Nauka  / Lokowanie produktu

Fani i blogerzy testują Forda Kugę. Testowaliśmy i my

Poniższy tekst ma charakter komercyjny i jest częścią większej akcji "Fani testują... Nowy Ford Kuga".

W miniony weekend odbył się trzeci etap akcji „Fani testują… Nowy Ford Kuga” Tym razem w zespole złożonym z najaktywniejszych fanów Forda i blogerów, znaleźliśmy się także i my.

Nowy Ford Kuga należy do grupy popularnych w ostatnich latach SUV-ów, a nawet bardziej Crossoverów. To pojazd adresowany do mieszczuchów, ale takich, którzy chcą przeżyć przygodę niekoniecznie na bezbrzeżach, ale… w środku miasta. Trzeba przyznać, że nowa Kuga to samochód równie drapieżny co komfortowy, co oczywiście niezwykle ważne w przypadku tego typu aut.

Crossover – prawdziwa przygoda czeka w miejskiej dżungli

Nowy Ford Kuga ma prawo się podobać. Sylwetka tego samochodu jest stylowa, choć nie wyróżnia się niczym szczególnym od szeregu konkurencyjnych modeli. Crossovery wyglądają fajnie, ale większość z nich jest do siebie podobna.

FORD KUGA FB 2

Ford może się za to pochwalić ciekawą gamą kolorystyczną. Poza tym tak, jak pozostałe samochody tego typu cechuje go sportowy charakter połączony z rodzinnym wnętrzem. Oznacza to, że z Forda Kugi zadowolona powinna być cala rodzina. Duże gabaryty i odpowiednie systemy systemy sprawiają, że samochód jest przestronny. W środku znajduje się miejsce dla pięcioosobowej rodziny i nikt raczej nie powinien skarżyć się na brak komfortu w czasie jazdy.

FORD KUGA FB 3

Crossovery zachęcają swoim wyglądem do przetestowania ich w terenie, wyśmienicie czują się w mieście i na długich trasach, choć jak udowodniła akcja "Fani testują nowego Forda Kuga" samochód ten nie ma problemu nawet z ciągnięciem za sobą przyczepy z motorówką. To auta uniwersalne łączące cechy rodzinnych minivanów, dużych samochodów terenowych, jak i miejskich samochodów kompaktowych.

Ford Kuga ocieka technologią

To co naprawdę wyróżnia Forda Kuga od pozostałych samochodów w klasie to bogactwo technologicznych rozwiązań. Warto wspomnieć chociażby automatycznie otwierany i zamykany bagażnik, którego w dodatku możemy uruchomić podkładając stopę pod zderzak. To istotnie przydatna funkcja, zwłaszcza gdy wracamy z zakupów z pełnymi siatkami.

FORD KUGA FB 7

Na wyposażeniu testowanej wersji znalazł się też system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach, czyli BLIS, a ponadto inteligentny tempomat ACC, podgrzewana przednia szyba, gniazdko 230V, system bezprzewodowych kluczy KeeFree oraz pakiet rozwiązań typu Driver Assistence z rozpoznawaniem znaków drogowych włącznie.

Kugę prowadzi się przyjemnie. Osobiście dobrze czuję się w dużych samochodach są one niezwykle wygodne, a w Fordzie komfort zwiększają chociażby podgrzewania fotele. W samochodzie siedzi się wysoko, co również poprawia sposób prowadzenia pojazdu. Panel centralny ze skrzynią biegów i hamulcem ręcznym jest dobrze umiejscowiony.

Nowoczesne systemy wspomagają zarówno podczas parkowania, jak i jazdy. Warto jednak zmniejszyć standardowy poziom czułości alertu przed stojącym przed nami pojazdem inaczej rozwiązanie to będzie nas denerwować na dosłownie każdym skrzyżowaniu, zamiast realnie informować o zagrożeniu zderzeniem.

FORD KUGA FB

Ogólnie jazdę Fordem Kuga zarówno jako kierowca, jak i pasażer uważam za całkiem udaną.

Dla kogo ten samochód ?

Kuga to samochód, który można by zaszufladkować jako duży stylowy pojazd dla nowomiejskiej mamy, ale z pewnością jest wiele innych odbiorców, którym przypadnie do gustu. Kobiety z potomstwem są dla Kugi oczywistą grupą docelową ze względu na atrakcyjne dla oka wnętrze, dużą ilość przestrzeni w drugim rzędzie, automatycznie otwierany bagażnik (także przez podłożenie stopy pod zderzak).

Mężczyźni też powinni być zadowoleni z tego samochodu - szybko przyzwyczają się do nieco kobiecej deski rozdzielczej i będą cieszyć się z rozwiązań technologicznych, i sportowego zacięcia samochodu.

FORD KUGA FB 6

Ford Kuga niestety nie należy do tanich samochodów, nie jest też najtańszym Crossoverem na rynku, jednak bogate wyposażenie, solidne wykonanie i przyzwoite parametry techniczne poszczególnych wersji czynią z Kugi obiekt warty zainteresowania.

Ford Sync, owoc współpracy z Microsoftem

Jednym z ciekawszych rozwiązań technologicznych stosowanym w nowych modelach Forda jest zaawansowany komputer pokładowy. System współtworzony z Microsoftem nie jest jednak Siri na czterech kółkach. Obecnie to zaawansowane wybieranie głosowe z telefonu i prosta obsługa głosowa systemu audio. Poza tym Ford Sync to dostęp do nawigacji satelitarnej oraz oczywiście obsługa multimediów i radia.

FORD KUGA FB 8

Zabrakło trochę funkcji sieciowych i większej integracji z urządzeniami mobilnymi. Brakuje także wsparcia dla komend głosowych w języku polskim. Ford wspiera takie języki jak rosyjski i turecki, a polskiego niestety nie. Szkoda, że ekran nie jest trochę większy i dotykowy.

System obsługujemy przyciskami, których jest za dużo i łatwo się w nich pogubić. Najważniejsze jednak, że to co dostępne działa w pełni poprawnie.

Fani testują… Nowy Ford Kuga

Podczas weekendowych testów w ramach akcji „Fani testują… Nowy Ford Kuga”, jednym z zadań jakie miałem do wykonania było wykonanie połączenia przy użyciu systemu Ford Sync i szybkie ustawienie nawigacji.

System należy sparować z telefonem przy użyciu łączności Bluetooth. Ta operacja przebiegła sprawnie i nie odbiega od standardowego łączenia. Dzięki temu samochód staje się także naszym systemem głośnomówiącym ze zintegrowaną książką adresową i wiadomościami SMS.

FORD KUGA FB  4

Podczas wykonywania zadania sprawdziliśmy komendy głosowe. Działają bez zarzutu, choć należy tu pamiętać o braku wsparcia dla języka polskiego.

Po bezproblemowym zadzwonieniu do drugiej ekipy, szybko ustawiliśmy interesujący nas cel w nawigacji satelitarnej. Musieliśmy do tego skorzystać z tradycyjnych przycisków, a nie funkcji głosowej, ale wykonanie tego w trakcie jazdy nie stanowiło żadnych problemów, a przede wszystkim nie stanowiło zagrożenia dla nas i otoczenia.

FORD KUGA FB

Zadanie testowe można uznać za zaliczone, choć jego ocenę pozostawiamy wam w specjalnej aplikacji konkursowej.

Mogłoby się wydawać, że samochody typu crossover to paliwożerne maszyny, których średnie spalanie znacząco przekracza 10 l/100km. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w przypadku Forda Kuga. Podczas jednego z testowych zadań sprawdziliśmy także spalanie Kugi w cyklu mieszanym. Na blisko 20 kilometrowym odcinku udało nam się osiągnąć średni wynik na poziomie 5,8 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. To wynik możliwy do osiągnięcia, ale przy standardowej niezbyt ekologicznej jeździe oczekujmy wyników o 2, 3 litry wyższych. To wyniki bardzo przyzwoite jak na samochody o takich gabarytach i sporej pojemności silnika - Diesel 2.0.

FORD KUGA FB 5

W trakcie sobotnich wojaży testowaliśmy też komfort w kabinie. Przy użyciu sonometru sprawdzaliśmy poziom hałasu. Nowa Kuga jak przystało na samochód, który wyjechał wprost z salonu jest naprawdę cicha i mam nadzieję, że będzie taka przez długi czas dla wszystkich którzy zdecydują się ten samochód nabyć.

Ford Kuga miejska bestia napakowana technologicznymi nowinkami

Nowy Ford Kuga jest samochodem wypełnionym po brzegi elektroniką, co oczywiście ma swoje dobre i złe strony. Dla mnie, miłośnika nowoczesnych technologii to spora zaleta. Co najważniejsze, większość takich rozwiązań jak podgrzewana przednia szyba, automatycznie otwierany i zamykany bagażnik czy po prostu sprawnie działający zintegrowany zestaw bluetooth sprawdza się w praktyce przy codziennym użytkowaniu. Co prawda testy Kugi były krótkie, ale łatwo było dostrzec przydatność tych rozwiązań. Po tak długiej zimie każdy kto garażuje samochód pod gołym niebem doceni podgrzewaną szybę, posiadacz smartfona łączność Bluetooth wykorzystywaną zarówno przy rozmowach, jak i muzyce, a atomatycznie otwierany bagażnik to wielki atut przy każdej wizycie w centrum handlowym.

FORD KUGA FB 2

Nowy Ford Kuga z pewnością ma coś w sobie w aspekcie wizualnym. Jest też napakowany nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Ma komfortowe wnętrze, szyberdach, dobre parametry techniczne. To współczesny samochód w którym zmieści się cala rodzinia i będzie mogła się nim cieszyć zarówno podczas wyjazdu na zakupy, jak i w czasie wielogodzinnej jazdy na wakacyjne wojaże.

Teraz zadanie należy do was. Na profilu Ford Polska w serwisie Facebook odnajdziecie specjalną aplikację konkursową „Fani testują nowego Forda Kuga”. W niej możecie głosować na wybrane drużyny i zdobywać nagrody. Oczywiście zachęcam do głosowania na zespół reprezentowany przeze mnie i fana Forda.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst