a zarazem funkcją która raczej nie ujrzy światła dziennego wraz z rynkowym debiutem pojazdu są laserowe lampy przednie. Światła na froncie Mercedesa GLA nie służą jedynie do doświetlenia drogi i sygnalizowania obecności pojazdu. Technologia laserowa pozwala na wyświetlanie obrazów. Na filmie demonstracyjnym możemy zobaczyć jak lampy GLA pełnią rolę zwykłego projektora. W prosty sposób możemy zamienić więc samochód w kino. Jednak rozwiązanie to wydaje się mieć zupełnie inną przyszłość.

Lampy z laserową technologią projekcyjną montowane w samochodzie umożliwiłyby stworzenie niezwykle realistycznej nawigacji. W ten sposób informacje takie jak strzałki skrętu mogłyby wyświetlać się na rzeczywistych powierzchniach. Rozwiązanie dość futurystyczne, ale wygląda na to, że jesteśmy już o krok od wprowadzenia tej technologii w życie.

To nie pierwszy taki pomysł

Mercedes GLA nie jest pierwszym samochodem, który umożliwia oglądanie filmów. W październiku ubiegłego roku podczas targów w Paryżu również Daimler, czyli spółka odpowiadająca zarówno za Mercedesa jak i takie marki jak Smart czy Maybach, pochwaliła się Smartem Forstar. Jednak tamten konceptowy model posiadał wbudowany projektor pośrodku maski, w przypadku GLA mówimy o światłach z wbudowanym projektorem.

mercedes-gla-suv-concept
REKLAMA

Projektor wyświetlający informacje w przestrzeni to nie pierwszy pomysł unowocześnienia interfejsu komputerów pokładowych samochodów. Obecnie na rynku istnieją rozwiązania typu Head up Display (HUD) m.in. w samochodach Toyoty i Peugeota. Podstawowe informacje na przykład o bieżącej prędkości wyświetlane są na przedniej szybie samochodu. To ciekawe rozwiązanie, pozwalające kierowcy jeszcze bardziej skupić się na drodze.

Projekt Mercedesa pobudza wyobraźnię, mam nadzieje że na konceptach jak to zwykle bywa się nie skończy i którejś wiosny zaroi się w miastach od osób robiących swoje małe prywatne kina samochodowe.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA